Pětibojař Svoboda má senzační zlato, oštěpař Veselý čtvrtý

Zlatou medaili a navrch olympijský rekord 5928 bodů si z Londýna odveze moderní pětibojař David Svoboda! Dokázal tak narušit dosavadní zlatou ženskou nadvládu a zařadil se po bok letošních českých olympijských vítězek Mirky Knapkové a Barbory Špotákové. Česko má dohromady už devět medailí.

„Je to senzace, jsem v euforii,“ jásal Svoboda. „Celý den jsem se snažil hlavu udržovat v klidu a být nohama na zemi. Snažil jsem se nepřipouštět si, že jsem na olympiádě, a jako zázrakem se to podařilo,“ poodhalil Svoboda svou zlatou londýnskou taktiku.

Do závodu vstoupil český moderní pětibojař ve velkém stylu – v šermu vyrovnal olympijský rekord výkonem 1024 bodů, když vyhrál 26 ze 35 zápasů. V plavání byl sice až sedmnáctý se ziskem 1304 bodů, v následujícím parkúru, v němž při hrách v Pekingu selhal vinou špatného koně, se vrátil do špičky (1132 bodů) a do běžecké části startoval jako první. Při střelbě sice jednou zaváhal a pustil před sebe Číňana Čung-žunga, ale možná to byl klíčový moment celého závodu. Čínský závodník totiž nasazené tempo nezvládl a v posledním okruhu mu Čech nedal šanci. Za poslední část získal 2468 bodů, celkem tedy 5928 bodů. Další český závodník Ondřej Polívka dokončil moderní pětiboj na patnáctém místě se ziskem 5652 bodů.

Jestliže se jméno Davida Svobody v souvislosti se zlatem v médiích příliš často neskloňovalo, za žhavého adepta na vítězství byl označován oštěpař Vítězslav Veselý. Ve středeční kvalifikaci sice hodil osobní rekord 88,34 metru a jasně vyhrál, ale v sobotním finále se svému kvalifikačnímu výkonu nedokázal přiblížit. Poslední, šestý pokus sice poslal do vzdálenosti 83,34 metru, ale na víc než čtvrté místo to nestačilo. Senzačně zvítězil Walcott z Trinidadu a Tobaga (84,58 m), Nor Thorkildsen nedokázal potřetí v řadě na olympiádě vyhrát a byl nakonec až šestý (82,63 m). Jan Železný tak zůstává jediným oštěpařem, který získal tři zlata v řadě.

Ženská štafeta na 4x400 metrů ve složení Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová doběhla sedmá, Lucie Pelantová v chůzi na dvacet kilometrů obsadila 35. pozici.

V závodě žen na horských kolech česká bikerka Kateřina Nash do boje o medaile nezasáhla. Do cíle dojela čtrnáctá, na vítěznou Francouzku Bressetovou ztratila pět a půl minuty. „Neměla jsem svůj den, soupeřky byly rychlejší,“ prohlásila Nash.

@Squash: Z vítězství na úvodních áčkách nového roku se radovali David Zeman a Anna Serme! Na céčkách byli nejlepší Tomáš Hanzelka a Aleš Knotek. Více o jednotlivých turnajích u fotek. facebook.com…
@Autoklub: I když letošní ročník Rallye Dakar skončil před necelými třemi dny, už dnes proběhla v budově Autoklubu ČR tisková konference našeho ambasadora Martina Macíka. Z Peru se Martin vrátil teprve v sobotu, ale už dnes společně s Janem Brabcem popisoval za velké účasti novinářů a hostů své zážitky z tohoto legendárního motoristického dobrodružství. Děkujeme oběma za obrovské sportovní i mediální nasazení. Martin Macík Jr. BIG SHOCK Racing Baly photo facebook.com…
@Florbal: Extraliga žen má po dlouhé době bodového lídra, Florbal Vítkovice se díky vítězství v přímém souboji na nájezdy odpoutal od svých největších rivalek v boji o čelo z Florbal Chodov na rozdíl jednoho bodu. facebook.com…
@Biatlon: Na svěťák do Itálie už i s Adamem. :-) biatlon.cz/v-ibu…