Hejtmani se poprvé společně sešli nad tématem mládežnického sportu. Pomoci má spolupráce s agenturou pro sport

Mládež na středních školách sportování nebaví. Řešení hledali zástupci krajů a odborníci během konference s názvem „Podpora sportování mládeže v regionech“ organizovanou Českým olympijským výborem a Asociací krajů ČR během Olympiády dětí a mládeže v Libereckém kraji. Zapojil se i vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

„Když v roce 2000 vznikly kraje, neměly v rozpočtu žádné peníze na podporu sportu a sportování nebylo ani jejich tématem. Za sedmnáct let se ale hodně změnilo a ze zkušenosti s pořádáním Olympiády dětí a mládeže, kdy je vždy jeden kraj spolupořadatelem, vím, že právě podpora mládežnického sportu je pro ně důležitá,“ popisuje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Zástupci krajů České republiky sdíleli své zkušenosti s dvěma klíčovými tématy – tělesnou výchovou na středních školách a regionální podporou pohybových aktivit mládeže. „Dnes si hodně stěžujeme, že děti koukají do telefonů a málo sportují. I proto jsme se rozhodli uspořádat Olympiádu dětí a mládeže, abychom mohli přivítat ty nejlepší reprezentanty a zároveň zprostředkovat jejich vrstevníkům a spolužákům zážitek, který jim dá jen sport,“přibližuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Podle vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky bude teď důležité nastavit pravidla pro sportovní akce a začít je společně koordinovat. Chce také vytvořit analytický materiál s počtem sportovišť v České republice. Právě nedostatečná infrastruktura sportovišť v regionech se stala jedním z hlavních témat konference. „Uvědomujeme si, že podmínky, ve kterých děti sportují, jsou velmi důležité, proto v Benešově a v Říčanech vzniknou dvě moderní multifunkční tělocvičny z prostředků kraje,“ připomněla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Podle expertů vzniká pozitivní vztah dětí ke sportu nejpozději na základní škole. Na střední škole není hodinám tělocviku přikládána důležitost a někdy až dvě třetiny třídy sedí s omluvenkou na lavičce, jak je vidět v reportáži České televize. „Učitelům tělocviku by mohly pomoci sportovní svazy, jejichž zkušení trenéři dokáží zaujmout děti a zároveň obohatit výuku tělocviku o nové trendy,“ dodává místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman. „Jako bývalá učitelka jsem rozhodně pro více hodin tělocviku ve školách. Každá minuta, kdy se dítě hýbe, je důležitá,“ říká hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Hejtmani i odborníci vidí chybu v zastaralých metodách, neatraktivitě nabízených pohybových aktivitách a nedostatečné infrastruktuře v jednotlivých krajích. S řešením v podobě lepšího obsahu a odbornosti mohou pomoci sportovní svazy. Měla by také vzniknout jednotná sportovní koncepce. „Bojím se, že pokud nedokážeme ze sportování a celkově pohybu dětí vytvořit celospolečenské téma, nebude mít v budoucnosti na Olympiádě dětí a mládeže kdo bojovat o medaile,“ varuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.