Jeden připlaval, druhý připlul na kajaku. Elitní lékaři Pafko a Pirk radí, jak být „Silnější pro život“

Silnější pro život
Silnější pro život
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Asi jen málokdo by tipoval, že ten borec, který se zrovna proháněl na kajaku po Vltavě, má na „krku“ osm křížků. Když se profesor Pavel Pafko (80) blížil ke břehu, ponořil se kardiolog Jan Pirk (72) do studené Vltavy a plaval mu v ústrety. Dva přední čeští lékaři podpořili kampaň Českého olympijského výboru - Silnější pro život. S moderátorkou Radiožurnálu Lucií Výbornou pak společně hledali recept na zdraví.

Kampaň Českého olympijského výboru se zaměřuje na širokou i nesportující veřejnost a míří na lidi nad čtyřicet let. Cílem je zlepšit obranyschopnost a imunitu českého národa, a to prostřednictvím pěti základních tezí - pohyb, otužování, optimismus, silné vztahy a odpočinek. „Stáří je jen pro odvážné, protože všechno klesá, “ usmívá se Pirk. „Taky se mi kolikrát ráno nechce, ale vstanu a zacvičím si svou dvacetiminutovou sestavu. Člověk si musí pěstovat silnou vůli a vnitřní sílu, nebo se na to může vykašlat, ale pak si nesmí stěžovat.“

Pokud člověk nikdy nesportoval a je mu nad šedesát let, měl by si nejprve dojít k lékaři a požádat ho o podrobné vyšetření. Pirk doporučuje začít s chůzí s holemi nordic walking a až později zařadit plavání, běh či kolo. Lidé nad 65 let by se měli zaměřit hlavně na vytrvalost, obratnost a sílu.K zdravějšímu životu patří i odpočinek. „Hlava a tělo je jednota, většina nemocí začíná v hlavě a pak se teprve přesune do nějakého orgánu, “ říká břišní a hrudní chirurg Pafko. Mladší lidé žijí v mnohem větším stresu, ale ten jen málokdy vyvolán fyzickou zátěží. Většinou prožívají psychický stres, který vzniká tlakem na úspěch jednotlivce.

„Když si lidé na Silvestra v zakouřené místnosti ťukají alkoholem a přejí si zdraví, tak se nad tím vždycky pozastavím.“

„Nové generace jsou stresem silně zatížené a snaží se čím dál častěji unikat do virtuální reality, místo do přírody, a to je špatné. Nandat si brýle a promítat si vodopády nestačí,“ zamýšlí se Pirk. „Chtějí zvládnout vydělat peníze tak do padesáti a pak začít žít, ale neuvědomují si, že žádné pak nemusí být. Stres totiž snižuje obranyschopnost.“

Důležitá je také správná životospráva. „Když si lidé na Silvestra v zakouřené místnosti ťukají alkoholem a přejí si zdraví, tak se nad tím vždycky pozastavím,“ podotýká s úsměvem Pafko.

Oba profesoři dlouhodobě vyzařují optimismus a dobrou náladu. „Snažím se najít si v každé životní etapě něco hezkého,“ říká Pirk. Pafko se zase snaží nebědovat a vidět život pozitivně. „Mám plno spolužáků, které už nic nebolí, protože tu nejsou. V životě je důležité nehledat jen to negativní a zároveň se nesrovnávat s ideálem. Pro změnu se musíte rozhodnout hned a každý den začít sportem.“

Více na webu Silnější pro život.

líbil se ti článek?