Sydney si připomněla 10. výročí olympijských her

Sydney si v těchto dnech připomíná desáté výročí letních olympijských her. Oslava na počest olympiády se konala v Olympijském parku v pátek 15. září, přesně deset let od jejich slavnostního zahájení.

Oslav se zúčastnily bývalé olympijské hvězdy. Nechyběla sprinterka Cathy Freeman, která Austrálii vybojovala zlato v běhu na 400 metrů, ani úspěšní australští plavci Ian Thorpe a Susie O’Neill. Mezi hosty byli pořadatelé i dobrovolníci.  Nechyběl ani předseda organizačního výboru pro LOH 2012 Seb Coe.

Jemu návštěva mohla sloužit i jako inspirace, jak by jednou mohl vypadat Olympijský park, který teď vzniká v britské metropoli. Podobně jako nyní v Londýně, i v Sydney před deseti lety byla výstavba Olympijského parku součástí rozsáhlé revitalizace chátrajícího objektu. Na místě vznikl park o rozloze 425 hektarů a nový recyklační systém, který šetří okolo 850 milionů litrů pitné vody ročně.

Bývalý olympijský komplex se těší stále vysoké návštěvnosti. Lidé sem chodí sledovat rugby, fotbal, jezdecké závody či si jen zaplavat.

Olympiáda v Sydney byla úspěšná i z pohledu Čechů. Výprava čítající 122 sportovců přivezla z Her dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile. Nezapomenutelné byly výkony oštěpaře Jana Železného, který zde vybojoval své třetí olympijské zlato, nebo vítězství Štěpánky Hilgerové ve vodním slalomu.