Lukáš
Bauer

1 2

Medaile na OH

Datum a místo narození 18. 8. 1977, Ostrov nad Ohří
Disciplína 15 km klasicky, štafeta 4x10 km, 15 km volně, 30 km volně, skiatlon, 50 km klasicky, kombinace, 50 km volně, 30 km klasicky, 10 km klasicky
Status Neaktivní
Sociální sítě L_Bauer

Účastník pěti olympijských her, z nichž má tři medaile. Kromě toho vybojoval rovněž dvě stříbra na mistrovství světa a jako první český běžec na lyžích ovládl celkové pořadí Světového poháru.

Pod pěti kruhy se Lukáš Bauer poprvé představil na hrách v Naganu, o čtyři roky později v Salt Lake City už dvakrát nakoukl do elitní desítky. Čekání na premiérový cenný kov z velké akce mezi dospělými prolomil stříbrem z klasické patnáctky na OH 2006 v Turíně. Na následující hry ve Vancouveru odjížděl po svém druhém triumfu na Tour de Ski jako jeden z favoritů a hned v úvodním běhu na 15 km volně korunoval svůj výkon bronzovou medailí. Další skvělé představení předvedl ve štafetě, v níž díky nejrychlejšímu času na druhém klasickém úseku výrazně přispěl ke konečné třetí příčce. V Soči byl nejlépe pátý na klasické patnáctce.

Rodák z Ostrova nad Ohří v mládí koketoval i s biatlonem či cyklistikou, ale když jako devatenáctiletý vybojoval stříbro v běhu na 30 km na mistrovství světa juniorů, bylo rozhodnuto. Přestože se kromě soupeřů musel pravidelně prát i s různými zdravotními problémy, dlouhodobě patřil k absolutní světové špičce.

V sezoně 2007/08 vyhrál Světový pohár, na mistrovství světa v Liberci 2009 ho na jeho oblíbené klasické patnáctce připravil o zlato stejně jako v Turíně Estonec Veerpalu. Světové stříbro získal i o šest let později ve Falunu v závodě na 50 km klasicky.