Jakonské město Akita projevilo svůj zájem hostit hry na počátku roku 1994 a oficiální nabídku, která ve stejném roce vedla k podpisu smlouvy, předložila o dva roky později. Jedním z hlavních problémů Akita Games byla jazyková interpretace, neboť relativně málo lidí Japonsko mluví anglicky a ještě méně lidí mimo Japonsko mluví japonštinou. Pořadatelé využili více než 1000 osob (profesionální i vyškolení dobrovolníci) jako tlumočníky během akce. Světové hry 2001 začaly slavnostním zahájením na Yabase Stadium, které oslnilo show plné kulturních prvků, hudby a tance a závěrečným ohňostrojem pod jasně modrou a slunnou oblohou.

Organizaci Her nepřálo počasi a kvůli pro tuto oblast typických tajfunům docházelo k odložením mnoha soutěžních disciplín. Špatné počasí také narušilo nový prvek v hrách, tzv. World Games Plaza; slavnostní místo v centru města, kde se sportovci mohli setkat s ostatními sportovci a občany Akity. Japonská Akita se stala prvním hostitelským městem, ve kterém bylo umožněno národním olympijským výborům zajistit ubytování svým sportovcům i mimo období jejich soutěží.

Světové hry v Akitě se staly úspěšnými nejen pro sportovce, ale i pro organizátory. Prodej vstupenek byl daleko za očekávání. Díky uzavření smlouvy s japonským Broadcasting Corporation, NHK, byly vysílány Světové hry i na televizních obrazovkách po celém světě. Další informace najdete zde.

Datum konání: 16. 8. 2001 – 26. 8. 2001
Celková účast: 1 968 sportovců
Počet sportů: 22