YOG 2018: Pět kandidátů odevzdalo studie

Olympijské hry mládeže (YOG), které se poprvé konaly v létě 2010 v Singapuru a v zimě 2012 v rakouském Innsbrucku, už hledají pořadatele pro rok 2018. Mezinárodní olympijský výbor obdržel do data uzávěrky (15. Října) podrobné studie od pěti světových měst, která se o hry ucházejí.

O pořadatelství v roce 2018 má zájem kvintet Buenos Aires (Argentina), Glasgow (Velká Británie), Guadalajara (Mexiko), Medellin (Kolumbie) a Rotterdam (Nizozemsko).

Do konce roku 2012 budou odevzdané materiály zkoumat MOV a experti, v lednu 2013 dojde ke zredukování startovního pole uchazečů, které provede výkonný výbor MOV. V období od ledna do února budou zbylí kandidáti podrobeni další fázi výběrového řízení, v březnu se pak uskuteční videokonference mezi zástupci měst a hodnotící komisí MOV.

Ta na základě svých poznatků vypracuje výsledné zprávy, které předá MOV. Jeho členové pak v červnu 2013 na svém zasedání v Lausanne zvolí pořadatele YOG 2013.

U zrodu myšlenky olympiády mládeže stál současný šéf MOV Jacques Rogge. Rostoucí zájem o tento formát her ho velmi těší. „Je to potvrzením toho, jak úspěšné byly hry v Singapuru a v Innsbrucku,“ podotkl Rogge.

Při premiéře YOGu v létě 2010 v Singapuru získali Češi dvě zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Z historicky prvních zimních her mládeže v Innsbrucku přivezli dva cenné kovy, zlato a stříbro.

Foto: gepa-pictures.com