Olympijští vítězové z Nagana se po patnácti letech sejdou v Praze

Téměř kompletní tým olympijských vítězů se v sobotu 23. února 2013 zúčastní setkání, které při příležitosti patnáctého výročí zlatých medailí z Nagana 1998 uspořádaly Český svaz ledního hokeje spolu s Českým olympijským výborem.

Pozvání přijali brankáři Dominik Hašek, Roman Čechmánek a Milan Hnilička, obránci František Kučera, Libor Procházka, Petr Svoboda, Jiří Šlégr, Richard Šmehlík a Jaroslav Špaček, útočníci Josef Beránek, Jan Čaloun, Robert Lang, David Moravec, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Martin Ručinský, Vladimír Růžička a Martin Straka. Chybět budou pouze Jaromír Jágr, Milan Hejduk a Roman Hamrlík, kteří stále nastupují v NHL, a Jiří Dopita, který se omluvil. Naopak, ze zámoří přiletí na setkání Robert Lang, Petr Svoboda i Robert Šmehlík. Z realizačního týmu se srazu zúčastní jeden z trenérů mužstva Slavomír Lener, asistent Vladimír Martinec, vedoucí mužstva Stanislav Neveselý, manažer František Černík, maséři Pavel Křížek s Václavem Šaškem, kustod Jaroslav Maule a lékař MUDr. Zdeněk Ziegelbauer. 

Setkání vyvrcholí vernisáží fotografií Jiřího Koliše z Nagana 1998 v prostorách Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze. Vedle desítek unikátních fotografií budou na výstavě představena také zajímavé předměty, která zapůjčili hráči a členové realizačního týmu, například lapačka Dominika Haška, rukavice Petra Svobody, medaile, originální hokejky, puky a dresy, stejně předměty z pozůstalosti Ivana Hlinky – rukou psaná soupiska, trenérský notýsek či porcelánový slon, který mužstvo při turnaji provázel.

Hráči a členové realizačního týmu si ze setkání odnesou pamětní dres a hodinky, věnované Českým svazem ledního hokeje. Vernisáží bude hosty provázet komentátor Robert Záruba a její součástí bude rovněž dražba vybraných podepsaných fotografií ve prospěch Nadačního fondu Ivana Hlinky. Památku trenéra zlatého mužstva si hráči a členové realizačního týmu připomenou položením květin u hrobu Ivana Hlinky na Olšanských hřbitovech.

„Vítězství na olympijských hrách v Naganu je největším úspěchem českého ledního hokeje v celé jeho historii,“ uvedl v souvislosti s výročím prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. „Věřím, že se dočkáme i dalších zlatých olympiád, ta naganská však navždy zůstane první, a tedy nejpamátnější. Jsem rád, že budeme moci poděkovat všem, kdo se o největší úspěch našeho hokeje zasloužili.“

„Nejlepší reklamu dělá naší zemi sport. Nagano to splnilo bezezbytku. Náš výjimečný tým dokázal, že se o České republice se vědělo všude. Byli jsme právem pyšní. Hokejistům patří také velký dík za skvělou propagaci sportu mezi mladými lidmi. Reprezentanti vytvářejí vzory pro nastupující generaci. Ztělesňují píli, pevnou vůli, smysl pro spolupráci, soudržnost a fair play. Jejich role je v tomto ohledu nenahraditelná. Za to vše jim patří dík,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Fanoušci si budou moci vystavené fotografie a originální předměty z Nagana prohlédnout ve Veletržním paláci v neděli 24. února 2013, kdy bude výstava otevřena od 10:00 do 18:00 pro veřejnost. Vstupné je zdarma.

Vlastní výstava fotografií, už bez zapůjčených předmětů, je koncipována jako putovní – ve dnech 25. 2. – 17. 3. 2013 bude přístupná v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. V dalších měsících bude otevřena třeba při Českých hokejových hrách v Brně a na stadiónech různých extraligových klubů, kterým Český svaz ledního hokeje celou expozici nabídne. Aktualizovaný harmonogram výstavy najdete na www.hokej.cz v sekci Reprezentace.

V oficiálním fanshopu české hokejové reprezentace na www.fanshop.hokej.cz bude v souvislosti s výročím uvedena do prodeje limitované edice šál, triček či kšiltovek s motivem 15 výročí Nagana. Na www.sportovniaukce.cz mohou fanoušci již dnes vydražit některý z originálních dresů, v nichž česká reprezentace nastoupila na nedávných Oddset Hockey Games v Malmö a které jsou doplněny emblémem naganského jubilea a podpisem hráče.