Před 150 lety se narodil Josef Rössler-Ořovský

V sobotu 29. června uplynulo 150 let od narození jednoho ze zakladatelů Českého olympijského výboru, Josefa Rösslera-Ořovského. Jedna z nejvýznamnějších postav českého sportu pochází z Prahy. Rössler-Ořovský už ve čtrnácti letech bruslil, plaval, vesloval a hrál tenis. Hned po maturitě ho otec, majitel velkoobchodu s drogistickým zbožím, vyslal na zkušenou do zahraničí. Tam Rössler pokračoval mimo jiné i ve svém sportování a seznámil se s řadou dalších sportů. Z Anglie přivezl pravidla fotbalu a první kanadské kánoe, ze Skandinávie zase první lyže, na nichž už v lednu 1887 sjížděl zasněžené Václavské náměstí.

Rössler měl velkou potřebu své nové sportovní zkušenosti předávat dál do českého prostředí, psal o sportu propagační články, v 90. letech 19. století byl redaktorem prvního českého sportovního časopisu Sportovní obzor. V roce 1897 vydal první autorizovaná pravidla fotbalu, pro vodáky napsal i první kilometráž řeky Vltavy. Zakládal české sportovní kluby (Český Ski-klub, Český yacht klub, I. Český lawn-tennisový klub). Stál u zrodu České amatérské atletické unie (1897), později i ústředí tenistů, lyžařů, hokejistů, kanoistů, jachtařů. V řadě sportů působil jako rozhodčí (pískal první derby Sparty a Slavie v roce 1896).

Se svou činorodostí nemohl Rössler zůstat stranou českého olympijského hnutí. Právě on jako předseda České amatérské unie obnovil ve spolupráci s Jiřím Guthem na konci roku 1898 jednání o založení Českého olympijského výboru, k němuž nakonec došlo 18. května 1899. V lednu 1900 byl Rössler zvolen jeho prvním zpravodajem. V roce 1908 se stal vedle Václava Rudla generálním tajemníkem a byl jím až do své rezignace v roce 1929. Z titulu své funkce vedl výpravy českých a později československých sportovců na olympijských hrách 1908 v Londýně, 1912 ve Stockholmu, 1920 v Antverpách, 1924 v Paříži, 1928 v Amsterdamu a rovněž na zimních olympijských hrách 1928 ve Svatém Mořici. Aktivně se zúčastnil IV. olympijských her 1908 v Londýně, v tenisové soutěži byl vyřazen v prvním kole jak ve dvouhře, tak spolu s Josefem Grussem ve čtyřhře.

Rössler byl vynikajícím sportovním diplomatem. Před 1. světovou válkou se mu společně s Guthem dlouhá léta dařilo obhajovat samostatnost českého sportu jak v Mezinárodním olympijském výboru, tak i na olympijských hrách či v mezinárodních sportovních federacích (hokej, lyžování, šerm). Do programu olympijských her neustále prosazoval zimní sporty. Už v roce 1900 nabídl Pierru de Coubertinovi uspořádat v rámci II. olympijských her v Paříži lyžařské soutěže v Krkonoších. Uspěl však až na VIII. mezinárodním olympijském kongresu v Praze v květnu 1925 s návrhem, aby Týden zimních sportů 1924 v Chamonix byl se zpětnou platností uznán za I. zimní olympijské hry. Z jednotlivých sportů se nejvíce angažoval v lyžování. Už v roce 1910 dal podnět ke vzniku Mezinárodní lyžařské komise, v roce 1923 pak na jejím kongresu v Praze navrhl utvoření oficiální Mezinárodní federace lyžování, která byla založena o rok později v Chamonix. Během mezinárodních jednání využíval svých vynikajících jazykových znalostí.

Když se v březnu 1929 prosadila do Československého olympijského výboru nová generace včele s Josefem Grussem a Františkem Widimským, Rössler z funkce generálního tajemníka ČSOV odešel, podle vlastních slov i ze solidarity s Guthem‑Jarkovským, který podal demisi na funkci předsedy výboru. Po velkém úspěchu československých sportovců na X. olympijských hrách 1932 v Los Angeles se nakonec s novým vedením usmířil. Zemřel však záhy 17. ledna 1933.