Hry ve válkou rozbitém Londýně probíhaly ve skromných podmínkách. Mezi více než 4000 sportovci z 59 států světa se hrdinkou olympiády stala nizozemská atletka Fanny Blankersová-Koenová, která si na sprinterských tratích doběhla pro čtyři zlaté medaile. Nejúspěšnější zemí byly USA, Československo obsadilo v hodnocení národů osmé místo za jedenáct kovů včetně šesti nejcennějších.

Medailové zisky

6 2 3

Bronzové medaile

Datum konání: 29. 7. 1948 – 14. 8. 1948
Celková účast: 4 104 sportovců
Česká účast: 77 sportovců
Počet sportů: 23
Počet disciplín: 136
Více o hrách: www.olympic.org

Československá výprava 77 sportovců získala šest zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Emil Zátopek zvítězil v běhu na 10 kilometrů a na poloviční trati skončil druhý. Na nejvyšším stupínku stanuli i boxer Július Torma ve velterové váze a družstvo sportovních gymnastek. Jejich radost ze zlaté medaile ale zkalila tragédie Elišky Misákové, jež v průběhu her onemocněla dětskou obrnou a přes všechnu péči v Londýně zemřela.

Stejně jako o dvanáct let dříve v Berlíně zářili v závodech na Temži kanoisté. Zlato vybojovali Josef Holeček na kilometru, František Čapek na desítce a v kanoi dvojic na 1000 metrů Jan Brzák-Felix s Bohumilem Kudrnou. Václav Havel s Jiřím Peckou přidali v deblkanoi na deset kilometrů stříbro. Tři bronzové přivezli gymnasté – Zdeněk Růžička za cvičení na kruzích a za prostná, Leo Sotorník za přeskok.

Čeští sportovci na OH

Sport Disciplína Umístění Tým/Sportovec
Atletika 10 000 m 1. Emil Zátopek
Atletika 5000 m 2. Emil Zátopek
Atletika 1500 m 4. Václav Čevona
Atletika vrh koulí 5. Jaroslava Křítková-Komárková
Atletika 80 m překážek 6. Libuše Lomská
Atletika hod oštěpem 7. Dana Zátopková (Ingrová)
Atletika vrh koulí 8. Čestmír Kalina
Atletika hod oštěpem 11. Lumír Kiesewetter
Atletika 800 m semifinále Václav Winter
Atletika 200 m rozběh Olga Šicnerová
Všechny výsledky »