Zemřel Pavel Belšan, sportovní pedagog i autor televizních rozcviček

Ve věku nedožitých 86 let zemřel ve čtvrtek 20. srpna sportovní pedagog Pavel Belšan. Autor mnoha odborných tělovýchovných publikací a rozhlasových a televizních rozcviček byl nositelem mezinárodní ceny Fair play a cenou Fair Play ho ocenil také Český olympijský výbor.

Pavel Belšan v roce 1994 oslepl na obě oči následkem přetížení při kondičním tréninku. Ani šest chirurgických operací a 52 zákroků laserem nepomohlo. S hendikepem se však dokázal vyrovnat a dlouhá léta poté vyučoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu, kde se věnoval tělovýchově zdravotně postižených.

„Přednáším o lyžování, o podmínkách zrakově postižených sportovců. Učím trasérství, pro nevidomé velmi důležitý obor, který vychovává i sportovce – třeba doprovod nevidomých lyžařů. Vedu kurzy kanoistiky. A jsem mezi studenty moc rád,“ říkal v té době dlouholetý člen Rady České olympijské akademie. „Těší mě, že je moje přednášky zajímají… Možná někomu přijde zbytečné, aby slepec jezdil na běžkách, ale pocit sounáležitosti s přírodou, vnímání slunce, větru, pohybu jsou nenahraditelné pocity radosti a blaha.“