Zemřel boxer Bohumil Němeček, olympijský vítěz z Říma 1960

V neděli 2. května 2010 zemřel v Ústí nad Labem po dlouhé nemoci Bohumil Němeček, olympijský vítěz v boxu.

Táborský rodák nalezl zalíbení mezi čtyřmi provazy v Českých Budějovicích, ale osud ho zavál na sever Čech, v Lokomotivě Děčín a zejména v Rudé hvězdě Ústí nad Labem působil nejen jako aktivní sportovec, ale i jako trenér.

Svého největšího úspěchu dosáhl Němeček v roce 1960 na XVII. olympijských hrách v Římě, kde vybojoval zlatou olympijskou medaili v jedné z nejlépe obsazených váhových kategorií v lehkém velteru do 63,5 kg. V soubojích nevynikal tvrdými údery, ale vytříbenou technikou a „rychlýma nohama“. Postupně vyřadil největší favority Itala Pietra Brandiho a Američana Quincey Danielse, aby ve finále s Williamem Quarteyem z Ghany dominoval ringu. Na mistrovství Evropy 1963 v Moskvě startoval už ve velterové váze do 67 kg a třetím místem dokázal, že je stálicí světového ringu. S nadějemi odjížděl i na XVIII. olympijské hry 1964 v Tokiu, ovšem ve druhém kole ho vyřadilo typické boxerské zranění ‑ prasklé obočí. Hned v prvním kole opustil olympijský ring také na dalších olympijských hrách v roce 1968 v Mexiku. Mezitím mu však „věčné město“ přineslo opětovné vítězství. Na mistrovství Evropy v roce 1967 porazil ve velterové váze všech jedenáct soupeřů a zaslouženě se stal evropským šampiónem.

Pětinásobný mistr Československa si vysokou výkonnost udržoval po dlouhá léta, ještě v roce 1972 získal hlavní cenu Memoriálu Václava Procházky v Ústí nad Labem a zároveň byl vyhlášen nejtechničtějším boxerem turnaje.


František Kolář