Trenérka, cvičitelka roku 2018: Ocenění převzala trenérka veslařských šampionek i cvičitelka s kariérou dlouhou 68 let

Trenérky a cvičitelky napříč mnoha sportovními odvětvími převzaly ocenění na slavnostním ceremoniálu Trenérka, cvičitelka roku 2018. Více než třicítka žen byla oceněna ve třech v kategoriích – profesionální trenérka, objev roku a dobrovolná celoživotní činnost trenérky/cvičitelky.

Ženy, které se věnují trénování a výchově různých věkových kategorií sportovců a v širokému spektru sportů od vrcholových po nesoutěžní, oceňuje Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru. „Všechny tyto ženy mají můj velký obdiv za tu třetí směnu, kterou absolvují,“ řekla Naďa Knorre, předsedkyně komise. „Někdy se bohužel na poděkování zapomíná.“

Profesionální trenérka

V této kategorii komise ocenila tři ženy. Iva Uhlovávede úspěšnou reprezentační osmiveslici juniorek, která vyhrála tři roky po sobě světový šampionát, naposledy v roce 2018 doma v Račicích. Loď dovedla k triumfu také na evropském juniorském šampionátu a loni na podzim byla osma, již trénuje, druhá na evropském šampionátu do 23 let.

Fotogalerie »

Trenérka a cvičitelka roku 2018

Alena Karlovská je úspěšná choreografka a trenérka stylů street dance z Mostu. Její taneční škola FACT má nyní 120 členů všech věkových kategorií, kteří úspěšně reprezentují na zahraničních soutěžích.

Simona Pokorná připravuje plavce v TJ Lokomotiva Beroun už tři desítky let. K výborným výsledkům dovedla Dušana Mika, Tomáše Ludvíka či Davida Ludvíka – několikanásobné mistry republiky v různých věkových kategoriích. Při slavnostním ceremoniálu se potkala i s Petrou Škábovou, trenérkou plavkyně Barbory Seemanové a loňské držitelky ceny pro Objev roku.

Objev roku a Dobrovolná celoživotní činnost trenérky/cvičitelky

V této kategorii letos vyhrála Iva Sevaldová, která od roku 2018 využívá jako první trenérka hokejbalu v Česku trenérskou B licenci. Coby bývalá hráčka významně pomáhá rozvoji ženského hokejbalu. „Je to pro mě motivace, abych na sobě dále pracovala a předávala své zkušenosti,“ uvedla Sevaldová.

Při setkání převzalo 22 žen ocenění za celoživotní činnost. Růžena Dítětová působila jako cvičitelka dokonce 68 let – a to v Sokole Pouchov. Byla cvičitelkou zdravotní tělesné výchovy a vedla také cvičení rodičů s dětmi a další pohybové aktivity.

Komise rovných příležitostí ve sportu, odborná komise Českého olympijského výboru, oceňuje trenérky již od roku 2008 – tehdy se udělovaly ceny za rok 2007, který byl vyhlášen Evropským parlamentem jako Rok rovných příležitostí. Hlavním účelem této a jiných akcí, které komise realizuje, je zviditelnění činnosti ženských trenérek a networking. Komise se také soustředí na rovné příležitosti ve sportu či vytváření příznivých podmínek pro zapojení žen do vedoucích funkcí ve sportu jak na domácí, tak mezinárodní scéně.