Odešla legenda. Zemřel olympijský vítěz Jiří Raška

Jiří Raška, první vítěz zimních olympijských her z tehdejšího Československa, zemřel. Slavný skokan, který získal zlato v roce 1968 v Grenoblu, zesnul v nedožitých 71 letech v novojičínské nemocnici po dlouhé nemoci. „Je to velká ztráta pro český sport. Jirka byl legenda,“ řekl Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.

„Musím vyzdvihnout jeho charakter a osobní statečnost – podepsal Dva tisíce slov. Vychovával mladé skokany, celý život byl věrný sportu a lyžování. Do poslední chvíle byl aktivní v Českém klubu olympioniků,“ dodal Milan Jirásek.

Když v roce 1968 v Grenoblu poprvé zacinkalo zimní olympijské zlato na hrudi českého reprezentanta, popsal zážitek ze skokanského můstku novinář a spisovatel Ota Pavel.

„Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat.“

Skokanem, který tak oslnil publikum, rozhodčí i novináře, byl Jiří Raška. Na zopakování jeho zlatého úspěchu čekali čeští sportovci celých třicet let až do hokejového turnaje v Naganu.

Pracovité válečné dítě

„Po válce byla chudoba, jako většina kluků jsem se zabýval sportem, nic jiného tehdy nebylo,“ vzpomíná na svoje začátky Jiří Raška. Narodil se 4. února 1941 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Hrál fotbal, házenou, nakonec ale vyhrály lyže. „U nás se říkalo, že se tam děti rodí s lyžema na nohou,“ vyprávěl Raška.

 Brzy se dostal do reprezentace, kterou vedl trenér Zdeněk Remsa. „Bylo nám tehdy od šestnácti do dvaceti let a byla to bezvadná doba. Díky tvrdé práci, kterou nám Remsa ordinoval, jsme se vypracovali a ve světě nám neřekl nikdo jinak než Remsa Boys. Když jsme přijeli na závody, soupeři se děsili, že nás přijelo osm nebo deset a že je tím pádem posuneme o několik míst dozadu.“

 Medaile a světový rekord

Jako závodník se zúčastnil dvou olympiád a tří mistrovství světa. V Grenoblu 1968 získal kromě zlaté na středním i stříbrnou medaili na velkém můstku. „K tomu se váže moje krásná osobní vzpomínka, když jsme házeli Jirku Rašku po jeho skoku do vzduchu,“ vzpomíná Milan Jirásek.

O rok později skočil světový rekord v Planici. Před domácím publikem vybojoval stříbro na mistrovství světa v Tatrách 1970. Zvítězil na Intersportturné 1971, na šampionátu v letech na lyžích v Planici 1972 získal bronz. V roce 2003 byl vyhlášen českým lyžařem století.

Skokanský rod

Ke skokanské kariéře inspirovali Jiřího Rašku bratranec se strýcem, kteří skákali před ním. Když nadobro odepnul lyže, pokračovali v jeho stopě syn Jiří a vnuci Jan a Jiří Mazochovi.

 Sám Raška sportem nikdy žít nepřestal. Pokračoval jako trenér, funkcionář ve Frenštátě, na lyžařském svazu a v Českém klubu olympioniků. „Sport je můj celoživotní doping,“ řekl nedávno Jiří Raška.

ČEST JEHO PAMÁTCE!
-vs-
-sk-

Foto, popis: Na spodní fotografii s dalšími olympijskými vítězi, Martinem Doktorem a Danou Zátopkovou.


@Olympijský tým: Parádní výkon českých tenistek ve finále deblu v Dubaji! @barborastrycova a Sie Šu-Wej nakonec po téměř dvou hodinách zdolaly pár @bkrejcikova/Čeng Saj-saj 10:5 ve třetím setu #czechteam instagram.com/p…
@Olympijský tým: Skvěle, holky! Štafeta biatlonistek vybojovala v dramatickém závodě na mistrovství světa super čtvrté místo #czechteam Petr Slavík/ @cesky.biatlon.official instagram.com/p…
@Olympijský tým: Další výkon! @esterledecka skončila ve sjezdu ve Švýcarsku kousek od medaile na pátém místě #czechteam @ceskelyzovani instagram.com/p…
@Olympijský tým: *Swipe ➡️ pro video* PŘEPIŠTE DĚJINY... Tolik dvojek? Neuvěříte tomu, co se skrývá na konci zlatého příběhu z Nagana. @narodnitym #cestazazlatem #olympiadavpekingu #czechteam instagram.com/p…