Baseball

Kontakt

ČESKÁ BASEBALLOVÁ ASOCIACE
Zátopkova 100/2
P.O. Box 40
Praha 6, 160 17

E-mail
baseball@baseball.cz

Web
http://www.baseball.cz/

Sociální sítě

Baseball

Slovo baseball pochází z anglického spojení slov base – meta a ball – míč. Jde o kolektivní míčovou hru, ve které spolu soupeří dva týmy po devíti hráčích. Útočící hráč (pálkař) se snaží trefit míč nadhozený bránícím hráčem.

Bod získá ten tým, jehož pálkař stihne oběhnout všechny čtyři mety rozmístěné na čtvercovém poli a zároveň není vyautován. To se stane tehdy, chytne-li jeden z bránících hráčů odpálený míček dříve, než pálkař doběhne na některou metu, nebo tehdy, když se obránce dotkne běžce mimo metu míčkem. Vyautován je útočník také tehdy, když se mu nepodaří míček odpálit. Pokud nedojde k vyautování, zůstává pálkař na té metě, kam stihl doběhnout, než soupeř zachytil míček.

Po dalším úspěšném odpalu některého ze spoluhráčů běží pálkař na další metu. Je proto výhodné odpálit míček co nejdál – pokud hráč dosáhne homerunu, stihne oběhnout všechny mety naráz a získává tak rychlý bod. Pokud bránící mužstvo vyautuje tři hráče soupeře, nastupuje na pálku a stává se útočícím týmem. Tohle střídaní se nazývá směna, každý zápas má devět směn. Vítězem se stává ten tým, který získá více bodů.

Baseball je převážně zámořský sport, největší popularitě se těší v Karibiku. V USA je národním sportem (právě tam se hraje nejslavnější ligová soutěžna světě – Major League Baseball), populární je také v Kanadě. Oblíbeným sportem je baseball ale také v Asii (převážně v Japonsku, Korejské republice a Číně), Austrálii a Jihoafrické republice. V Československu se pravidelná baseballová soutěž hrála od roku 1970. Po rozpadu na dvě země (1993) vznikla u nás Česká baseballová extraliga, které dominují brněnští rivalové – Technika a Draci.

Na olympiádě má baseball dlouhou historii coby ukázkový sport (již od roku 1912). Oficiálním sportem byl baseball od OH 1992. V roce 2005 však byl z her vyřazen a naposledy mohli fanoušci vidět baseball na olympiádě v roce 2008, kdy vyhrála Jižní Korea. Nyní je otázkou, zda bude baseball do olympijských her znovu zařazen.

Zpět na přehled sportů »