Rok do OH v Tokiu podruhé. Český olympijský výbor řeší co nejlepší servis pro sportovce

Za obvyklých okolností by odpočet ukazoval poslední hodiny do startu letních olympijských her v Tokiu, místo toho znovu zbývá celý rok. Český olympijský výbor je však i za této situace připraven maximálně pomoci sportovcům v přípravě na vrchol příští sezony. Znovu se řeší plánování aklimatizačních pobytů a tréninkových kempů, součástí programu pro jejich podporu je také finanční pomoc kvalifikovaným sportovcům přes jednotlivé sportovní svazy i novým olympijským talentům a hlavně takzvané centrální servisní služby, kterých je celkem osmnáct a vrcholoví sportovci je mohou kdykoliv využít.

„I když přesunutí her zpočátku způsobilo velké problémy, daří se všechny řešit. Organizátoři budou dbát především na zdraví a bezpečnost všech účastníků a na udržitelnost a efektivitu vynaložených finančních prostředků a vícenákladů. To jsou hlavní cíle organizátorů a Mezinárodního olympijského výboru,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval. MOV na pomoc organizátorům a dalším organizacím vynaložil zhruba 800 milionů dolarů, Český olympijský výbor počítá s vícenáklady až 20 milionů korun. „Jsou to trable, ale vyřešíme je,“ ujistil Kejval.

Japonští organizátoři usilovně pracují na zabezpečení zázemí pro účastníky. Podle posledních zpráv bude i za rok připravena pro sportovce olympijská vesnice, která původně měla být v létě 2021 již po bytech rozprodána novým majitelům, pro hosty také původně objednané hotely a pro novináře centrum v Tokyo Big Sight. Podařilo se vyjednat všechna sportoviště, i ta dočasně postavená, takže program se bude měnit jen kosmeticky.

Prodej vstupenek

S novým schváleným programem olympijských her souvisí také prodej vstupenek. „Budeme informovat všechny lidi, kteří si již koupili vstupenky, a zjišťovat jejich zájem o cestu do Tokia v příštím roce. Vrácení peněz bude za určitých podmínek možné. Do konce léta bychom to měli vyřešit,“ řekla za ČOV Blanka Konečná. Situaci bude ČOV řešit ve spolupráci s oficiálními prodejci Invia a IB Travel.

Reálné kontury mají už také nominační kritéria. Upřesnění kvalifikací proběhlo již ve všech sportech, rozděleno je 57 procent kvót. Uzávěrka je 29. června 2021, ale v některých sportech může dojít ke změnám až do 5. července, kdy je termín odevzdání přihlášky. Kvalifikace je ukončena v pozemním hokeji, v cyklistice (silnice a dráha), softbalu a jezdectví může dojít už jen k přerozdělení míst. Česká výprava má aktuálně devět sportovců na jméno, celkově 41 získaných kvót.

„Věříme, že se dostaneme přes sto sportovců. Šanci mají basketbalisté, kteří budou hrát o účast příští rok na přelomu června a července. Důležitá je pro sportovce ale hlavně skutečnost, že už v nominačních kritériích i termínech závodů mají jasno a mají tak cíl, ke kterému se připravují, a tudíž i motivaci k tréninku,“ věřil šéf výpravy Martin Doktor.

K úspěchu mají pomoct právě i centrální servisní služby. Do projektu této podpory jsou zapojeni největší odborníci, kteří se zabývají spánkologií, aklimatizací, prevencí zranění, výživou, psychologií, mentálním tréninkem a dalšími potřebnými oblastmi. „Máme také speciální centrum zrakového tréninku. To jsme nově zařadili na popud například střelce Davida Kosteleckého,“ zmínil Doktor olympijského vítěze v trapu.

Aklimatizace

„Hodně řešíme pitný režim a analýzu potu v návaznosti na očekávané teplo a vlhkost. Profesor Libor Vítek v této oblasti spolupracuje už se zhruba padesátkou sportovců,“ uvedl Doktor. ČOV monitoruje také aktuální situaci koronavirové pandemie. „Připravujeme se na všechny možné varianty, ale je třeba připomenout, že třeba roušky jsme s sebou vozili vždycky, “ doplnil šéf české výpravy.

Sportovci v příštím roce budou moci v přípravě využít také takzvanou Heat Chamber. Ta je k dispozici v Olomouci a v Praze v Centru sportovní medicíny Jiřího Dostala. Jedná se o tělocvičnu a posilovnu, v níž se dají pomocí speciálních kamen simulovat vysoké teploty a vlhkost, které budou v Tokiu příští léto. Aklimatizační trénink stihly před vypuknutím pandemie nemoci COVID-19 absolvovat veslařky Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou. „Bylo to náročné, snad ještě horší než v Tokiu, protože tam je jako v sauně a moc se tam nehýbe vzduch. Ale je to dobré na aklimatizaci,“ shodly se veslařky.

Předseda ČOV Jiří Kejval upozorňuje také na skutečnost, že půl roku po olympijských hrách v Tokiu jsou na programu již zimní hry v Pekingu. „Už se poohlížíme po ubytování a zrovna minulý týden jsme seděli nad prvními návrhy motivu pro olympijskou kolekci oblečení, což samozřejmě nemohu zatím prozradit. Bude to složité, protože nikdo z nás tady nezažil dvoje olympijské hry v tak rychlém sledu, takže budeme muset velice pečlivě plánovat, aby sportovci měli co nejlepší možný servis směrem k obojím hrám,“ doplnil Kejval.