Rio má už rok příprav za sebou

V sobotu 2. října uplynul přesně jeden rok od chvíle, kdy na kongresu Mezinárodního olympijského výboru v Kodani oznámil šéf MOV Jacques Rogge, že letní olympijské hry 2016 bude hostit brazilská metropole Rio de Janeiro.

Do vzplanutí olympijského ohně v Brazílii sice ještě schází více než 2100 dní, ale za uplynulých 365 dní už jihoameričtí hostitelé Her udělali pořádný kus práce.

Příprava úspěšné kandidatury zabrala Brazilcům zhruba dva roky času. Jakmile oslavili svůj velkolepý úspěch po říjnovém přiklepnutí Her do Ria, pustili se do další práce. Prvním krokem bylo vytvoření organizačního výboru Her, který se stal řídícím orgánem jakýchkoliv dalších přípravných činností. Po volbě výkonných orgánů započala intenzivní komunikace s MOV, Brazilci se zúčastnili například vyhodnocování zimních olympijských her 2010 ve Vancouveru, na nichž už byli v roli pozorovatelů. Kromě dalších činností také v Riu poprvé přivítali koordinační komisi MOV, která dohlíží na plnění plánů při přípravách olympiád.

K výraznému posunu došlo také na konkrétních místech přímo v brazilském městě. Byly například zahájeny práce na rozšíření linek metra, které souvisely s úspěšnou kandidaturou, stejně jako potvrzení výstavby všech sportovišť pro 28 olympijských sportů, jak Rio představilo ve své kandidatuře. „Rio začalo velmi dobře, olympijský projekt je obrovský, takže je důležité, že se tady vůbec neplýtvá časem,“ řekla šéfka koordinační komise MOV, bývalá překážkářka a zlatá medailistka z LOH 1984 Nawal El Moutawakel.

Hry v Riu se budou konat od 5. do 21. srpna 2016. Při volbě hostitelského města vloni v říjnu uspěla brazilská metropole ve třetím kole hlasování, když porazila Chicago, Tokio a Madrid. Do finále se dostaly Rio a Madrid, Brazilci zvítězili v poměru 66:32 hlasů.
 
-ted-