Dialogy: Naše děti netvoří jen 20% naší populace, ale 100% naší budoucnosti

Ve středu se ve večerních hodinách konal v Karlových Varech seminář Dialogy pořádaný Českou trenérskou akademií na téma výchovy dětí ve sportu. Účastníci na něm mohli diskutovat s velkými sportovními jmény – Zdeňkem Haníkem, Michalem Bardou, Michalem Ježdíkem a Michaelou Veselou.

Seminář zahájila manažerka sociálních projektů FAČR Michaela Veselá tématem Jak pomoci dětem, které něco trápí. V rámci prezentace seznámila posluchače s Manuálem pro fotbalové trenéry, který se dá aplikovat i v jiných sportech. Zároveň informovala o prevenci šikany a připravovaném projektu Linky bezpečí pro trenéry.

„Na Linku bezpečí volá každý den 1500 dětí, 1000 z nich se nedovolá. Je to neziskovka, takže bohužel nemá více kapacit a psychologů. Denně odbaví 500 dětí. 75% z nich má závažné problémy,“ předkládala fakta Veselá.

Upozorňovala i na to, že každé dítě je osobnost a musí se k němu přistupovat individuálně. Následovala diskuze, které se zúčastnil i Slavomír Lener, manažer rozvoje ledního hokeje.

Dětem věnujme pozornost

„Nechceme vychovat jen vrcholové sportovce, ale i lidi schopné adaptace na život ve společnosti a práci. Je dokázáno, že pouze 1-2% dětí, kteří se sportem začnou, se jím budou i živit. Sport není jen zábava, ale i tvrdá práce a nástroj, který učí respektu. Snažíme se ukázat, že děti na životní cestě může potkat mnoho kritických věcí. O tom, jak jim pomoci, byla první část,“ komentoval událost Michal Ježdík, trenér, basketbalista a účastník mistrovství Evropy 1991.

Druhá část semináře byla věnována roli rodičů, učitelů a trenérů ve výchově sportovců. K posluchačům promluvili bývalý volejbalový reprezentant a místopředseda Českého olympijského výboru Zdeněk Haník, házenkář a účastník olympijských her 1988 v Soulu Michal Barda i Michal Ježdík.

„Náš seminář projednává horká témata nejen v Čechách, ale i celé střední Evropě a pomáhá nám potkávat se s rodiči i pedagogy,“ přibližuje Ježdík projekt, který se v rámci doprovodného programu představil v Karlovarském kraji a se kterým trenéři třetím rokem jezdí po větších městech republiky.

„O akci je velký zájem. A my se snažíme lidem jejím prostřednictvím připomínat, že naše děti sice tvoří jen 20% naší populace, ale 100% naší budoucnosti, a proto je nutné jim věnovat větší pozornost,“ doplňuje Ježdík.

Autor: Nikola Katolická - členka programu Mladí novináří na ODM 2020