Hry v Helsinkách se zapsaly do historie jako nejsrdečnější v dějinách. Mezi téměř pěti tisíci sportovci poprvé nechyběli zástupci Sovětského svazu, který v medailovém hodnocení zemí obsadil druhé místo za USA. Hrdinou her se díky unikátnímu vytrvaleckému hattricku stal běžec Emil Zátopek, ještě o jedno zlato více získal sovětský gymnasta Viktor Čukarin. Československo si připsalo celkem třináct medailí včetně sedmi nejcennějších.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika hod oštěpem 1. Dana Zátopková (Ingrová)
Atletika 5000 m 1. Emil Zátopek
Atletika maraton 1. Emil Zátopek
Atletika 10 000 m 1. Emil Zátopek
Atletika 50 km chůze 2. Josef Doležal
Atletika hod kladivem 4. Jiří Dadák
Atletika skok do výšky 5. Olga Modrachová-Davidová
Atletika štafeta 4x100 m 6. Družstvo ČSR - atletika, štafeta 4x100 m muži 1952
František Brož, Jiří David, Miroslav Horčic, Zdeněk Pospíšil
Atletika vrh koulí 9. Jiří Skobla
Atletika vrh koulí 12. Jaroslava Křítková-Komárková
Atletika hod diskem 13. Libuše Nováková
Atletika hod kladivem 15. Miloš Máca
Atletika maraton 35. Jaroslav Šourek
Atletika 400 m rozběh Jiří David
Atletika 100 m rozběh Zdeněk Pospíšil
Atletika 3000 m překážek rozběh Jindřich Roudný
Atletika 200 m meziběh Miroslav Horčic
Atletika 1500 m semifinále Václav Čevona
Atletika 400 m rozběh Milan Fillo
Atletika 100 m rozběh František Brož
Atletika 100 m rozběh Miroslav Horčic
Atletika 800 m semifinále Ludvík Liška
Atletika 200 m semifinále Václav Janeček
Atletika 10 km chůze kvalifikace Josef Doležal
Atletika 1500 m semifinále Stanislav Jungwirth
Basketbal muži základní skupina Družstvo ČSR - basketbal muži 1952
Jaroslav Tetiva, Jiří Baumruk, Zdeněk Bobrovský, Ivan Mrázek, Jan Kozák, Josef Ezr, Eugen Horniak, Jaroslav Šíp, Jiří Matoušek, Luboš Kolář, Miloslav Kodl, Miroslav Baumruk, Miloslav Škeřík, Zdeněk Rylich
Box do 57 kg 1. Ján Zachara
Box do 54 kg 5. František Majdloch
Box do 67 kg 5. Július Torma
Box nad 81 kg 9. Horymír Netuka
Box do 75 kg 9. Bedřich Koutný
Cyklistika dráhová 1 km s pevným startem 12. Ladislav Fouček
Cyklistika dráhová sprint rozjížďka Zdeněk Košta
Cyklistika silniční silniční závod nedokončil Karel Nesl
Cyklistika silniční silniční závod nedokončil Stanislav Svoboda
Cyklistika silniční silniční závod nedokončil Jan Veselý
Cyklistika silniční silniční závod nedokončil Milan Perič
Cyklistika silniční časovka družstev neklasifikováni Družstvo ČSR - silniční cyklistika muži 1952
Jan Veselý, Stanislav Svoboda, Karel Nesl, Milan Perič
Plavání 200 m prsa 8. Ludovít Komadel
Plavání 200 m prsa rozplavba Vlastimil Linhart
Plavání 100 m znak rozplavba Ladislav Bačík
Plavání 200 m prsa rozplavba Vladimír Skovajsa
Rychlostní kanoistika C1 1000 m 1. Josef Holeček
Rychlostní kanoistika C2 1000 m 2. Družstvo ČSR - rychlostní kanoistika, C2 muži 1952
Jan Brzák-Felix, Bohumil Kudrna
Rychlostní kanoistika C1 10 000 m 3. Alfréd Jindra
Rychlostní kanoistika C2 10 000 m 6. Družstvo ČSR - rychlostní kanoistika, C2 muži 1952
Bohuslav Karlík, Karel Lomecký
Rychlostní kanoistika K1 1000 m 6. Lubomír Vambera
Rychlostní kanoistika K1 10 000 m 6. Miloš Pech
Rychlostní kanoistika K2 10 000 m 7. Družstvo ČSR - rychlostní kanoistika, K2 muži 1952
Rudolf Klabouch, Bedřich Dvořák
Rychlostní kanoistika K1 500 m 7. Marta Kroutilová-Veselá (roz. Černá)
Rychlostní kanoistika K2 1000 m rozjížďka Družstvo ČSR - rychlostní kanoistika, K2 1000 m muži 1952
Otakar Kroutil, Jan Matocha
Sportovní gymnastika víceboj družstva 3. Družstvo ČSR - sportovní gymnastika ženy 1952
Eva Bosáková (Věchtová), Božena Srncová, Hana Bobková-Marejková, Alena Chadimová, Jana Rabasová-Bartošová, Alena Reichová-Zámostná, Matylda Matoušková-Šínová, Věra Vančurová
Sportovní gymnastika bradla 5. Ferdinand Daniš
Sportovní gymnastika společné cvičení 6. Družstvo ČSR - sportovní gymnastika ženy 1952
Eva Bosáková (Věchtová), Božena Srncová, Hana Bobková-Marejková, Alena Chadimová, Jana Rabasová-Bartošová, Alena Reichová-Zámostná, Matylda Matoušková-Šínová, Věra Vančurová
Sportovní gymnastika víceboj družstva 7. Družstvo ČSR - sportovní gymnastika muži 1952
Zdeněk Růžička, Leo Sotorník, Josef Škvor, Ferdinand Daniš, Vladimír Kejř, Josef Svoboda, Jindřich Mikulec, Miloš Kolejka
Sportovní gymnastika víceboj 13. Ferdinand Daniš
Sportovní gymnastika víceboj 14. Eva Bosáková (Věchtová)
Sportovní gymnastika víceboj 20. Alena Chadimová
Sportovní gymnastika víceboj 21. Jana Rabasová-Bartošová
Sportovní gymnastika víceboj 22. Božena Srncová
Sportovní gymnastika víceboj 30. Zdeněk Růžička
Sportovní gymnastika víceboj 31. Hana Bobková-Marejková
Sportovní gymnastika víceboj 33. Matylda Matoušková-Šínová
Sportovní gymnastika víceboj 34. Věra Vančurová
Sportovní gymnastika víceboj 37. Josef Svoboda
Sportovní gymnastika víceboj 41. Leo Sotorník
Sportovní gymnastika víceboj 44. Josef Škvor
Sportovní gymnastika víceboj 45. Jindřich Mikulec
Sportovní gymnastika víceboj 47. Alena Reichová-Zámostná
Sportovní gymnastika víceboj 54. Vladimír Kejř
Sportovní gymnastika víceboj 63. Miloš Kolejka
Sportovní střelba trap 4. František Čapek
Sportovní střelba libovolná pistole 15. František Maxa
Sportovní střelba trap 19. Igor Treybal
Sportovní střelba rychlopalná pistole 19. Ladislav Ondřej
Sportovní střelba libovolná pistole 24. Miroslav Proft
Sportovní střelba rychlopalná pistole 31. Zlatko Poláček
Veslování čtyřka s kormidelníkem 1. Družstvo ČSR - veslování, čtyřka s kormidelníkem muži 1952
Jiří Havlis, Miroslav Koranda, Stanislav Lusk, Karel Mejta, Jan Jindra
Veslování dvojskif 5. Družstvo ČSR - veslování, dvojskif muži 1952
Antonín Malinkovič, Jiří Vykoukal
Veslování skif semifinále František Reich
Vzpírání do 56 kg 10. Karel Saitl
Vzpírání do 67 kg 11. Robert Belza
Vzpírání do 75 kg 11. Václav Pšenička ml.
Vzpírání do 90 kg 15. Josef Hantych
Zápas řecko-římský styl nad 87 kg 2. Josef Růžička
Zápas řecko-římský styl do 67 kg 3. Mikuláš Athanasov
Zápas volný styl do 74 kg 5. Vladislav Sekal
Zápas řecko-římský styl do 52 kg 2. kolo Josef Zeman
Zápas volný styl nad 87 kg 2. kolo Josef Růžička
Zápas řecko-římský styl do 74 kg 2. kolo Vladislav Sekal
Zpět na olympiádu »