Potápění

Kontakt

SVAZ POTÁPĚČŮ ČESKÉ REPUBLIKY
Na Strži 9/1837
Praha 4 140 00
tel. 241 445 803
mobil: 603 419 283

E-mail
diver@svazpotapecu.cz

Web
www.svazpotapecu.cz

Potápění je sportovní činnost, kdy se člověk pohybuje pod vodní hladinou buď s dýchacím přístrojem nebo bez přístroje (jen na nádech, či se šnorchlem nebo freediving). Potápění se provádí buď rekreačně (sportovně) nebo komerčně (profesionálně).

První zmínky o tomto sportu pocházejí z období Assyrské říše, tehdy šlo o praktické využití potápění – lov perel apod. Později popsal Aristoteles užití potápěčského zvonu a ve starověku se potápěči účastnili bitev na moři.

Potápění můžeme rozdělit na sportovní šnorchlování (snorkeling), freediving (volné potápění na nádech), potápění s přístrojem (scubadiving), rekreační potápění, technické potápění, vrakové potápění či jeskynní potápění. Závodní potápění pak obsahuje tyto mezinárodní disciplíny: podvodní rugby, podvodní hokej, lov na nádech, orientační potápění, plavání s ploutvemi, podvodní střelbu na terč, podvodní fotografování i filmování a apnoe (potápění na nádech).

U nás se potápěním zabývá Svaz potápěčů České republiky, Český svaz potápěčů a Svaz potápěčů Moravy a Slezska. Ve světě potápění zaštiťuje Světová potápěčská konfederace CMAS - Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques (též World Diving Federation), která byla založena v roce 1959.

Zpět na přehled sportů »