Londýn přebil Sydney, Atény i Peking

Londýn 2012
Londýn 2012
2 Minuty čtení

Nejúspěšnější olympijské hry za posledních šestnáct let. Taková byla londýnská olympiáda z českého pohledu. Češi na ní vybojovali čtyři zlaté, tři stříbrné a stejný počet bronzových a jen o jedinou medaili zaostali za rekordní žní z Atanty 1996. Odtamtud výprava přivezla ještě o jeden bronz víc. Sydney, Atény a Peking ale zůstávají ve stínu londýnských úspěchů.

V celkovém pořadí národů se česká výprava vešla do elitní dvacítky z dvou stovek výprav, s uvedenou medailovou bilancí jí patří 19. místo. Nejlepší byli Američané, kteří nasbírali 104 medailí (46-29-29), pořadatelé předchozích olympijských her Číňané byli za nimi s bilancí 87 medailí (38-27-22).

O čtyři čeká zlata se zasloužili oštěpařka Barbora Špotáková se skifařkou Mirkou Knapkovou, pětibojař David Svoboda a biker Jaroslav Kulhavý, stříbro si do sbírky přidali skifař Ondřej Synek, kajakář Vavřinec Hradilek a tenisový debl Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká. Bronzová medaile ozdobí vitríny běžkyně Zuzany Hejnová, členů čtyřkajaku ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba a střelkyně Adély Sýkorové.

Rychlostní kanoisté i tenisté přivezli medaili poprvé právě od zmíněných her v Atlantě. Naopak střelci je vozí pravidelně od olympiády v Soulu 1988, byť tentokrát za favority Kateřinu Emmons a Davida Kosteleckého, kteří pekingská zlata neobhájili, zaskočila překvapivá medailistka Sýkorová. Velmi úspěšní jsou oštěpaři, z posledních šesti olympiád přivezli pět zlatých (včetně Barcelony 1992, kde ještě startovala československá výprava). U medaile čtyřkajaku byl opět Martin Doktor (který v Atlantě získal dvě zlata) - tentokrát v roli trenéra.