Před sto lety se narodil dvojnásobný olympijský vítěz Jan Brzák

V sobotu 6. dubna to je sto let, co se narodil vynikající kanoista Jan Brzák, známý rovněž pod svou trampskou přezdívkou Felix. Získal ji v Klubu vodních skautů Praha, kde začínal s bratrem Františkem.

Patřil mezi zakladatele české kanoistické školy a na vrcholné úrovni závodil více než dvacet let. Vždyť první titul mistra Československa získal v roce 1929 a ještě v roce 1954 startoval na mistrovství světa!


Ve třicátých letech jezdil na kanoi dvojic nejprve s Vladimírem Syrovátkou, později i s Bohuslavem Karlíkem. S oběma vybojoval řadu medailí na mistrovstvích světa i Evropy, ovšem tou nejcennější byla zlatá medaile z Berlína 1936, kde byla kanoistika do olympijského programu zařazena poprvé. Spolu se Syrovátkou zvítězili v závodě kanoí dvojic na 1000 metrů. Bylo Brzákovou smůlou, že další dvoje olympijské hry zrušil světový válečný konflikt.

Mohl dobývat další a další olympijská vítězství a stanout po boku velikánů českého sportu, jako byli Věra Čáslavská, Emil Zátopek nebo Jan Železný. Přesvědčil o tom na olympijských hrách 1948 v Londýně, kde své berlínské vítězství obhájil, byť s jiným partnerem, Bohumilem Kudrnou. S ním vyhrál oba závody na mistrovství světa 1950 a v Helsinkách 1952 spolu podlehli dánské dvojici Rasch – Haunstoft pouze o tři vteřiny.

Zkušený vodák se nezalekl ani divoké vody. Na prvním mistrovství světa ve vodním slalomu v roce 1949 v Ženevě dojel v kanoi jednotlivců i v kanoi dvojic - opět s Kudrnou - na třetím místě a podílel se na zisku stříbrných medailí v obou závodech kanoistických hlídek.

Brzák-Felix proslul svou nezměrnou pracovitostí a zvláštními postupy v přípravě. Například před olympijskými hrami 1948 v Londýně odešel na dřevorubeckou brigádu do Krkonoš, aby pomohl odstranit následky kůrovcové kalamity.

Později pracoval třeba na stavbě silnice při budování Slapské přehrady. Po skončení aktivní závodnické kariéry stavěl vyučený truhlář se svým dlouholetým přítelem Kudrnou závodní lodi v podniku Sport a vodě se věnoval i v soukromí.

Pro sebe si postavil jachtu a velice rád jezdil na svou chatu ve slavné trampské osadě Ztracenka. V roce 1952 byl prvním na světě, kdo obdržel zlatý odznak Mezinárodní federace kanoistiky. Zemřel v červenci 1988.

František Kolář

Na fotografii dvojice Brzák - Kudrna v roce 1948.