Olympijský setkávač pomáhá a inspiruje. Od jara umožnil už přes 600 návštěv

Kvůli pandemii Covid-19 neviděli své blízké mnoho týdnů, chuť k životu se nenápadně vytrácela. Senioři se v uzavřených v domovech důchodců trápili žalem. Telefonáty ani videohovory jim setkání s příbuznými nedokázaly nahradit. I proto už od jara pomáhá v této tíživé situaci Olympijský setkávač - jednoduše upravený kontejner na kolečkách přepažený plexisklem je vybavený mikrofony a čističkou vzduchu. Nyní ho využívají v domově Clementas v Mlékovicích.

Lucie Němcová neviděla svou maminku dlouhých padesát dní. „Když mi paní ředitelka zavolala a nabídla setkání tímhle způsobem, neváhala jsem,“ líčila. „Vidět se osobně žádný telefon nenahradí. Pro seniory je to strašně důležité.“

Více než 600 návštěv

Během druhé vlny pandemie začala řada domovů pro seniory podle Olympijského setkávače zřizovat tzv. setkávací místnosti. Jedna z prvních vznikla v Říčanech, které setkávač navštívil vůbec poprvé. Ne všude je ale možné zajistit bezpečné návštěvy, a proto se kontejner vydal znovu na cestu.

„Měli jsme připravený kontejner se vzdělávacím obsahem pro Olympijské festivaly, ale ty jsou stejně jako hry v Tokiu přesunuty na příští léto. Inspirovali jsme se v Holandsku, kde dlouhé odloučení seniorů řešili podobným způsobem,“ řekl Petr Graclík, generální sekretář ČOV. „Oslovili jsme tedy partnery Olympijského festivalu a ti nám během dvou týdnů pomohli speciální kontejner vytvořit.“

Johnny Servis ho přebudoval, AV media pomohla vše dokonale ozvučit. Toyota k tomu zapůjčila silné auto. Celkem už kontejner navštívil pět míst a pomohl zprostředkovat více než 600 návštěv. „Když jsem vezla Olympijský setkávač do nemocnice Ráj v Karviné, kde jsem se shodou okolností narodila, mohla jsem s lidmi prožívat velice silné a krásné okamžiky,“ prozradila Šárka Kašpárková, ambasadorka projektu Sazka Olympijský víceboj.

Od 21. prosince bude Olympijský setkávač pomáhat s návštěvami v domově pro seniory v Mladé Boleslavi.

Foto: ČOV/Barbora Reichová