Rusové ohlásili největší olympijskou štafetu v dějinách

Za rok touto dobou už bude olympijský oheň putovat Ruskem na své cestě do Soči, dějiště zimních her 2014. Přesně rok před tím, než posvátný plamen z bájné Olympie přiletí do Ruska, zveřejnili organizátoři podrobnosti ohledně štafety, která zemí s ohněm poběží.

Nebude to nic bezvýznamného, právě naopak – tahle štafeta má být tou největší a nejdelší v zimních olympijských dějinách. Během 123denního putování projde pochodeň rukama 14 tisíc členů štafety a zavítá celkově do 2900 měst a obcí ruské federace. To všechno jsou rekordníčísla.

Oheň čeká po Rusku cesta dlouhá 65 tisíc kilometrů, které absolvuje všemi možnými dopravními způsoby: pěšky, v autě, ve vlaku, v letadle a pochopitelně také na typické ruské trojce, neboli v saních s trojspřežím. Denně má oheň podle plánu urazit 535 kilometrů, aby byl včas na slavnostním zahájení v Soči.

Očekává se, že štafetu uvidí na 130 tisíc Rusů, kteří zavítají do míst, kudy bude oheň putovat. Trať byla vymyšlena tak, aby devadesát procent ruské populace měla štafetu dostupnou nejdále do hodiny od svého bydliště.

Oheň bude podle olympijské tradice zapálen v řecké Olympii a 7. října příštího roku přiletí do Moskvy. Z ní zahájí své putování Ruskem, postupně navštíví všechna významná kulturně-historická místa od Kaliningradu až po Vladivostok. Nový rok oslaví společně s pochodní obyvatelé Kazaně.

Během letošních letních olympijských her v Londýně navštívil oheň během své sedmdesátidenní pouti 1018 britských měst a obcí, se štafetou se vystřídalo více než osm tisíc běžců, mezi nimi mimo jiné i česká studentka Katka Pikhartová. Trať měřila 12 800 kilometrů.

Na posledních zimních hrách ve Vancouveru 2010 běželo s pochodní na 12 tisíc členů štafety, mezi nimi i Arnold Schwarzenegger, Sidney Crosby nebo Wayne Gretzky. Štafeta trvala celkem 106 dní a navštívila tisícovku kanadských měst a obcí.

foto: http://www.sochi2014.com

@Olympijský tým: Olympijské hry ZAHÁJENY! Před 124 lety, na den přesně v pondělí 6. dubna 1896, odstartovaly v Aténách první novodobé olympijské hry. Přes 200 sportovců, 9 sportů…VÍCE ČTĚTE NA ODKAZE V PROFILU! @olympics #memories instagram.com/p/B…