Novinky ze sportovních organizací (2019/VI)

VV ČOV: Pro Tokio řešíme nejdražší účast českého olympijského týmu v historii

Až o dvacet procent vyšší mohou být náklady na olympijské hry v Tokiu 2020 oproti minulým letním hrám v brazilském Riu 2016. Shodl se na tom Výkonný výbor Českého olympijského výboru (ČOV) při projednávání prvního návrhu rozpočtu na příští rok. Důvodem jsou extrémně vysoké náklady na pobyt v japonské metropoli, jednom z nejdražších měst na světě. Výkonný výbor ČOV schválil také zásady nominace na olympijské hry a předpokládá, že výprava bude mít zhruba 200 lidí včetně osob doprovodu. Aktuálně má Česká republika jistých již 35 míst pro sportovce.Celý článek čtěte zde.

Milan Jirásek převzal ocenění Evropských olympijských výborů

Za svůj dlouholetý přínos olympijskému hnutí, propagaci hodnot sportu nejen v České republice, spolupráce evropských národních olympijských výborů a zapojení se veřejnosti do sportu na všech úrovních převzal Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru v letech 1996–2012, na Valném shromáždění Evropských olympijských výboru ve Varšavě ocenění EOC Laurel Awards.Celý článek čtěte zde.

Sportovní diplomacie: Absolventi druhého ročníku převzali diplomy, jejich následovníkům přednášela i Barteková

Šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, basketbalová vicemistryně světa Ilona Burgrová, olympioničky Klára Křížová a Petra Juříčková a s nimi další zástupci různých sportovních svazů úspěšně zakončili studium druhého ročníku programu Sportovní diplomacie, který připravuje Český olympijský výbor ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou, Slovenským olympijským a sportovním výborem a dalšími institucemi. Při slavnostním předávání diplomů se setkali také se studenty třetího ročníku, který 5. a 6. října začal prvním modulem.Celý článek čtěte zde.

Vyzkoušejte si práci sportovního novináře na jedinečné olympijské akci!

Zajímáte se o sport a láká vás práce v médiích? Pokud ano, tak by tohle mohla být šance přesně pro vás! Během lednové zimní Olympiády dětí a mládeže (ODM) v Karlovarském kraji připravuje Český olympijský výbor již 7. ročník vzdělávacího programu „Mladí novináři“. V minulosti se ho zúčastnila řada budoucích žurnalistů, kteří i díky zkušenostem z ODM našli uplatnění ve sportovních redakcích.Celý článek čtěte zde.

Konference Pohyb na předpis: Dětem se vlivem obezity nenávratně mění tělo

Dětem chybí přirozený pohyb, obézním chlapcům se mění tělo směrem k dívčímu. Takové a mnohé další závěry přinesla sportovní konference Pohyb na předpis, kterou v rámci Evropského týdne sportu spolupořádal Český olympijský výbor a Česká komora fitness. Celý článek čtěte zde.


KOMISE, KLUBY, PROJEKTY, NADACE


ČESKÁ OLYMPIJSKÁ NADACE

Kreuziger předal šek dětem z České olympijské nadace. A myslí na OH

Strávil skoro dva týdny na dovolené na Mauriciu, vypnul mozek, kolo schoval a ještě dva týdny na něj nesedne. Roman Kreuziger se po návratu však už těší, až zahájí o víkendu přípravu na sezonu, jejímž vrcholem budou olympijské hry v Tokiu. Čas si našel i na děti z České olympijské nadace, kterým osobně věnoval šek na 100.000 korun jako vstupné do Aquapalace v Praze, který loni obdržel po vítězství v anketě Král cyklistiky. Celý článek najdete zde.

ČESKÁ OLYMPIJSKÁ AKADEMIE

Seminář na téma „Obnovení olympijských her před 125 lety a Hry I. Olympiády v Aténách 1896“

Český výbor Pierre de Coubertin, odborná komise České olympijské akademie, uspořádal na začátku října pod vedením jejího předsedy Zdeňka Škody dvoudenní historický seminář, který se zabýval založením Mezinárodního olympijského výboru před 125 lety a historicky prvními novodobými olympijskými hrami v Aténách 1896. Celý článek najdete zde.

Antické dny přiblížily zájemcům starověké olympijské hry

S podporou České olympijské akademie (ČOA) proběhla 26.–29. září v Brně unikátní sportovně-vzdělávací akce Antické dny, největší akce zaměřená na popularizaci a přiblížení tématu antiky a antického sportu dnešní generaci. Celou událost organizoval Jiří Kouřil z Masarykovy univerzity v Brně, který je rovněž členem Českého výboru Pierre de Coubertin. Celý článek najdete zde.

OLYMPIC MEDIA HOUSE

Ledecká jako princezna i Marcel Hirscher! Čeká ji náročná sezona

Dva hlavní trenéři a jeden boss. „No, většinou je to tak, že rozhoduju já s maminkou. Ale asi je ten největší boss maminka,“ nepopírá Ester Ledecká dvojnásobná olympijská šampionka. Ledecká v Pchjongčchangu 2018 triumfovala na snowboardu i na lyžích a oba sporty chce naplno kombinovat také v nadcházející sezoně. „Ale vždycky máme poradu s trenéry. Každý řekne svůj pohled, pak se z toho stane jeden celiství plán. A pravda, potom se ještě z mnoha důvodů tisíckrát změní.“ Celý článek čtěte zde.

Jaromír Jágr: Schází nám tady zodpovědnost k životu

Táhne mu na 48, přesto tu otázku slýchá zas a znovu. „Já a do reprezentace? Jedině coby nehrající kapitán, jako to mají v tenisu,“ odmítl se smíchem jakékoliv námluvy s českým hokejovým nároďákem, který v příštím týdnu čeká první reprezentační turnaj Karjala Cup. Jaromíra Jágra, hrajícího majitele extraligových Rytířů z Kladna, by o opaku přesvědčilo jediné: „Kdyby mi někdo zaručil, že mi koupí nové nohy, které jsem měl před 20 lety, šel bych do toho.“Celý článek čtěte zde.

Zklamání, těžké usínání i výčitky. Beachvolejbalistky ale neúspěch nakopl

Čas Čas je nejlepší lékař, říká se. „Jo, asi jo,“ přitakává beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková. „Když na to pomyslím a začnu analyzovat, tak mě to samozřejmě ještě mrzí a vymýšlím, co se dalo udělat jinak. Ale už je to za námi a je čas jít dál.“ Jen jediný míč dělil ji a její parťačku Barboru Hermannovou od kvalifikace na letní olympijské hry. Rozhodující zápas zářiového turnaje v Číně ale nakonec nevyhrály a o Tokio 2020 tak budou bojovat v příští sezoně. Přečtěte si zde.

Sportovní střelba v kostce. S jakou zbraní začít? A jak neminout?

Čas Sportovní střelba je akčním a zábavným sportem nejen pro kluky. V našem seriálu vám společně s olympionikem Jakubem Tomečkem názorně ukážeme všechno, co byste o sportovní střelbě měli vědět. Mrkněte na videa níže. Přečtěte si zde.

Hujerovi, ne Prskavcovi! O podpoře, psovi, tchýni i veselce

Čas Prosím vás, aby se dostalo na všechny, kam až sahají Hujerovi? Vlastně ne, Prskavcovi! Legendární hlášku z filmu Marečku, podejte mi pero, jsme si v tomto případě prostě museli vypůjčit. Na světovém šampionátu vodních slalomářů ve španělském La Seu d'Urgel má totiž bronzový olympijský medailista Jiří Prskavec nevídanou podporu. Podívejte se sami... zde.


Další zajímavé články najdete na oficiálním webu Českého olympijského týmu - CZECHTEAM.INFO.


SPORTOVNÍ PŘEHLED


AUTO, MOTO SPORT

Česká republika na FIA Motorsport Games 2019 pátá

Ve dnech 1. až 3. listopadu 2019 se na okruhu Vallelunga u Říma konal první ročník FIA Motorsport Games. Mezinárodní automobilová federace FIA tímto vrcholným podnikem zakládá tradici soutěže, která dosud v motoristickém sportu chyběla – uskutečnit na jednom místě závody národních týmů v několika disciplínách. Akce probíhala v olympijském duchu, mezi účastníky panovala přátelská atmosféra, nechyběly ani slavnostní ceremoniály s nástupy týmů.

Tak jako na olympiádě zajišťuje účast národního týmu Český olympijský výbor, v případě té „motoristické“ je nejvyšší sportovní autoritou Autoklub České republiky. Nominoval reprezentační tým ve složení Filip Mareš, Michal Reichert, Václav Šafář a Dušan Kouřil. A naši reprezentanti zaznamenali výborný výsledek. Michal Reichert získal v disciplíně drifting stříbrnou medaili, sedmnáctiletý talent Dušan Kouřil dojel v cestovních vozech pátý. Česká republika se v konkurenci 49 zemí umístila na konečném pátém místě.

CURLING

Bronz ze Světové curlingové tour a další úspěchy českých týmů v zahraničí

Ženské mistryně ČR z Tallinu přivezly bronz, když v závěrečném utkání porazily české vicemistryně. Párová jednička Paulová / Paul v Polsku vybojovala postup do čtvrtfinále, stejně jako juniorské vicemistryně, které bojovaly ve Skotsku. Oficiální tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

SPORTOVNÍ AEROBIK

Adéla Citová jako první Češka obhájila zlato na světovém šampionátu

Královnou světového aerobiku v kategorii dospělých žen se tento víkend v nizozemském Leidenu stala česká závodnice Adéla Citová z Juniorského fitness klubu Louny. Jako vůbec první Češce v historii se jí přitom podařilo obhájit tento titul podruhé! Konkurence na Mistrovství světa ve sportovním aerobiku byla letos obrovská, přesto si Češi odvážejí rekordní počet medailí, a to ve všech kategoriích.Oficiální tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

STOLNÍ TENIS

Nový metodický web pro stolní tenisty

Na začátku října byl spuštěn obnovený metodický web, který spravuje Trenérsko – metodická komise České asociace stolního tenisu. Trenéři i hráči tak mají další nástroj pro zdokonalování tréninkových metod včetně hry samotné.

Webové stránky nového metodického webu jsou velmi přehledné a intuitivní. Grafikou se podobají stránkám České asociace stolního tenisu, a to právě z důvodů, aby se uživatel v jejich obsahu co nejrychleji orientoval. Upgrade webového portálu ještě není zcela ukončen, ale už nyní na stránkách najdou uživatelé řadu podnětných článků, odkazů a zejména pak videí.

Díky moderním technologiím už dnes není problém natočit si video, popřípadě si ho najít na jiných serverech. Cílem metodického webu však bude takto nabízená videa upravovat přímo pro potřeby tréninku. Příkladem je seriál deseti krátkých instruktážních videí, na nichž mladí čeští reprezentanti Šimon Bělík a Linda Záděrová (na snímku) představují deset základních herních činností. Od postavení nohou u stolu až po nácvik nejpoužívanějších úderů. Obrázky slovem doprovází dvojnásobná účastnice olympijských her a nejlepší česká hráčka nedávné historie Iveta Vacenovská. „Naším záměrem bylo, aby trenéři, kteří nemají zkušenosti se stolním tenisem, nebo rodiče, kteří přivedou děti do herny, měli nějaký návod, jak začít a jak správně děti vést. Zkrátka aby mladí hráči zvládli první krůčky a aby pak měli dobrý základ pro další rozvíjení,“ vysvětluje předsedkyně Trenérsko-metodické komise Marta Novotná.

@Olympijský tým: Parádní výkon českých tenistek ve finále deblu v Dubaji! @barborastrycova a Sie Šu-Wej nakonec po téměř dvou hodinách zdolaly pár @bkrejcikova/Čeng Saj-saj 10:5 ve třetím setu #czechteam instagram.com/p…
@Olympijský tým: Skvěle, holky! Štafeta biatlonistek vybojovala v dramatickém závodě na mistrovství světa super čtvrté místo #czechteam Petr Slavík/ @cesky.biatlon.official instagram.com/p…
@Olympijský tým: Další výkon! @esterledecka skončila ve sjezdu ve Švýcarsku kousek od medaile na pátém místě #czechteam @ceskelyzovani instagram.com/p…
@Olympijský tým: *Swipe ➡️ pro video* PŘEPIŠTE DĚJINY... Tolik dvojek? Neuvěříte tomu, co se skrývá na konci zlatého příběhu z Nagana. @narodnitym #cestazazlatem #olympiadavpekingu #czechteam instagram.com/p…