Novinky ze sportovních organizací (2019/I)

Už nyní si můžete objednávat vstupenky na olympijské hry v Tokiu 2020

I když do začátku olympijských her v Tokiu 2020 zbývá stále rok a půl, přípravy běží naplno – a to včetně objednávek vstupenek. Ty budou v Česku prodávat dvě cestovní kanceláře – IBTravel a Invia.cz. A tak sportovní fanoušci mohou již nyní začít plánovat olympijskou cestu do Japonska. „Vstupenky budou k dispozici samostatně i v balíčcích, záleží na strategii každého prodejce,“ uvedla Blanka Konečná, manažerka ticketingu Českého olympijského výboru. Celý článek čtěte zde.

Toyota je novým partnerem Českého olympijského výboru

Toyota Central Europe-Czech se stala novým partnerem Českého olympijského výboru (ČOV). Navazuje tím na celosvětové partnerství olympijských a paralympijských her a na lokální partnerství s Českým paralympijským výborem. Spolupráci oznámili dnes na společné tiskové konferenci Martin Peleška, ředitel Toyota Central Europe-Czech, a Jiří Kejval, předseda ČOV. Celý článek čtěte zde.

Olympijský magazín slaví 400. díl a „oblékl“ se do nového

Modernější, rychlejší, pestřejší a zábavnější. Takový bude od tohoto týdne Olympijský magazín, jehož 400. díl odvysílá ČT sport ve středu 6. února v 16:15. „Představíme například novou grafiku, po těch letech si magazín zaslouží nový kabát laděný do národních barev. Už samotná znělka by měla být motivující,“ říká Jan Smetana, dramaturg a moderátor pořadu. První díl odvysílala veřejnoprávní televize 9. února 2011. Celý článek čtěte zde.

ČOV má zastoupení ve dvou komisích Asociace národních olympijských výborů

Český sport má zastoupení ve dvou komisích Asociace národních olympijských výborů. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval se stal členem lékařské komise ANOV, a to z pozice své práce ve Výkonném výboru Světové antidopingové agentury WADA. Místopředseda Roman Kumpošt zasedne v komisi zahraničních vztahů, které má na starosti i v ČOV. Celý článek najdete zde.

V lavicích i na startu. Chystá se 7. ročník sympozia sportovní medicíny

I díky práci lékařů Českého olympijského týmu se nominoval na květnové mistrovství světa. Zdeněk Šafránek, kapitán českých sledge hokejistů, se bez bolesti připravuje už několik týdnů. Ještě na podzim přitom trpěl obřím dekubitem. Také on bude ve dnech 21.-23.března hostem a patronem 7. ročníku sympozia sportovní medicíny, které proběhne v multifunkčním areálu v resortu Dříteč. Celý článek si můžete přečíst zde.

Seminář evropského projektu POINTS řešil manipulaci se sportovními soutěžemi

Projekt POINTS, jehož cílem je posílit jednotný postup sportovních organizací a jejich členů v oblasti řádné správy a zajištění bezúhonnosti ve sportu, pokračoval seminářem zaměřeným na prevenci a trestání nedovoleného ovlivňování průběhu nebo výsledku sportovních událostí. V Lyonu se tímto tématem zabývali zástupci EOC EU Office, evropských národních olympijských výborů, sportovních federací a dalších zapojených organizací. Celý článek si můžete přečíst zde.

Svaz cyklistiky bude mít vlastní vzdělávací program – Cycling University

Cycling University, tak zní název nového vzdělávacího projektu Českého svazu cyklistiky, který bude sloužit nejenom pro postgraduální vzdělávání trenérů, ale bude i vědomostní osnovou pro začínající trenéry. Celý článek si můžete přečíst zde.


KOMISE, KLUBY, PROJEKTY, NADACE


SPORTOVNÍ DIPLOMACIE

Studijní program Sportovní diplomacie bude mít nového partnera

Český olympijský výbor připravuje užší spolupráci s Ruskou mezinárodní olympijskou univerzitou RIOU. Plánované propojení navazuje na memorandum o spolupráci, které ČOV a Ruský olympijský výbor uzavřely už v roce 2013. „Ruská univerzita je ve sportovním managementu a olympijském hnutí pojmem a my bychom toho chtěli využít zejména v projektu Sportovní diplomacie,“ uvedl Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy.Celý článek čtěte zde.

Studenti Sportovní diplomacie navštívili televizní studia i rozhlasový newsroom

Televizní moderátor Daniel Stach zrovna ve studiu číslo 6 České televize dokončoval natáčení pořadu Věda 24, a tak ho studenti programu Sportovní diplomacie viděli naživo v akci. V rozhlasovém newsroomu zase sledovali, jak vzniká vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál. Součástí modulu „Komunikace a práce s médii“ byly totiž vedle přednášek a praktických cvičení také exkurze, při kterých mohli studenti poznat fungování obou médií zblízka.Celý článek čtěte zde.

OLYMPIC MEDIA HOUSE

BEZ LIMITU: V oblacích s šedesátikilogramovou hlavou. Pilot Šonka vyráží za obhajobou

Létání, létání a zase létání. Pro Martina Šonku, mistra světa série Red Bull Air Race, sport číslo 1, 2 i 3. „Pro mě to znamená štěstí a obrovský pocit volnosti ve vzduchu. Kdo to nezažil, nepochopí,“ říká český rychlostní a akrobatický pilot, který právě o tomto víkendu začíná svou pouť za obhajobou mistrovského titulu. V Abu Zabí v pátek načne svou sedmou sezonu mezi sportovní leteckou elitou. Celý článek čtěte zde.

Lyžování s Klárou Křížovou

Láká vás adrenalinový sport a rádi vyrazíte na hory do Česka i za hranice? Alpské lyžování pro vás může být ideální variantou. Mrkněte na pár užitečných tipů pro začátečníky i pokročilé. Naší sérií videí vás provede účastnice dvou olympijských her Klára Křížová. Celý článek čtěte zde.

VIDEO: Ikonické momenty. TOP 4 emotivní olympijské finiše, na které nezapomenete

Na konci silných olympijských příběhů nejsou jen medaile, ale také obrovské odhodlání a překonávání sebe sama. Podívejte se na TOP 4 emotivní finiše, které se nesmazatelně zapsaly do historie olympijských her! Podívejte se na video! čtěte zde.

Škola bruslení s Tomášem Vernerem

V nadsázce by se dalo říct: Kdo nebruslí, není Čech. Češi jsou totiž hokejový národ. Velmi oblíbené je ale i krasobruslení a své fanoušky si především díky Martině Sáblíkové získalo i rychlobruslení. Že s bruslením teprve začínáte? Nevadí. Zkuste naši školu bruslení s Tomášem Vernerem, mistrem Evropy 2008. Celý článek čtěte zde.

Olympionici za volantem. Kolik toho najezdí Samková? A co pokuty?

Na cestách tráví každý ze sportovců nekonečné hodiny, ale jaké to je, když sami sednou za volant? Naše olympioniky jsme vyzpovídali chvilku poté, co Český olympijský výbor uzavřel novou spolupráci s automobilkou Toyota.Celý článek čtěte zde.


Další zajímavé články najdete na oficiálním webu Českého olympijského týmu - CZECHTEAM.INFO.


ČESKÁ OLYMPIJSKÁ NADACE

S ČT sport na vrchol

O víkendu začátkem února se vztyčily branky pro unikátní televizní show S ČT SPORT NA VRCHOL ve ski areálu Lipno! A tentokrát byly organizátory z České televize na start zábavného závodu pro amatérské lyžaře pozvány i děti podpořené Českou olympijskou nadací spolu se svými odvážnými rodiči.Celý článek čtěte zde.

SAZKA OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ

Hybridní Toyoty budou přivážet sport do škol

Toyota Central Europe-Czech, nový partner Českého olympijského týmu, se stala také partnerem Sazka Olympijského víceboje. „Pro nás v Toyotě je pohyb základem, a tím nemám na mysli jen automobily. Filozofií naší značky je mobilita, která přesahuje svět aut a pomáhá lidem po celém světě překonávat výzvy nebo i případná postižení. Podpora projektu, jehož heslo je „rozhýbejme české děti“ a který nezapomíná ani na handicapované, je pro nás tedy přirozená,“ říká Petr Korecký, šéf marketingu Toyota Central Europe-Czech.Celý článek čtěte zde.

Vylosováno! Čtrnáct škol se může těšit na olympijský trénink se známým sportovcem

Pod dohledem sportovních manažerů Sazka Olympijského víceboje a Terezy Vyhnálkové ze společnosti Sazka vylosovali ve čtvrtek 7. února olympijský vítěz David Svoboda a vítězka deaflympiády Lenka Matoušková v každém kraji České republiky jednu školu, kam již během února vyrazí tým Sazka Olympijského víceboje na olympijský trénink s ambasadory. Současně bylo vylosováno pět speciálních škol, které se mohou těšit na Sportovní den v rámci Paralympijské výzvy. Celý článek čtěte zde.


SPORTOVNÍ PŘEHLED


BADMINTON

Nejvýznamnější momenty MČR v badmintonu: historický zápis Bitmana s Bášovou a první titul Mendreka

Mistrovství České republiky v badmintonu, které se konalo první únorový víkend v Plzni, přineslo výjimečný zápis: smíšený pár Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou jako první badmintonisté v naší historii vyhráli desátý titul v jedné disciplíně v řadě. Z prvního zlata ve dvouhře mužů se raduje Adam Mendrek. Celý článek si přečtěte zde.

Foto: Lenka Johánková

BOWLING

Sportovní bowling na Olympijských hrách

O začlenění sportovního bowlingu do rodiny olympijských sportů se bojuje několik desítek let. Na zimních olympijských hrách v Salt Lake City byl bowling poprvé představen jako kandidát pro vstup mezi olympijské sporty. Proběhlo tam také několik prezentací určených pro zástupce mezinárodního olympijského výboru. Bohužel následné zasedání MOV v Lausanne vstup sportovního bowlingu na OH zamítlo s odůvodněním, že není dostatečně světovým sportem. A to i přesto, že patří mezi nejpopulárnější na světě. Vždyť jen na území USA je možné vystřídat 150 000 drah. Celý článek najdete zde.

CURLING

Paulová / Paul vyhráli turnaj Světové curlingové tour v Nizozemsku

Česká jednička kategorie smíšených párů (mixed doubles) dvojice Paulová / Paul zahájila nový rok na turnaji Dutch Masters v nizozemském Zoetermeeru. Češi zaváhali pouze jednou a celý turnaj vyhráli atím si připisují nejlepší umístění této sezóny. Celý článek najdete zde.

FAUSTBALL

V loňské sezoně 2018 potvrdily faustballové reprezentační výběry ČR příslušnost k evropské špičce. Ženy vybojovaly na světovém šampionátu 9. místo, stříbro získaly na Prezidentském poháru. Muži obhájili, po výborném výkonu a ve stále větší konkurenci, na mistrovství Evropy 5. místo.

V klubové Lize evropských faustballových mistrů zaznamenaly EFA Cup muži FaC Zdechovice historicky nejlepší výsledek. Ve finálovém turnaji, pořádaném naší asociací v Lázních Bohdaneč, vybojovali celkové 8. místo. Právě tento finálový turnaj byl velmi vysoce hodnocen - za organizační zajištění a přípravu bohatého doprovodného programu byla Česká faustballová asociace oceněna na zasedaní Prezídia Evropské faustballové asociace.

PROGRAM reprezentačních výběrů ČR na sezonu 2019 :

  • ženy - Mistrovství Evropy 2019 - 18. - 21. července 2019 Lázně Bohdaneč
  • junioři - Mistrovství Evropy 2019 - Lázně Bohdaneč
  • muži - Mistrovství světa 2019 - 10. - 19. srpna 2019 - Wintertur - Švýcarsko
  • U14 + U16 Wedding Cup 2019 - největší faustballový turnaj na světě
  • kluby - FaC Zdechovice - bundesliga
  • finálový turnaj EFA Cup - 6. - 8. července Švýcarsko

PLAVECKÉ SPORTY

Plavecké sporty oslavily 100 let

Na tisíc hostů zaplnilo Forum Karlín, aby si připomněli 100 let od vzniku našeho plavání, který se datuje od 19. ledna 1919. Přesně na den po 100 letech zářily v Praze všechny nejvýraznější osobnosti českých, slovenských i československých plaveckých sportů. Celkem 113 z nich u příležitosti založení plaveckého svazu získalo speciální ocenění za své výkony a přínos pro naše plavání. Mezi oceněnými nechyběla olympijská vítězka z Mexika 1968 ze skoků z věže Milena Duchková, držitelka 67 medailí z významných akcí slovenská plavkyně Martina Moravcová nebo úspěšná znakařka z počátku nového tisíciletí llona Hlaváčková.

Petr Přikryl byl uveden do trenérské síně slávy

Unie profesionálních trenérů při Českém olympijském výboru uvedla do své Síně slávy dalších třináct jmen. Mezi největší trenérské osobnosti českého sportu se zařadil i plavecký trenér Petr Přikryl. Úspěšný zlínský trenér se přidal ke dvojici z plaveckých sportů Marii Čermákové a Josefu Nalezenému, kteří byli do Síně slávy uvedeni v předchozích letech.

Česká republika uspořádá v roce 2019 dva plavecké evropské šampionáty

České plavání letos slaví 100 let od založení plaveckého svazu. Součástí připomenutí si bohaté historie plaveckých sportů byl lednový slavnostní galavečer, ale během roku jsou v plánu také dvě významné události evropského formátu. Český svaz plaveckých sportů získal pro rok 2019 pořádání dvou evropských šampionátů.

Kompletní znění všech článků si přečtěte zde.

POZEMNÍ HOKEJ

Halový hokej - junioři mají zlato z mistrovství Evropy (II. divize)

Mužská reprezentace do 21 let v halovém hokeji (zimní odnož pozemního hokeje) bojovala v o návrat do elitní osmičky týmů Evropy. Povedlo se. 6 zápasů, 6 výher, díky čemuž ovládla Česká republika celý turnaj. Český kapitán juniorů Jan Urbanec získal individuální ocenění za nejlepšího hráče turnaje i cenu za nejlepšího střelce.

Juniorská reprezentace měla za sebou dva nevydařené přípravné halové turnaje. Na základě nepříliš přesvědčivých výsledků nikdo z hokejové rodiny netušil, jak se bude halové mistroství Evropy v Portugalsku vyvíjet. První zápas naši reprezentanti vyhráli jen tak tak proti Slovensku (4:3). Asistent trenéra David Vacek byl ze hry soupeře mile překvapen a předpovídal Slovensku turnajový úspěch. Následoval zápas s Walesem, kde naši junioři ukázali jasnou převahu – výhra 7:0.

Druhý den naše reprezentanty čekala těžká Ukrajina, kterou i přes vypjatý konec (padlo několik karet na obou stranách) Češi porazili výsledkem 3:2. Večerní zápas proti domácím Portugalcům byl neméně zajímavý. Padlo plných devět branek. Čeští reprezentanti museli otáčet skóre z 2:3, což se povedlo a zápas skončil výsledkem 5:4 v náš prospěch.

Třetí den rozhodla mentální připravenost svěřenců. Nesměli po čtyřech výhrách ani poslední dva zápasy vypustit. Dopolední duel proti Dánsku byl úspěšně kontrolován od začátku do konce, výhra 8:1. Tím pádem odpolední zápas proti Švédsku mohl být hraný s klidnou hlavou. Díky tomu se našim juniorům povedlo zvítězit 4:2.

Konečná bilance. Plných 18 bodů, jasná výhra celého mistroství Evropy II. divize a postup do divize první. Spolu s Českou republikou do nejvyšší divize postupují i Slováci.