Jan
Bártů

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Moderní pětiboj družstva 2. LOH 1976 Montreal
Moderní pětiboj jednotlivci 3. LOH 1976 Montreal
Moderní pětiboj družstva 6. LOH 1980 Moskva
Moderní pětiboj jednotlivci 16. LOH 1980 Moskva
Datum a místo narození 16. 1. 1955, Praha
Disciplína družstva, jednotlivci
Status Neaktivní

Olympijským bronzem z Montrealu se společně se stříbrem v družstvech postaral o první velký úspěch domácího moderního pětiboje. Později renomovaný kouč, působil převážně v zahraničí.

Letenku do Kanady si Jan Bártů zajistil druhým místem na mistrovství světa juniorů pár týdnů před olympiádou. Soutěž pod pěti kruhy zahájil plným počtem bodů v parkuru, po skvělém šermu se posunul na druhé místo, které mu patřilo i po střelbě. Díky osobnímu plaveckému rekordu dokonce před závěrečnou disciplínou vedl, ve vyčerpávajícím běhu se před něj v konečném pořadí dostali Polák Pyciak-Peciak a Sovět Ledněv. V družstvu s Jiřím Adamem a Bohumilem Starnovským přidal k bronzu neméně překvapivé stříbro.

Bártů kráčel ve šlépějích svého otce Karla, účastníka olympijských her v roce 1948, jenž vychoval řadu výborných závodníků a jako reprezentační trenér ve druhé polovině 70. let dovedl čs. moderní pětiboj k historickým úspěchům. Na OH 1980 v Moskvě skončilo družstvo, v němž Adama nahradil Milan Kadlec, šesté, individuální závod se Bártů příliš nevydařil. Po ukončení kariéry se dal na trenérskou dráhu, působil též v Mexiku, USA či Velké Británii.