Osm cenných kovů. Bilance Čechů na Olympijských hrách mládeže je rekordní

YOG 2020
YOG 2020
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Olympijské kruhy jsou olympijské kruhy. „Tohle si budeme pamatovat navždy,“ shodují se mladí čeští medailisté. Na Olympijských hrách mládeže v Lausanne vybojovali celkem 8 medailí – tři zlaté přivezli hokejisté Zuzana Trnková a Štěpán Maleček a také freeskier Matěj Švancer. Stříbro braly skikrosařka Diana Cholenská a rychlobruslařka Zuzana Kuršová a bronz patří hokejistovi Matyáši Šapovalivovi, skokance na lyžích Štěpánce Ptáčkové a curlerovi Vítovi Chabičovskému.

„S tolika medailemi jsme ani nepočítali. 27 sportovců se navíc umístilo do osmého místa. Myslím si, že je to velký úspěch. Všichni zaslouží obrovský obdiv,“ řekl Martin Doktor, šéf olympijské mise a sportovního úseku Českého olympijského výboru. „Přeju jim, aby pro ně byly tyto výsledky motivací do budoucna.“

Silný tým

V české výpravě panovala příjemná atmosféra, a to jak mezi sportovci, tak i členy týmu. „Utvořili jsme velice silný tým i přesto, že se v půlce hodně sportovců vystřídalo. V obou vlnách byli skvělí lidé a na atmosféře to bylo znát,“ hodnotil ještě Doktor. „Napomáhal tomu i perfektní koncept olympijské vesnice, kde se sportovci potkávali mezi sebou.“

Také sportoviště byla připravena na olympijské úrovni. „I přes relativní nedostatek sněhu se je podařilo připravit na maximální možnou míru. Krásné horské prostředí pak zakrylo drobné nedostatky, což se například týká oválu ve Svatém Mořici, kde přece jen ten přírodní led nedosahuje kvalit toho umělého.“

Jediným nedostatkem tak bylo cestování hromadnou dopravou. Do horských středisek jezdili sportovci i přes dvě hodiny. „A to dokonce čtyřmi dopravními prostředky - autobusem, vlakem, zubačkou a lanovkou. Neměli pak chuť užívat si třeba doprovodné akce, kterých bylo dost, a je to jeden z cílů Olympijských her mládeže. Což je trochu škoda.,“ líčil Doktor. „I tak si myslím, že zažili skutečnou olympijskou atmosféru se všemi jejími parametry včetně ceremoniálů, kontrol a potkávání se se sportovci z jiných sportů a jiných zemí.“

Cenné kovy

Hokejový formát tři na tři, který Česku přinesl tři medaile, měl na Olympijských hrách mládeže svou premiéru. Chlapeckého i dívčího turnaje se zúčastnili hokejisté namíchaní do mezinárodních týmů. „Pro mě je zlatá medaile splněný sen. Je to něco, co jsem si přála od dětství a teď se to vyplnilo. Vážně úžasný pocit. Moc si toho vážím,“ řekla čtrnáctiletá útočnice Zuzana Trnková a šéf olympijské mise Doktor doplnil. „Hlavně ať mi nikdo neříká, že ta soutěž je méněhodnotná. Když se podíváte, jak k tomu sportovci přistupovali, jak moc chtěli vyhrát a jak byli třeba ti čtvrtí zklamaní... Řadím to na stejnou úroveň, bylo to zajímavé.“

V mezinárodním týmu uspěl i curler Chabičovský. Do soutěže smíšených dvojic mu nalosovali Číňanku Pchej Ťün-chang. „Jsem megaspokojený. Doufali jsme, že se nám víc vydaří ten čtyřkový turnaj, ale když to nevyšlo, tak teď to je super,“ hodnotil. „Měl jsem dobrého spoluhráče, byla hrozně pozitivně naladěná.“

Freeskier Matěj Švancer zase vsadil vše na jednu kartu a v posledním finálové jízdě v soutěži Big Air riskoval. Zařadil skok, který do té doby zvládl pouze jednou, navíc v tréninku - Switch Double Cork 1600 se safety grabem. „Ta jízda byla naprosto dokonalá,“ líčil trenér Michal Peč. „Jsem na něj pyšný, i slza mi ukápla. Rozhodli jsme se ale pro taktiku zlato, nebo nic. A Matěj to zvládl a vyšlo mu to perfektně.“

S medailovým ziskem 1-2-1 Češi vylepšili historické maximum. Před čtyřmi lety se z Lillehammeru vrátili rovněž se čtyřmi cennými kovy, ale bez zlata. Dohromady od roku 2012 vybojovali dvě zlaté, pět stříbrných a tři bronzové medaile. Do pořadí zemí se oficiálně nezapočítávají medaile z mezinárodních týmových soutěží, kromě curlingu měli tři medaile ve hře 3X3 také hokejisté.

Foto: ČOV/ Markéta Navrátilová

líbil se ti článek?