Antické dny přiblížily zájemcům starověké olympijské hry

S podporou České olympijské akademie (ČOA) proběhla 26.–29. září v Brně unikátní sportovně-vzdělávací akce Antické dny, největší akce zaměřená na popularizaci a přiblížení tématu antiky a antického sportu dnešní generaci. Celou událost organizoval Jiří Kouřil z Masarykovy univerzity v Brně, který je rovněž členem Českého výboru Pierre de Coubertin.

Antické dny zahájila mezinárodní vědecká konference zaměřená na starověk a olympismus. Za Českou republiku v sekci olympismus přednesl příspěvek Zdeněk Škoda, sekretář a místopředseda ČOA a předseda Českého výboru Pierre de Coubertin, který se ve své přednášce věnoval olympijským soutěžím, jež byly součástí olympijských her mezi lety 1912-1948. Stručně představil historii uměleckých soutěží a zmínil největší úspěchy československých umělců.

Josef Suk získal v Los Angeles 1932 stříbrnou medaili za pochod „V nový život“ a sochař Jakub Obrovský na stejných olympijských hrách zase bronz za sochu „Odysseus“. V Berlíně 1936 slavil rovněž bronz skladatel Jaroslav Křička za skladbu „Horácká suita“. Další tři čeští umělci obdrželi čestná uznání: Aloys Dryák (v LA 1932 za projekt Strahovského stadionu), František Marek (v Londýně 1948 za projekt Vinohradské sokolovny) a skladatel Jan Kapr (v Londýně 1948 za skladbu „Marathon“).

Není bez zajímavosti, že putovní cena Dr. Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského od Otakara Španiela soutěžila v Berlíně 1936. Sice žádné ocenění tehdy nezískala, je však důležitou součástí českého olympijského hnutí. Od roku 1934 se udílí sportovcům nebo sportovním kolektivům za mimořádný sportovní výkon v daném kalendářním roce. Po komunistickém převratu 1948 byla zrušena, ale Český olympijský výbor ji znovu obnovil v roce 1994. V posledních letech o udělení ceny rozhodují nikoli funkcionáři nebo novináři, ale samotní sportovci, a tak se cena v Česku těší mimořádné vážnosti a popularitě.

Další dva dny probíhaly v rámci Antických her sportovní a „sportovně-vojenské“ soutěže (běhy, pětiboj, úpolové disciplíny a týmová hra kabaddi) v různých kategoriích. Po oba dny byl také připraven doprovodný program – ochutnávky antického jídla a pití, ukázky zbraní a zbroje, sportovního náčiní či předvedení antického zápolení a lukostřelby s možností vyzkoušení. Antické dny zakončil vytrvalostní vojenský dvanáctihodinový pochod se zátěží imitující svou vahou výstroj starověkých vojáků.

Antické dny byly určeny účastníků všech věkových kategorií, jak žákům a mládeži, tak dospělým.