ODM 2020 v Karlovarském kraji už zná svého maskota. Je jím lázeňská veverka

V lednu 2020 bude Karlovarský kraj hostit historicky poprvé Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže ČR. Už nyní je také známa podoba olympijského maskota. Sportovce i návštěvníky olympiády bude na každém kroku provázet veselá a čiperná lázeňská veverka. Autorkou vítězného návrhu maskota se stala patnáctiletá Radka Vysloužilová z Chebu.

„Bylo to velmi těžké rozhodování, do soutěže o podobu maskota nám přišlo 216 krásných prací a museli jsme se sejít několikrát, abychom se shodli na vítězném návrhu. Nakonec jsme vybrali dva finalisty, lázeňskou veverku, která je jedním z typických symbolů našeho kraje a navíc určitě potěší malé i velké fanoušky i sportovce. Právě tento návrh zvítězil. Druhým finalistou byl permoník, který do regionu spjatého s hornictvím určitě také patří. Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří se soutěže zúčastnili, a budu se těšit, že se s řadou z nich během olympiády potkáme,uvedla Jana Mračková Vildumetzová, hejtmanka Karlovarského kraje. Autorka vítězného maskota i druhý z finalistů, Vojtěch Moutelík ze Sokolova, získali tablet a další dárky.

Podobu olympijského maskota nechal kraj převést do grafické podoby a spolu s tím nechal vytvořit kompletní grafický manuál, který zahrnuje i další soubor grafických prvků, jež se během olympiády budou využívat. Kvalita a originalita návrhů nás mile překvapila, k realizaci jsme vybrali grafický manuál Kateřiny Nováčkové, studentky Střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech,“ dodal Jaroslav Bradáč, krajský radní pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy. Finanční ocenění získalo celkem 5 autorů grafického manuálu.

„Těší mě, že možnost vytvořit maskota, který je vždy tím nejvýraznějším symbolem Olympiády dětí a mládeže, dostaly místní děti. Jsou to často vrstevníci účastníků akce a možnost být tímto způsobem součástí je pro ně o to větší motivací přijet sportovcům fandit,ohodnotil vítězného maskota pro ODM 2020 místopředseda ČOV Filip Šuman a doplnil, že zájem o akci v posledních letech narostl nejen v počtu zájemců o účast, ale také u sportovních fanoušků. „Olympiáda dětí a mládeže za svou šestnáctiletou historii nikdy neměla tak velkou pozornost veřejnosti, jakou má od roku 2017 díky živým přenosům České televize. Je proto v našem zájmu poskytnout pořadatelskému kraji maximální podporu, abychom společně mohli představit účastníkům i fanouškům sportovní akci té nejvyšší kvality a pro mnohé i zážitek na celý život,“ řekl Šuman.

Výsledky soutěže o podobu maskota Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2020:

1. místo – Lázeňská veverka –autorka Radka Vysloužilová, Cheb
2. místo – Permoník – autor Vojtěch Moutelík, Sokolov

Grafický manuál:

Vítězný návrh – Kateřina Nováčková, Sokolov

2. místo - Adéla Koubová, Nejdek

Eliška Šubrtová, Cheb

Matěj Peterka, Chomutov

Veronika Ryšánková, Cheb