Během k lepší imunitě. T-Mobile Olympijský běh odstartoval zároveň na 83 místech republiky

Jiný den, ale olympijské myšlenky zůstaly. Na 83 místech České republiky oslavili lidé Olympijský den pohybem – jako připomínku založení Mezinárodního olympijského výboru. Tradičně se slaví 23. června, letos je ale vše jinak a T-Mobile Olympijský běh se v tuzemsku přesunul na 16. září. Význam pohybu v této křehké době vzrůstá. „Nejlepší rouška je naše vlastní imunita,“ ujistil náruživý běžec a lékař Jan Pirk.

„Pokud chceme být silnější pro život, musíme každý den spojit s pohybem. Pro někoho to může znamenat vyjít schody do bytu, pro jiného vyrazit do práce na kole, nebo se začít otužovat,“ odkázal na kampaň Silnější pro život předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a dodal: „Věřím, že naším během přidáme do společnosti tolik potřebné endorfiny a ke zdravému životnímu stylu zlákáme další lidi.“

První ročník Olympijského běhu v Česku odstartoval v roce 1987 Emil Zátopek. Z nadšenecké akce se postupem doby stala největší běžecká událost sezony, která navíc už čtyřikrát v řadě získala prestižní cenu od Českého atletického svazu.

„T-Mobile Olympijský běh je náš společný projekt už šest let a jsme rádi, že i v roce, kdy je mnoho věcí jinak, nám běžců neubylo a opět jsme rozběhali republiku,” říká Ladislav Báča, ředitel marketingové komunikace T-Mobile v České republice

Olympionici na startu i jako fanoušci

Do běžeckých oslav se zapojila i řada olympioniků. Ambasadorka a stříbrná olympijská medailistka Andrea Sestini Hlaváčková odstartovala všechny dětské běhy v pražské oboře Hvězda. „Olympijský běh se mi líbí, protože na start přivádí různě staré děti. A nezáleží na tom, kdo ho vyhraje, ale že ho naplno běží až do konce,“ řekla. „Když vidím jejich výrazy v cíli, jak jsou vyčerpané, je mi jasné, že daly do běhu všechno a překonaly nějakou svou hranici.“ Společně s manželem a sestrou se pak bývalá tenistka vydala na desetikilometrovou trať.

Do obory Hvězda dorazili také paralympijský vítěz Jiří Ježek a gymnastická naděje Aneta Holasová. V netradiční roli vodiče se představil olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda s bratrem Tomášem. Dráhový cyklista nominovaný do Tokia Tomáš Bábek naopak přihlásil svou ženu Magdu, které přišel fandit i s jejich malou dcerou v Brně u koupaliště Biotop.

Běželo se i na 304 školách

T-Mobile Olympijský běh odstartoval už v 10:00 na 304 školách skrze Rádio Junior a přesně v 18 hodin v živém vysílání Radiožurnálu vyběhli dospělí závodníci na 83 místech po celé republice. Dva největší „zlaté“ závody hostila Praha a Brno.

V rámci oslav Olympijského myšlenek neběží účastníci pouze pro sebe, část ze startovného jde na podporu charitativní činnosti České olympijské nadace, která umožňuje sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin. „Nadace už tradičně patří k tomuto běhu. Díky běžcům, a jejich zájmu o virtuální medaili, jsme letos vybrali 400 tisíc korun,“ prozradil Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru. „A pokud si běžci stáhnou aplikaci skupiny ČEZ Pomáhej pohybem, mohou dětem vyběhat dalších 100 tisíc.“

Na řadu lidí právě teď nejsilněji dopadají proticovidová opatření a vážně zvažují, co si mohou dovolit svým dětem zaplatit. „My jim obratem zaplatíme příspěvky a vybavení na sportování,“ řekla Martina Voříšková, manažerka České olympijské nadace.

Foto:ČOV/Barbora Reichová