Olomoucko hostilo letní olympiádu dětí a mládeže

ODM 2011
ODM 2011
2 Minuty čtení

Olomoucký kraj přivítal na konci června Hry V. letní olympiády dětí a mládeže (ODM). O medaile se zápolilo ve dvaceti sportech a dvou kulturních disciplínách v Olomouci, Prostějově, Kostelci na Hané, Velké Bystřici a Vésce u Olomouce.

Na akci dorazilo celkem 3531 dětí ze všech čtrnácti krajů České republiky. Doprovod mladých sportovců tvořilo 676 trenérů a asistentů. „Je to účastnický rekord, což ale není náš primární zájem. Tím je možnost ukázat mládeži krásu sportu a kolektivního soutěžení. Hrami chceme připomenout olympijský duch a naznačit dětem možnou životní cestu,“ prohlásil předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Smyslem ODM je, aby si děti už ve velmi útlém věku na vlastní kůži vyzkoušely olympijské emoce. To se pak může stát motivací pro jejich sportovní růst. „Pokud chceme, abychom měli i v budoucnosti úspěšné sportovce, musíme dávat mladým možnost porovnávat své síly od žákovského věku. To je také cíl olympiády dětí a mládeže,“ řekl Jirásek.

Kraloval Jihomoravský kraj

Absolutním králem pátého ročníku letní ODM se stala reprezentace Jihomoravského kraje, která si z Olomoucka odvezla celkově 90 medailí – 29 zlatých, 21 stříbrných a 40 bronzových. Nejsilnější byli Jihomoravané v plavání, z bazénu totiž vylovili 13 zlatých, 4 stříbrné a 9 bronzových medailí – tedy téměř třetinu všech svých cenných kovů.

Bodovalo také Hlavní město Praha se 71 medailemi, třetí příčku v bodování krajů obsadil pražský soused ze středních Čech. Hostitelé z Olomoucka skončili čtvrtí, přestože celkově získali o tři medaile více než Středočeši. Jenže do bodování celkového pořadí se nezapočítávaly jen medaile (zlato - 7 bodů, stříbro - 5 a bronz 4), ale i umístění na dalších pozicích.

A jak si vedli jednotlivci? Nejlepší medailistkou v kategorii mladších žákyň se stala plavkyně Edita Chrápavá z Jihomoravského kraje s celkem 4 zlatými medailemi.V téže věkové skupině dominoval atlet Adam Röder z Olomoucka (2 zlata a 1 bronz). V kategorii starších žákyň vynikla fantastickou sbírkou celkově 8 cenných kovů kanoistka Amálie Hilgertová ze Středočeského kraje (2-3-3), která tak získala primát mezi všemi sportovci. Slavit mohou rovněž v Jihočeském kraji, kde se mezi staršími žáky zaskvěl coby nejúspěšnější sportovec Josef Moser v plavání, získal čtyři zlata.