Hry v Tokiu budou, ujišťuje předseda MOV i japonská vláda

Tokio 2020
Tokio 2020
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Mezinárodní olympijský výbor i japonská vláda v pátek potvrdily, že plány na uspořádání olympijských her v Tokiu letos v létě se nemění. „Hry se budou konat, otázka pouze zní, jak budou probíhat. Nemáme v tuto chvíli důvody pochybovat o tom, že zahájení olympijských her proběhne 23. července 2021, a není důvod mít plán B,“ uvedl při telefonátu s národními olympijskými výbory Thomas Bach, prezident MOV.

„Soustředíme se nyní na řešení koronavirové situace a zajištění bezpečných her. A máme k tomu příslib všech stran.“ Bach tak reagoval na zprávy o možném zrušení her, které se objevily v médiích.

„Hned ráno jsem byl prostřednictvím japonské olympijské ministryně v kontaktu s tamním premiérem. Dostal jsem informaci, že se jedná o fake news,“ dodal Bach. „Tokio je nejlépe připraveným olympijským městem. Všechny nás čeká i vzhledem k přípravám na zimní hry v Pekingu zajímavý olympijský rok.“

„Chtěl bych sportovce i fanoušky ujistit, že o zrušení her se opravdu nemluví. Jejich uspořádání podporují i největší země světa a význam jejich konání a přínosu pro společnost uznává také Organizace spojených národů.“

Oficiální vyjádření přidala také japonská vláda: „Některé zprávy tvrdí, že japonská vláda soukromě dospěla k závěru, že olympijské hry v Tokiu budou muset být kvůli koronaviru zrušeny. To rozhodně není pravda. Na zasedání Výkonného výboru MOV se v červenci 2020 dohodlo, že zahajovací ceremoniál olympijských her v Tokiu 2020 se bude konat 23. července 2021, a podle toho se upravil program her.

Zavedeme všechna možná opatření proti COVID-19 a budeme nadále úzce spolupracovat s MOV, organizačním výborem her a tokijskou metropolitní vládou při přípravách pořádání bezpečných her letos v létě.“

Matrace, roušky i kempy – přípravy běží naplno

Základní scénáře pro pořádání her v Tokiu budou známé na začátku února. „Ve čtvrtek jsme z Tokia dostali informaci, že 9. února proběhne brífink na téma základních scénářů organizace her, na které všichni netrpělivě čekáme,“ řekl Jiří Kejval, předseda ČOV. „Chtěl bych sportovce i fanoušky ujistit, že o zrušení her se opravdu nemluví. Jejich uspořádání podporují i největší země světa a význam jejich konání a přínosu pro společnost uznává také Organizace spojených národů.“

Český tým má v tuto chvíli vybojovaných 42 kvót, jako poslední zatím místo získala plavkyně Kristýna Horská. Další kvalifikační soutěže budou probíhat v následujících měsících. „Samozřejmě je spousta věcí nyní nejistých, ale my pevně věříme, že hry budou. Proto nyní například testujeme nanoroušky, které chceme vzít s sebou. Zrovna v pátek také dorazily matrace pro sportovce, kteří si je vyžádali na vyzkoušení před hrami,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV.

Se svým týmem by do Tokia rád vyrazil na inspekční cestu začátkem dubna. „Budeme muset dva týdny předem hlídat náš zdravotní stav, mít spuštěnou aplikaci na monitorování pohybu, absolvovat testy.“ Podobné podmínky budou asi panovat i na hrách. „Poslední informace jsou, že účastníci budou muset absolvovat PCR test do 72 hodin před odletem, po příletu a opakovaně na místě. A pak dvanáct hodin před soutěží, v případě pozitivního nálezu ještě znovu tři hodiny před startem. Tyhle detaily se ještě budou ladit.“

Řeší se také přípravné kempy. „Třeba pro ty v prefektuře Kóči už máme od japonských kolegů velmi detailní informace o tom, jak vše bude v létě probíhat – včetně rozdělení pokojů na hotelu, stravování nebo dopravy. I to je pro mě důkaz, že Japonci dělají vše pro uspořádání her,“ dodal Doktor.

Už nyní je jasné, že se zkrátí pobyt účastníků her v olympijské vesnici. „Kvůli omezení kontaktu s veřejností například nebudou sportovci moci jít fandit osobně na jiné sporty. Je jasné, že se budou muset obětovat asi ještě víc než obvykle, co se týká ochrany před onemocněním a izolace. Nás opatření zase ovlivňují prakticky ve všech oblastech příprav – od dopravy až po vybavení. Ale s tím se musíme všichni poprat,“ uvedl Doktor.

líbil se ti článek?