Nemůžeš? Přidej! Vyšla publikace ke 120 letům Českého olympijského výboru

Olympijský vítěz z Nagana, brankář Dominik Hašek a dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus pokřtili výpravnou publikaci Nemůžeš? Přidej!, která popisuje příběh českého olympismu v souvislostech: založení ČOV před 120 lety, sportovní vývoj za první republiky i olympijské příběhy za dob protektorátu, komunismu i po Sametové revoluci a po osamostatnění ČR. Kniha obsahuje dosud nepublikované fotografie i fakta.

Koupí knihy podpoří čtenáři sport dětí ze znevýhodněných rodin. Zástupci nakladatelství Euromedia předali České olympijské nadaci již při křtu šek na 30 tisíc korun.

Za otce českého olympismu lze bezpochyby považovat Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, jenž sehrál spolu s Josefem Rösslerem-Ořovským vedle dalších sportovních organizací klíčovou roli při vzniku Českého olympijského výboru. Ten byl založen 18. května 1899 jako Český výbor pro hry olympické v Paříži 1900, což ho řadí mezi nejstarší národní olympijské výbory na světě.

„Sport a moderní český stát. Neoddělitelné spojení. Možná vás překvapí, jak moc se sport zasloužil o národní sebeuvědomění. Český olympijský výbor byl založen 19 let před vznikem Československa. A ještě před ním cyklistický, veslařský nebo atletický svaz či Sokol. Sportovní a tělovýchovné instituce se rychle staly rovnoprávnými členy mezinárodních institucí, po boku britských, německých či francouzských,“ rekapituluje počátky Českého olympijského výborujeho současný předseda Jiří Kejval a dodává: „Olympismus je životní styl. Nejsou to jen medaile. Ale také smysl pro spravedlnost, fair play, vytrvalost, odolnost, nezištnou pomoc, práci v týmu.“

Knihu lze koupit online na www.olympic.cz/kniha nebo v síti knihkupectví Luxor.

Nemůžeš? Přidej! 120 let Českého olympijského výboru.

Vydává Universum, 184 stran.