Staňte se sportovním novinářem na jedinečné olympijské akci!

Zajímáte se o sport a láká vás práce v médiích? Pokud ano, tak by tohle mohla být šance přesně pro vás! Během červnové letní Olympiády dětí a mládeže (ODM) v Libereckém kraji připravuje Český olympijský výbor 6. ročník vzdělávacího programu „Mladí novináři“. V minulosti se ho zúčastnila řada budoucích žurnalistů, kteří i díky zkušenostem z ODM našli uplatnění ve sportovních redakcích.

Program Mladí novináři nabízí studentům možnost vyzkoušet si reálnou práci sportovních redaktorů v terénu. Naučí se pracovat pod tlakem, vymýšlet témata, natáčet videa či audio nahrávky nebo oslovovat sportovce s žádostí o rozhovor. K těmto činnostem se mladí lidé, kteří často už pracují v redakcích jako stážisté, skoro nemají šanci dostat,“ popsal výhody programu ředitel komunikace ČOV Tibor Alfoldi.

Mladí novináři na ODM pracují pod vedením zkušeného mentora, jimiž byli v minulosti například redaktorka Deníku Sport a dnes již tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová nebo šéfredaktor sportu v MF DNES Ondřej Trunečka. Budoucím žurnalistům pomáhají s editací textů a předávají zkušenosti z novinářské praxe.

Pátého ročníku programu se v roce 2018 zúčastnil student magisterského oboru žurnalistky a nyní již sportovní redaktor iDNES.cz Robert Rampa, který si pochvaluje zejména práci v kolektivu. „Pracovat pět dní ve skvělé partě dalších třinácti lidí s podobnými zkušenostmi byl skvělý zážitek. Před ODM jsem byl zvyklý psát spíše zpravodajské texty, tady jsme tvořili příběhy mladých sportovců, což byla příjemná změna,“ vzpomíná na své zkušenosti s programem Rampa. „A hlavně ta možnost seznámit se s lidmi ve sportovním prostředí se může hodit. Já se díky tomu podíval o pár měsíců později na MČR v cyklistice,“ dodal.

Řada českých sportovců právě na ODM zahájila úspěšnou kariéru. Jsou mezi nimi například snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká (osminásobná medailistka z ODM), výškařka Michaela Hrubá, plavkyně Barbora Seemanová nebo rychlostní kanoisté Martin Fuksa a Josef Dostál.

Nastartujte i vy svoji novinářskou kariéru na největší multisportovní akci v Česku!

Základní informace

 • Program probíhá ve dnech 23.–28. června 2019.
 • Zúčastní se ho 14 novinářů, každý reprezentuje jeden kraj.
 • ČOV zajistí vedení zkušeného sportovního novináře, přednášky a workshopy po celou dobu trvání akce.
 • ČOV hradí stravu a ubytování během ODM 2019.
 • Kurz je otevřen pro studenty odpovídajících oborů (média, žurnalistika) a bloggery či novináře ve věku 18-24 let.

Harmonogram výběru uchazečů

 • 30. 4. 2019: Uzávěrka přihlášek.
 • 15. 5. 2019: Vyrozumění postupujících kandidátů.

Požadavky

 • Studium v relevantním oboru a/nebo práce v médiích a/nebo publikační činnost na blogu.
 • Strukturovaný životopis.
 • Dva vybrané publikované texty a/nebo audio či video reportáže (stačí poslat odkaz na web, kde je možné reportáž vidět).
 • Přihlášky a požadované podklady posílejte na e-mail press@olympic.cz, v předmětu uveďte „ODM 2019 – Mladí novináři“.