Zemřel legendární hokejista Oldřich Machač

Během pouhého měsíce odešly hned dvě legendy českého hokeje. Po Jaroslavu Jiříkovi, který tragicky zahynul při havárii sportovního letadla, podlehl problémům se srdcem ve věku 65 let Oldřich Machač.


Hokejový obránce Machač se stal mistrem světa v letech 1972, 1976 a 1977. „Ve středu ráno nás bohužel zasáhla smutná zpráva, hovořil jsem s Oldovou manželkou, že Olda zemřel. Byl to vynikající hokejista i člověk,“ citoval server hokej.cz Karla Guta, který v 70. letech vedl Machače coby kouč.

Machač se narodil 18. dubna 1946 v Prostějově, většinu své aktivní hokejové kariéry ale strávil v Kometě Brno. Říkalo se mu „mistr bodyčeků“, protože dovedl tento dnes už vymírající souboj jako málokdo.

Během 13 sezóny v nejvyšší československé lize sehrál Machač 490 utkání, během nichž nastřílel 108 gólů. Kromě Brna, Prostějova Košic působil v letech 1978-1982 v německém klubu Star Bulls Rosenheim.

V reprezentaci utvořil dvojici s kladenským Františkem Pospíšilem. Když Pospíšil ukončil kariéru v národním týmu, stával po Machačově boku nejčastěji Miroslav Dvořák.

„Byla mezi námi taková vzájemná sympatie, která byla na ledě i mimo led. Často jsme se scházeli. V poslední době jsme spíš s klukama jezdili za ním. Byl v domácím ošetření a už to nebyla žádná sláva,“ citoval Pospíšilova slova na Machačovu adresu web rozhlas.cz.

Československý reprezentační dres hájil Machač celkem 12 let, na kontě má 293 zápasů, ve kterých dal 37 branek. Víckrát než on nastoupil za reprezentaci už jen Jiří Holík. Vedle tří titulů mistra světa získal Machač s národním celkem na mistrovství světa také pět stříbrných a tři bronzové medaile. Třikrát startoval na zimních olympijských hrách, přivezl si z nich dvě stříbra a jeden bronz. V roce 1999 byl uveden do síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF, devět let poté i do Síně slávy českého hokeje.

-ted-

foto: www.idnes.cz / Zdeněk Havelka, ČTK