Zemřela trenérka stříbrného týmu pozemních hokejistek z Moskvy 1980

Jméno Evy Maříkové je spojeno s československým pozemním hokejem. Narodila se v Kostelci nad Vltavou nedaleko Milevska 3. července 1932 a tam také po dlouhé nemoci 14. května 2011 zemřela.

Její pozemkářská kariéra je však spojena s Prahou. Nejprve hrála za Viktorii Žižkov, poté dlouhá léta za Slavii Praha, s níž dosáhla nejvýraznějších úspěchů. V letech 1974-76 s ní byla třikrát mistrem Československa, po pátém místě v Poháru mistrů evropských zemí v roce 1975 dosáhly slávistky o rok později na bronzovou příčku. Jejím největším úspěchem v reprezentaci bylo druhé místo z Evropského poháru (Josselin de Jong Cup), který se hrál dlouhodobě v letech 1968-70.

Po skončení aktivní hráčské kariéry se stala trenérkou ve  Slavii, s níž opakovaně obhajovala mistrovský titul. Nebylo divu, že převzala i československý reprezentační tým, který byl složen převážně z hráček SK Slavie doplněných jednotlivkyněmi z Bohemians Praha, Slavoje Vyšehrad, z Českých Budějovic a Zlatých Moravců. S ním se po úspěšné kvalifikaci v roce 1978 poprvé probojovala na mistrovství světa ve španělském Madridu.

Největší úspěch však Evu Maříkovou a její děvčata čekal na XXII. olympijských hrách 1980 v Moskvě, do jejichž programu byl poprvé zařazen ženský pozemní hokej. Družstvo v čele se zkušenými hráčkami Jiřinou Čermákovou a Jarmilou Králíčkovou po porážce se Sovětským svazem a remíze s pozdějším vítězem turnaje Zimbabwe zvítězilo v nadcházejících utkáních s Indií, Rakouskem a Polskem a odvezlo si stříbrné olympijské medaile! Na jejich překvapivém úspěchu nemění nic ani skutečnost, že nejlepší týmy z Austrálie, Německa či Nizozemska se tehdejšího turnaje nezúčastnily.

František Kolář

@Olympijský tým: "Většina skokanů tvrdí, že nikdy strach neměla. Jsou to jen kecy...," říká nejlepší skokan na lyžích @koudelkaroman Zajímá Tě víc? Mrkni do PROFILU na ODKAZ a poslechni si nový olympijský #podcast #ceskepodcasty @radiozurnal instagram.com/p/B…
@Olympijský tým: ZAŽIJTE závod jako @eva_samkova ☝️Pro 3 nejpozornější máme odměnu. ⁣ ⁣ Spočítejte ve videu kolikrát Evka musela na trati skočit a napište nám svůj tip do komentářů. 3 z vás vybereme a odměníme merchem olympijského týmu. Tipovat můžete do nedělních 18:00. Držíme palce. ☺️ instagram.com/p/B…