Olympijská pochodeň vzplála v řecké Olympii

Památný chrám bohyně Héry se ve čtvrtek 10. května stal místem tradičního ceremoniálu, při kterém byla slunečními paprsky zažehnuta olympijská pochodeň pro letní hry v Londýně 2012. Prvním ohňonošem, který měl čest hořící pochodeň zdvihnout nad hlavu, byl Spyros Gianniotis, řecký dálkový plavec narozený ve Velké Británii.

Olympijský oheň poputuje následující týden po řeckých ostrovech, 18. května se pak olympijská štafeta rozběhne po Britském království a svou pouť zakončí při zahajovacím ceremoniálu her 27. července.

„Olympijský oheň spojí starověké hry s těmi moderními. Stejně tak i města a vesnice napříč celým Řeckem a Velkou Británii se díky této události spojí v jeden celek, jak je ostatně i mottem letošních her,” řekl prezident organizačního výboru her Sebastian Coe.

Prvním ohňonošem britský Řek

A právě propojenost Řecka s Velkou Británií stála za odpovědí na klíčovou otázku, kdo se poprvé dotkne olympijské pochodně her pro rok 2012. Ne náhodou si totiž organizátoři vybrali sportovce, který má v sobě něco z obou zemí – řeckého plavce narozeného v Liverpoolu a světového šampiona v plavání na 10 km Spyrose Gianniotise.

Jako druhý v pořadí si ohně užije devatenáctiletý britský boxer Alexander Loukos. „Považuji za ohromnou poctu být jedním ze členů olympijské štafety, zejména když mohu nést oheň v posvátné Olympii a zároveň reprezentovat město Londýn,” popsal své životní pocity Alexander Loukos, který bude jedním z 500 ohňonošů, jenž s olympijskou pochodní zavítají v následujících osmi dnech do 34 měst po celém Řecku.

Po absolvování 3 000 kilometrů štafeta s ohněm doputuje ve čtvrtek 17. května do památného stadionu Panathaniko v Aténách, dějiště starověkých i prvních novodobých olympijských her. Zde proběhne slavnostní ceremoniál, při němž zástupci Řeckého olympijského výboru předají pochodeň členům organizačního výboru her. Ti s ním ještě týž večer odcestují do Velké Británie, aby se hned v pátek 18. května rozběhla olympijská štafeta po celých Britských ostrovech. Po sedmdesátidenní cestě a za pomoci 8 000 členů štafeta dorazí 27. července na Olympijský stadion v Londýně, kde se uskuteční slavnostní zahajovací ceremoniál Her XXX. olympiády 2012.

Foto: www.london2012.com