Sympozium sportovní medicíny ozdobila rekordní účast

Tři stovky lékařů, fyzioterapeutů, masérů a odborníků z oblasti sportu se zúčastnily sedmého ročníku Sympozia sportovní medicíny, které nabídlo na pět desítek přednášek napříč mnoha obory. „Myslím, že za poslední tři nebo čtyři ročníky jsme měli nejkvalitnější program. Letošní ročník Sympozia sportovní medicíny hodnotím velmi kladně i vzhledem k nejvyššímu počtu registrovaných účastníků,“ řekl Jiří Neumann, šéflékař Českého olympijského týmu a jeden z hlavních organizátorů akce.

Během třídenního programu přednášeli odborníci, kteří zajišťují servis pro české sportovce v rámci projektu Top Team. Řešila se témata jako vysokohorská příprava, vliv světla na fyzickou výkonnost, sledování dlouhodobých změn tréninkové kapacity po ladění aktuální sportovní formy, mentální koučink nebo zrakový trénink. Přednášky v rámci sympozia měly široký záběr – od výživy přes různé tréninkové metody, řešení poranění, antidopingu a mnoha dalších témat. „Nechtěl bych vypíchnout jednu přednášku, v rámci sympozia jde o celý komplex ze všech oblastí a informace z nich byly velmi validní,“ dodal Jiří Neumann.

Jedním z témat byl také aktuální stav příprav na olympijské hry v Tokiu 2020, který v návaznosti na inspekční cestu představil Martin Doktor, šéf české mise. „Víme, že během olympijských her v příštím roce bude velké teplo a navíc vlhko. Připravujeme se na to, hledáme nejvhodnější systémy ochlazování. Budeme se muset nachystat na kolapsové stavy u vytrvalostních disciplín a všechny podobné záležitosti. Teď je nejpodstatnější sbírat data a informace k tomu, abychom sportovce připravovali nejen ze zdravotního hlediska, ale také tak, aby dosáhli úspěchů,“ uvedl Jiří Neumann.

S přednáškou na téma „Jak kompenzovat stres? Nejlépe sportem!“ vystoupil profesor Jan Pirk, který se následně zúčastnil také prvního republikového šampionátu lékařů, lékárníků, fyzioterapeutů a ostatního zdravotnického personálu v rámci Grand Prix Dříteč, která nabízí sportovní program pro všechny věkové kategorie.

Mezi osobnostmi na startu letos nechyběli olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle, rekordman trati Jakub Holuša nebo sledge hokejista Zdeněk Šafránek. Ambasadorem běhu je také mistr světa v hodu diskem Imrich Bugár. Se všemi osobnostmi se potkaly také tři děti, které podporuje Česká olympijská nadace. Agáta, Denny i Adam závodili ve svých věkových kategoriích a vyzkoušeli si také golf. V rámci Sympozia sportovní medicíny získala nadace finanční příspěvek.

„Běhu se zúčastnilo více než pět set závodníků, i tady se jednalo o rekordní počet. Určitě pomohlo skvělé jarní počasí, ale na druhou stranu se Grand Prix Dříteč již dostává do povědomí běžců. Od začátku pořádáme běhy pro všechny kategorie od nejmenších dětí, pro které je připravena padesátimetrová trať. Závod se vydařil počtem účastníků i výkony,“ dodal Jiří Neumann.

@Olympijský tým: Medaile jsou doma! Poslední část výpravy se vrátila z Olympijských her mládeže ve čtvrtek odpoledne na letiště do Kbel. A mezi sportovci se třpytily hned 3 medaile! @diankacholenska ⛷ @stepanka_ptackova a Vít Chabičovský Vítejte zpět! @lausanne2020 @ceskelyzovani @ceskycurling #yog2020 #budoucnostsportu instagram.com/p…