Karate

Výsledky českých sportovců

Olympiáda Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Baku 2015 Kata 5. Veronika Mišková
Minsk 2019 Kata 8. Veronika Mišková
Všechny výsledky »

Kontakt

ČESKÝ SVAZ KARATE
Na Rozcestí 4
190 00 Praha 9
Telefon: 284 826 880

E-mail
info@czechkarate.cz

Web
http://www.czechkarate.cz/

Sociální sítě

Karate je bojové umění pocházející z Japonska. Podobně jako další asijská bojová umění je spjato s východními filosofiemi, hlavně s buddhismem. Ten má původ v Indii, ale rozšířil se po celé Asii. Filosoficky ovlivnil ve 20. století také západní svět. Karate jakožto bojová technika se tak dostala i do Evropy včetně České republiky. Zde vznikla Česká unie bojových umění, jejíž součástí je i Český svaz karate, který je členem World Karate Federation (Světové federace).

Karate má kromě tradiční verze několik dalších odvětví, některá z nich mají svůj samostatný Český svaz (například Karate Goju Ryu, Karate Jka). Existuje také Česká federace tradičního karate Fudokan, Česká asociace Shorin Ryu karate, Asociace karate Masutatsu Oyma, Česká federace Okinawského karate, Česká asociace Budo karate či Funakoshi shotokan karate asociace.

Karate fungovalo od svého vzniku jako cvičení pro zvyšování fyzické kondice založené na umění boje holýma rukama. Mnichům šlo o to, uvědomit si funkčnost jednotlivých částí svého těla – tím položili základ pro umění meditace a znalosti meditačních technik. Úroveň bojovníků karate se označuje páskem na jejich sportovním oblečení – na kimonu. Nejnižší úroveň se označuje bílou barvou pásku, následuje žlutá, zelená, fialová, hnědá a nejlepší bojovníci nosí černý pásek.

Zpět na přehled sportů »