Věra Čáslavská v Mexico City: Velkolepé oslavy nezávislosti

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská se vrátila do Mexika, kde v roce 1968 získala čtyři zlata a dvě stříbra. Na osobní pozvání mexického prezidenta Felipe Calderóna se účastní oslav 200. let nezávislosti Spojených států mexických. Popularita naší nejúspěšnější sportovkyně je zde stále mimořádná. Přivítání bylo velkolepé.

Věra Čáslavská přiletěla do Mexico City v neděli. V hotelu, kde je ubytovaná, čekal při příjezdu slavnostní špalír. V rámci oficiální programu se setkala i s prezidentským párem. „Byli velmi milí a neformální. Pan prezident je mladý, ale o olympiádě v osmašedesátém věděl všechno, do nejmenšího detailu,“ říká Věra. „Nezapomněli na mě tady, všichni jsou srdeční a milí.“
 
S čestnou předsedkyní ČOV Věrou Čáslavskou se v Mexiku telefonicky spojil i světoznámý architekt, jednadevadesátiletý Pedro Ramírez Vázquez. „To mi udělalo obrovskou radost, moc si ho vážím.“ V Mexiku zůstává Čáslavská minimálně do neděle, na čtvrtek bylo naplánováno setkání s předsedou místního olympijského výboru Felipe Muñozem Kapamasem.
 
V doprovodu Věry Čáslavské přicestoval i čtyřčlenný filmový štáb v čele s dokumentaristkou Olgou Sommerovou. „Připravují o mě životní dokument. Měla jsem točit film ještě za komunismu, dokonce v Hollywoodu, všechno bylo připraveno. Ale musela bych odvolat podpis pod manifestem 2000 slov. A to jsem odmítla,“ říká Čáslavská.
 
Věra Čáslavská získala na OH v Mexiku čtyři zlata a dvě stříbra v gymnastických disciplínách. Během slavnostního ceremoniálu při předání medailí protestovala proti okupaci Československa, když stála se sovětskou závodnicí Larissou Petrikovou na stupních vítězů. Při sovětské hymně otočila hlavu od soupeřky směrem do země.
 
-sk-