Do začátku LOH 2012 už schází méně než půl roku

V pátek 27. ledna to bylo na den přesně půl roku do slavnostního zahájení letních olympijských her v Londýně. U příležitosti tohoto dne předala „ODA“ (Olympic Delivery Authority) zajišťující výstavbu areálů olympijskou vesnici organizačnímu výboru LOCOG.

A nyní začne proces finálního „zabydlování“ jednotlivých apartmánů a bytů. Místo obyvatelů se do nich zatím bude stěhovat veškeré vybavení, aby účastníci her měli v létě, až se vesnice stane jejich dočasným sportovním domovem, po ruce vše, co budou potřebovat.

Symbolicky první postel s pestrým povlečením s piktogramy všech olympijských sportů pomohl do vesnice nastěhovat čtyřnásobný olympijský vítěz a desetinásobný mistr světa ve veslování Matthew Pinsent. Nyní do komplexu bude následovat ještě dalších šestnáct tisíc postelí, které už pochopitelně odnosí dělníci, nikoliv slavní sportovci.

Stavbu samotné vesnice zahájila ODA v červenci 2008 a 2818 nových apartmánů dokončila podle harmonogramu. Vesnici tvoří celkem 11 budov a na jejím vybudování se podílelo více než 16 500 lidí. „Jakmile zima ustoupí jaru, budou dodělány poslední krajinářské úpravy okolo budov,“ řekl šéf ODA John Armitt. Po skončení her budou byty rozprodány, nová čtvrť ponese název East Village.

Zahajovací ceremoniál se jmenuje Ostrovy zázraků

Nejen nastěhování první postele bylo událostí půlročního milníku. LOCOG také zveřejnil informace o konkurzu pro školní děti, které se budou moci zapojit do slavnostního ceremoniálu. Týká se školáků mezi 7 a 9 a 11 a 13 lety věku. Na devět set mladých studentíků, kteří úspěšně projdou výběrovým řízením, předvede během zahájení jeden bod programu před zraky 80 tisíc lidí přímo na Olympijském stadiónu a miliard u televizních obrazovek.

Režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče, Sunshine, Trainspotting), který se stal uměleckým šéfem zahájení olympiády, navštívil Colegrave Primary School v Newhamu, jednu z vybraných škol pro konkurz, kde zároveň prozradil název zahajovací show. „Bude se jmenovat Ostrovy zázraků,“ řekl Boyle. „Inspirovali jsme se Shakespearovou bouří. Naše Ostrovy zázraků jsou oslavou energické tvořivosti britského talentu na slavnostním zahájení, který – jak doufáme – bude stejně nepředvídatelný a nápaditý jako Britové,“ usmál se Boyle.

Boj o nominace vrcholí

Sportovci mají už jen pět měsíců na to, aby si vybojovali účast na olympijských hrách. Během jara a prvních letních měsíců se tak odehraje závěrečná porce kvalifikačních klání. Na konci roku 2011 hlásily české sportovní svazy šestatřicet potvrzených míst. Osmadvacátého června – tedy bez dne měsíc před zahájením her – schválí nominaci Plénum ČOV.

-ted-


@Olympijský tým: Parádní výkon českých tenistek ve finále deblu v Dubaji! @barborastrycova a Sie Šu-Wej nakonec po téměř dvou hodinách zdolaly pár @bkrejcikova/Čeng Saj-saj 10:5 ve třetím setu #czechteam instagram.com/p…
@Olympijský tým: Skvěle, holky! Štafeta biatlonistek vybojovala v dramatickém závodě na mistrovství světa super čtvrté místo #czechteam Petr Slavík/ @cesky.biatlon.official instagram.com/p…
@Olympijský tým: Další výkon! @esterledecka skončila ve sjezdu ve Švýcarsku kousek od medaile na pátém místě #czechteam @ceskelyzovani instagram.com/p…
@Olympijský tým: *Swipe ➡️ pro video* PŘEPIŠTE DĚJINY... Tolik dvojek? Neuvěříte tomu, co se skrývá na konci zlatého příběhu z Nagana. @narodnitym #cestazazlatem #olympiadavpekingu #czechteam instagram.com/p…