První zimní olympijské hry na asijském kontinentu ještě před zahájením poznamenala aféra s několika vyloučenými sportovci kvůli údajnému profesionalismu. Nejúspěšnější zemí se stal Sovětský svaz, po třech zlatých medailích v Sapporu vybojovali nizozemský rychlobruslař Ard Schenk a sovětská běžkyně na lyžích Galina Kulakovová.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Běh na lyžích 5 km klasicky 3. Helena Šikolová-Balatková
Běh na lyžích štafeta 3x5 km 6. Družstvo ČSSR - běh na lyžích, štafeta ženy 1972
Helena Šikolová-Balatková, Alena Bartošová, Milena Cillerová
Běh na lyžích 10 km klasicky 7. Helena Šikolová-Balatková
Běh na lyžích štafeta 4x10 km 8. Družstvo ČSSR - běh na lyžích, štafeta muži 1972
Stanislav Henych, Jan Fajstavr, Ján Michalko, Ján Ilavský
Běh na lyžích 30 km klasicky 9. Stanislav Henych
Běh na lyžích 5 km klasicky 16. Alena Bartošová
Běh na lyžích 50 km klasicky 19. Jan Fajstavr
Běh na lyžích 15 km klasicky 21. Stanislav Henych
Běh na lyžích 5 km klasicky 22. Milena Cillerová
Běh na lyžích 10 km klasicky 26. Milena Chlumová
Běh na lyžích 5 km klasicky 27. Milena Chlumová
Běh na lyžích 10 km klasicky 27. Alena Bartošová
Běh na lyžích 15 km klasicky 29. Jan Fajstavr
Běh na lyžích 15 km klasicky 30. Ján Michalko
Běh na lyžích 50 km klasicky 30. Ján Michalko
Běh na lyžích 10 km klasicky 30. Milena Cillerová
Běh na lyžích 30 km klasicky 34. Jan Fajstavr
Běh na lyžích 30 km klasicky 40. Ján Michalko
Biatlon štafeta 4x7,5 km 12. Družstvo ČSSR - biatlon, štafeta muži 1972
Ladislav Žižka, Arnošt Hájek, Pavel Ploc st., Ján Húska
Biatlon 20 km 36. Ladislav Žižka
Biatlon 20 km 39. Arnošt Hájek
Biatlon 20 km 44. Stanislav Fajstavr
Biatlon 20 km 47. Pavel Ploc st.
Krasobruslení jednotlivci 1. Ondrej Nepela
Lední hokej muži 3. Družstvo ČSSR - lední hokej 1972
Vladimír Dzurilla, Jiří Holeček, Vladimír Bednář, Josef Horešovský, Oldřich Machač, František Pospíšil, Rudolf Tajcnár, Karel Vohralík, Josef Černý, Richard Farda, Ivan Hlinka, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Jiří Kochta, Vladimír Martinec, Václav Nedomanský, Eduard Novák, Bohuslav Šťastný, Jan Havel
Severská kombinace individuální závod 6. Tomáš Kučera
Severská kombinace individuální závod 26. Ladislav Rygl st.
Severská kombinace individuální závod 28. Jaroslav Svoboda
Severská kombinace individuální závod nedokončil Libor Foltman
Skok na lyžích střední můstek 5. Jiří Raška
Skok na lyžích střední můstek 7. Karel Kodejška
Skok na lyžích velký můstek 10. Jiří Raška
Skok na lyžích střední můstek 11. Zbyněk Hubač
Skok na lyžích velký můstek 15. Zbyněk Hubač
Skok na lyžích velký můstek 26. Leoš Škoda
Skok na lyžích střední můstek 29. Rudolf Höhnl
Skok na lyžích velký můstek nedokončil Karel Kodejška
Zpět na olympiádu »