Hry v Helsinkách se zapsaly do historie jako nejsrdečnější v dějinách. Mezi téměř pěti tisíci sportovci poprvé nechyběli zástupci Sovětského svazu, který v medailovém hodnocení zemí obsadil druhé místo za USA. Hrdinou her se díky unikátnímu vytrvaleckému hattricku stal běžec Emil Zátopek, ještě o jedno zlato více získal sovětský gymnasta Viktor Čukarin. Československo si připsalo celkem třináct medailí včetně sedmi nejcennějších.

Medailové zisky

7 3 3

Zlaté medaile

Stříbrné medaile

Bronzové medaile

Datum konání: 19. 7. 1952 – 3. 8. 1952
Celková účast: 4 955 sportovců
Česká účast: 106 sportovců
Počet sportů: 23
Počet disciplín: 149
Více o hrách: www.olympic.org

Ze 106 československých sportovců kromě Zátopka, který nenašel přemožitele v bězích na 5000 i 10.000 metrů a v maratonu, vystoupili na nejvyšší stupeň ještě jeho žena Dana v hodu oštěpem, boxer pérové váhy Ján Zachara, kanoista Josef Holeček na kilometru a takřka neznámá čtyřka mladých třeboňských veslařů Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk a Miroslav Koranda ve čtyřce s kormidelníkem.

O tři stříbrné se zasloužili chodec Josef Doležal, deblkanoisté Jan Brzák-Felix s Bohumilem Kudrnou a zápasník Josef Růžička. Stejný počet bronzových medailí přidali další zápasník Mikuláš Athanasov, kanoista Alfréd Jindra a družstvo sportovních gymnastek v čele s Evou Věchtovou-Bosákovou. V neoficiální klasifikaci států obsadilo Československo skvělé šesté místo.