T–Mobile Olympijský běh odstartuje na 83 místech

Radost z pohybu, zdravý životní styl a olympijské hodnoty má za cíl vyzdvihnout celorepubliková běžecká akce T-Mobile Olympijský běh, která každoročně rozběhává v jeden čas na více než 80 místech po celé České příznivce běhu všech věkových kategorií. Ve středu 16. září se k nim přidá řada olympioniků v čele s ambasadorkou běhu Andreou Sestini Hlaváčkovou. Ze soustředění v Rakousku se na dálku přidá také biatlonista Michal Krčmář.

„Jsem ráda, že je Olympijský běh úzce spojený s celým olympijským týmem a že to sportovci dělají z dobré vůle. Přijdou si v ten den na podporu olympijských myšlenek zaběhat a mísí se tak díky tomu profesionální sportovci se sportovními fanoušky a nadšenci, to se mi moc líbí,“ říká tenistka Sestini Hlaváčková. K ní se připojí i další sportovci jako olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, nebo atlet Lukáš Hodboď, který na Olympijském běhu symbolicky zahájí sezonu.

Pro děti z České olympijské nadace

Už tradičně bude start závodů probíhat na všech místech najednou v 18:00 hodin a živě ho přenese Radiožurnál. Běžci se mohli zaregistrovat do 6. září, na místě už není možné se přihlásit. Na mnoha místech po celém Českém se k aktivní podpoře olympijských myšlenek připojí také například triatlonistka Vendula Frintová, sportovní střelkyně Nikola Mazurová nebo paralympijský vítěz Jiří Ježek. Kromě 81 regionálních závodů jsou připraveny i dva zlaté závody, v Praze v oboře Hvězda a v Brně u koupaliště Biotop. Ty nabídnou účastníkům servis profesionálních běhů i doprovodný program.

I přes mimořádnou situaci vnímá Český olympijský výbor sport jako klíčovou prevenci proti nemocem, ve které by lidé měli pokračovat. „My sportovci jsme zvyklí se k problémům stavět aktivně, proto jsme už v létě spustili kampaň Silnější pro život, která cílí na všechny lidi. Snažíme se vysvětlit, že pohyb a třeba otužování výrazně zlepší odolnost organismu, což je v dnešní době jedna z nejdůležitějších věcí,“ říká předseda Olympijského výboru Jiří Kejval a dodává: „Proto jsem rád, že se náš běh uskuteční, i když v jiném termínu a se zvýšeným důrazem na bezpečnost.“

Účastníci navíc neběží jen pro sebe, část startovného jde na konto České olympijské nadace, která pomáhá sportovat dětem z finančně znevýhodněných rodin. V tuto chvíli se jedná téměř o 400 000 korun. Částka se může ještě zakulatit na půl milionu, pokud závodníci poběží s aplikací skupiny ČEZ Pomáhej pohybem a darují své body právě olympijské nadaci.

Foto: ČOV/Barbora Reichová