Hlavní ceny fair play za rok 2018 patří Panenkovi i zachráncům života

Fair Play
Fair Play
4 Minuty čtení
4 Minuty čtení

Jeho legendární dloubáček mají ve svém repertoáru světová esa, třeba i hvězdný Messi. „Jsem rád, že tahle má myšlenka pořád žije,“ říká fotbalová legenda Antonín Panenka. Právě jemu udělil Český klub fair play hlavní cenu za celoživotní postoj. „Vždycky jsem se snažil hlavně pobavit diváky, povznést fotbal trochu výš. Beru tohle ocenění tak, že se mi to snad i povedlo,“ doplňuje.

Antonín Panenka zanechal v srdcích fotbalových fanoušků nesmazatelnou stopu jedním jediným kopem. Jeho geniálně proměněná penalta ve finále mistrovství Evropy 1976 v Bělehradu vynesla československému týmu historický titul. „Západní novináři napsali, že jsem brankáře zesměšnil, ale já s tím nesouhlasím. Věděl jsem, že něco takového nikdo přede mnou neudělal. Chtěl jsem balon kopnout tím nejjednodušším způsobem,“ vzpomíná. „Šel jsem na penaltu s pocitem, že vyhrajeme.“

Svůj vršovický dloubáček si dokonce chtěl patentovat, ale nakonec z toho sešlo. „Má žena tehdy dělala na patentovém úřadu. Ptal jsem se na to, ale prý bych musel mít něco hmatatelného,“ vypráví s úsměvem. „Tehdy to nešlo a teď už je pozdě.“

Panenka poprvé nastoupil k ligovému zápasu v necelých dvaceti letech a v Bohemians Praha pak zářil až do roku 1981, kdy odešel do Rapidu Vídeň, s nímž získal dva mistrovské tituly. V reprezentaci odehrál 59 zápasů a vstřelil 17 gólů, má i bronz z mistrovství Evropy 1980 v Itálii. V témže roce byl vyhlášen Fotbalistou roku. Byl ale zároveň jedním z nejslušnějších hráčů své éry.

Hlavní ceny za čin

Hlavní ceny za čin pak získali cyklisté Martina Kocháňová Radim Vrba, také Martina Součková, trenérka mladých veslařů Slavie Praha, a dvě maminky mladých fotbalistů Mirka Franková Anna Stodolová.

Na trase Bikemaratonu Drásal došlo na osmém kilometru k těžkému pádu jednoho ze závodníků. Mnoho bikerů okolo něj projelo bez povšimnutí, pouze Martina Kocháňová a Radim Vrba zastavili a až do příjezdu záchranářů soupeře ošetřovali. „Když jsem u něj zastavil, byl zaklíněný a v bezvědomí. Postupně se naštěstí začal probírat, byl ale dezorientovaný,“ popisuje Vrba.

Bývalá bronzová medailistka z mistrovství světa do 23 let Martina Součková pomohla zachránit život dvěma lidem. Když přívalová vlna v pražském podzemí spláchla do Vltavy čtyři hledače „kešek“, podařilo se jí spolu se členy posádky projíždějícího parníku dva z nich vytáhnout a odvézt na břeh. „Strhla se velká bouřka. Ve výpusti, kde obvykle teče jen potůček, se valila voda. Ti dva, kteří přežili, měli obrovské štěstí,“ říká. „Nebylo vůbec snadné je z vody vytáhnout.“

Dvě maminky Mirka Franková a Anna Stodolová zachránily život malého fotbalisty, kterého na hřišti zasáhl výboj blesku. Oživování se ujaly i přesto, že měly na hřišti vlastní děti. Bez rozmýšlení daly přednost záchraně života malého Vojty. „Nikdy jsem nezažila takový úder blesku. V první chvíli jsem si myslela, že uhodil do našeho auta, až poté jsem viděla, že jedno dítě zůstalo ležet,“ líčí Stodolová. „Hned jsme zahájily masáž srdce a dýchání z úst do úst.“

S nasazením vlastního života

V průběhu slavnostního předávání cen v prostorách České národní banky se dostalo ocenění i sportovcům, kteří neváhali pomoci soupeři, opravit rozhodčí či se zasadili o čistotu sportu. Diplomy za čin si převzali třeba biatlonista Michal Šlesingr, který spolu s dalšími předními závodníky usiloval především o adekvátní postihy za dopingová provinění. I jeho zásluhou schválila mezinárodní federace IBU pravidla o přísnějších trestech za užívání zakázaných látek. „Děkuju za ocenění. Jsem rád, že jste si všimli, že jsme se pokusili na tomto poli něčeho dosáhnout,“ vzkázal přes videozdravici.

Mezi oceněnými však nejsou jen profesionální sportovci, ale také ti, kteří se okolo sportu pohybují – jako veterinární technik Jaroslav Komárek. V rámcovém dostihu Velké pardubické vypadl jeden z jezdců ze sedla, zůstal zaháknutý nohou ve třmenu a kůň ho vláčel několik set metrů za sebou. Blížil se k překážce, jejíž přeskočení by bylo pro jezdce fatální. Jaroslav Komárek neváhal, s nasazením vlastního zdraví vběhl zvířeti do cesty a koně zadržel. Jezdec Ján Mach vyvázl z celého incidentu se zraněním, ale bez vážnějších následků. „Musel jsem přeskočit živý plot a uběhnout dost daleko. Dodneška nevím, jak jsem to dokázal,“ vypráví. „Bylo obrovské štěstí, že se mi v té rychlosti podařilo chytit otěže. Kůň byl vyděšený a Ján Mach v bezvědomí.“

Školní ceny fair play

Děkovné dopisy pak získali například orientační běžci Denisa Kosová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král Jana Knapová. Na mistrovství Evropy ve Švýcarsku se cestou na závod štafet stali svědky vážné dopravní nehody. Zastavili u hořícího auta a pokusili se zachránit život řidiči, který zůstal uvězněný uvnitř. Jen několik desítek minut po tomto děsivém zážitku se postavili na start závodu, v němž jim nakonec jen těsně unikla medaile.

Celkem po třiadvacáté byly uděleny i školní ceny fair play. Za záchranu lidského života ji obdrželi Jan Kříž z Gymnázia Židlochovice, který při cestě do školy pomohl muži s epileptickým záchvatem, a také Ondřej Zlý ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykovy školy ve Frýdku-Místku. Ten na sociální síti zachytil velmi závažně znějící zprávu svého spolužáka, který se chystal k odchodu ze života. Ihned kontaktoval jeho rodinné příslušníky a složky záchranného systému. Díky tomu se podařilo zabránit tragédii.

Ke stažení

líbil se ti článek?