Do pořádání letní ODM se zapojí města Liberec, Jablonec nad Nisou, Bedřichov a šest hlavních partnerů

Liberecký kraj bude od 23. do 28. června letošního roku pořádat Hry IX. letní olympiády dětí a mládeže ČR. Vedle tradičních sportů, jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, budou mít mladí závodníci možnost soutěžit také v letním biatlonu nebo v umělecké disciplíně – street art. Souběžně s letní Olympiádou dětí a mládeže (ODM) se budou konat také Celostátní sportovní hry sluchově postižených žáků. Slavnostní zahájení obou akcí, na které je zvána i veřejnost, se uskuteční 23. června v liberecké Home Credit Areně.

V rámci letní olympiády budou děti soutěžit v osmnácti sportovních disciplínách a v jedné doprovodné umělecké soutěži. Neslyšící žáci základních škol se utkají ve čtyřech sportovních disciplínách. Účastníci obou akcí se potkají na slavnostním zahájení, medailových ceremoniálech a při doprovodném programu.

„Olympiáda dětí a mládeže je pro Český olympijský výbor nejvýznamnější akcí pro mládež. Díky své jedinečné atmosféře dokáže účastníky ve sportu dále motivovat. Krásným příkladem byla v říjnu 2018 letní olympiáda mládeže v Buenos Aires, kde českou výpravu tvořili z poloviny bývalí účastníci ODM. Mám radost, kam se za svou šestnáctiletou historii akce posunula a těším se na další ročník ve spolupráci s Libereckým krajem,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Na největší sportovní akci roku spolupracuje Liberecký kraj se statutárními městy Liberec, Jablonec nad Nisou, obcí Bedřichov a Jizerskou o.p.s. „Bylo logické obrátit se s nabídkou partnerství na obě města a obec, na jejichž území se bude akce konat. Jejich zástupci souhlasili, a tak jsme mohli začít konkrétně jednat o tom, v čem všem bude spolupořadatelství spočívat. Nakonec jsme se domluvili na tom, že nám pomohou se zajištěním a financováním sportovišť a lokalit, které jsou v jejich majetku a které při pořádání Her budou využity. Touto cestou bych jim všem rád poděkoval,“ řekl hejtman Martin Půta.

Náměstek hejtmana pro řízení resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Petr Tulpa, který je předsedou organizačního výboru Her, popsal aktuální stav příprav. „Všechny práce jsou v plném proudu. Finišujeme v základních oblastech, a to v ubytování, stravování a dopravě. Pro všech osmnáct sportovních disciplín jsou vybráni pořadatelé, kteří v daném sportu disponují potřebnými zkušenostmi a budou schopni pro děti uspořádat závody na nejvyšší možné úrovni a na nejlepších sportovištích, která Liberec, Jablonec nad Nisou a Bedřichov mají. Prostřednictvím veřejné zakázky byl vybrán dodavatel, který zajistí po technicko-produkční stránce slavnostní zahájení a zakončení Her a medailové ceremoniály. Děláme vše proto, aby si děti své olympijské hry užily a odnesly si spoustu nezapomenutelných zážitků,“ uvedl náměstek Tulpa. Místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman dodal, že i příprava živého vysíláníČeské televize je již několik měsíců v běhu. „Předchozí dva ročníky ODM získaly díky živým přenosům České televize mnohem větší pozornost veřejnosti, kterou si mládežnický sport rozhodně zaslouží. Proto i nadále ve spolupráci pokračujeme, aby si atmosféru a výkony mladých sportovců na ODM 2019 mohli rodiče, kamarádi i sportovní fanoušci užít i u televizních obrazovek,“ řekl Šuman.

Města Libereckého kraje poskytnou pro akci svá sportoviště i další plochy

Statutární město Jablonec nad Nisou v rámci spolupořadatelství uhradí náklady spojené s využitím Areálu Střelnice, kde se bude na atletickém stadionu konat soutěž v atletice. V tamní atletické hale se uskuteční soutěž ve skocích na trampolíně a na stadionu FK Jablonec bude finále fotbalu chlapců. Město také poskytlo své pozemky k uspořádání medailového ceremoniálu a kulturního programu, který proběhne 26. června 2019 u Jablonecké přehrady na Tajvanu a bude volně přístupný veřejnosti.

Statutární město Liberec uhradí nájmy související s využitím sportovišť a prostor pro kulturní programy. Jedním ze sportovišť je Sport Park Liberec. V tomto multisportovním areálu bude slavnostní zahájení a zakončení Her a olympijský dům. Návštěvníci zde budou moci podporovat závodníky při klání v následujících sportech: florbal, judo, sportovní gymnastika, fotbal, basketbal chlapců a atletika sluchově postižených žáků. V Rekreačním a sportovním areálu Vesec, který Liberec rovněž poskytl k využití pro Hry, se uskuteční závody v silniční cyklistice a soutěž v orientačním běhu. Další lokalitou pro orientační běh bude okolí Lesního koupaliště v Lidových sadech. Pro basketbal sluchově postižených bude k dispozici sportovní hala Základní školy Liberec Dobiášova. V Bazénu Liberec se budou konat plavecké závody pro obě pořádané akce. Město rovněž poskytne náměstí Dr. E. Beneše, kde se bude 24. a 25. června konat medailový ceremoniál a doprovodný program pro všechny sportující děti a veřejnost.

Obec Bedřichov a Jizerská o.p.s. byly pro spolupořádání osloveni z důvodu pořádání soutěže horských kol, kterou mladí závodníci pojedou na tamní homologované trati, kde se pravidelně pořádají závody Českého poháru horských kol. Děti tak budou mít jedinečnou příležitost zazávodit si na tratích, kde závodí jejich sportovní vzory. Obec, společně s Jizerskou o.p.s., poskytne pozemky, po nichž trať vede a veškeré další plochy potřebné pro zázemí závodu.

ODM podpoří finančně šest hlavních partnerů

Generální partneři Českého olympijského výboru společnost Sazka a automobilka Toyota podpoří v roce 2019 kromě olympijských aktivit českého týmu také sportování mládeže. „Je více než zřejmé, jak je v dnešní době podpora dětí ve sportu důležitá. Zejména pro jejich zdravý vývoj, všestrannost, připravenost na budoucí život i smysl pro hodnoty fair play,“ říká Martin Peleška, šéf českého zastoupení značky Toyota. „Sazka dlouhodobě podporuje rozhýbávání dětí na školách i ve volném čase. Od letošního roku více podpoříme i mladé sportovce na Olympiádě dětí a mládeže při jejich cestě za olympijským snem,“ doplňuje Václav Friedmann, ředitel komunikace Sazky.

V pořadí již čtvrtý ročník podporuje společnost Ferrero se svou značkou Kinder. „Těší nás, že opět můžeme být partnerem Olympiády dětí a mládeže a podpořit další generaci dětí v pohybu. Spolu s organizátory připravujeme zajímavé aktivity nad rámec programu akce, kterými chceme nadchnout všechny účastníky,“ komentuje partnerství Diana Daňková, brand manažerka značky Kinder. Mezi dlouhodobé partnery ODM patří také státní podniky Lesy ČR a ČEPS.

Nově se na organizaci největší multisportovní akce podílí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, jejímž cílem je kromě jiného i edukace veřejnosti v oblasti péče o zdraví. „Česká republika patří k zemím, kde v posledních letech závažně vzrůstá podíl dětí trpících nadváhou a obezitou. Efektivní prevencí je přitom v první řade dostatek zdravého pohybu, který je doplněn o vhodné stravovací návyky. Proto, když můžeme podpořit aktivitu, která mladé lidi ke sportování motivuje, uděláme to," uvedla ředitelka marketingu ZP 211 Denisa Kalousková.

Liberecký kraj je pořadatelem Her IX. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2019, největší sportovní akce letošního roku na území České republiky. Svou účast na Hrách potvrdilo všech čtrnáct krajů, které vyšlou celkem 4.133 reprezentantů. Souběžně s letní Olympiádou dětí a mládeže se budou konat v Liberci Celostátní sportovní hry sluchově postižených žáků, kterých se zúčastní 280 osob ze základních škol pro takto hendikepované. V rámci obou akcí navštíví území našeho regionu 4.413 sportujících dětí a jejich doprovodů. Liberecký kraj naváže na rok 2010, ve kterém hostil zimní verzi Olympiády dětí a mládeže.

Reklama

@J_Dostál: 2 dny do MS Szeged 2 roky od MS Račice 2 days to Szeged 2 years from Racice #countdown #dostalstyle #szeged2019 #racice #canoesport facebook.com…
@Badminton: Jakub Bitman, Alžběta Bášová a čeští badmintonoví příznivci v Basileji #TOTALBWFWC19 facebook.com…
@Badminton: Známe rozlosování turnaje jednotlivců mistrovství Evropy U17 #EU17C19 bwf…
@D_Svoboda: Dáváme s bráchou Tomáš Svoboda-Triathlete rozhovor pro deník Metro a hádejte, jaké je hlavní téma? Jasně, že Kalokagathia Aliance ! #interview #daily #newspaper #brothers #plans #projects #work #talk #cofee #time #kalokagathiaaliance #sport #school #dukla facebook.com/David…
@Badminton: Česká výprava nebude z mistrovství světa v Basileji odjíždět s prázdnou. O výhru v prvním kole mixu se zasloužili Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou, již porazili dvojici Yakura, Tsai, stříbrný pár z Panamerických her, 21:19 a 21:9. #TOTALBWFWC19 czechbadminton.cz…
@Florbal: ❓ Už zítra začínáme s odpočtem do nového ročníku Extraligy žen, který bude součástí 27. florbalové sezony. Vědí to i samotné hráčky? facebook.com…
@Golf: Totální golfovou radost nemusí způsobit vždy jen skvělá rána . I takové jsou turnaje světových hráčů v Česku, naposledy D+D REAL Czech Masters 2019 facebook.com…
@A_Hlaváčková: Nekdy je cely den krasne a nekdy je treba nahodit bryle a filtr. Nemyslete si,ze kdyz sem clovek haze jednu hezci fotku,nez druhou a ukazuje,co vse za ten den stihl,ze je to 24/7 takhle uzasny...i ja mam svy dny a v tomto obdobi jsou to spise kazdodenni chvile,kdy mi neni do smichu,hormony pracuji a clovek to najednou vidi strasne cerne,ale verim,ze to brzy prejde a budu uz jen nevyspala,utahana a stastna mama #mamydrztese #zenydrztese #instagramnenirealita Sometimes its all fun and sun and sometimes you need sunglasses and filters. Dont think that if I post one pretty picture after another that its all happiness 24/7. I also have bad days and in this period its more like moments in everyday when hormones kick in and it’s overwhelming and stressful, but I know it will pass and I will be just exhausted happy mum. #goodluckmums #goodluckwomen #instagramisnotreality facebook.com…
@Golf: Mistrovství ČR družstev dívek do 18 let - Prosper Golf Resort Čeladná Výsledky čtvrtfinále 1. čtvrtfinále: Prague City GC 1:4 GC Austerlitz 2. čtvrtfinále: GC Brno (kontumačně) GC Erpet Praha 3. čtvrtfinále: GC Hodkovičky 3,5:1,5 GC Hradec Králové 4. čtvrtfinále: Beskydský GK (kontumačně) Greensgate GC facebook.com/cgf.cz…
@Z_Hejnova: Uteklo to! Další super kemp s HESU - sportovní akademie Zuzany Hejnové v Sušici. Sport, zábava a dobré jídlo :-) Baví mě to moc a teď do Nymburka na pořádný trénink před finále Diamantovky. facebook.com…
@Golf: Mistrovství ČR družstev chlapců do 18 let - Prosper Golf Resort Čeladná Výsledky čtvrtfinále 1. čtvrtfinále: GC Hodkovičky 4,5:0,5 GC Kunětická Hora 2. čtvrtfinále: Beskydský GC 4,5:0,5 GC Black Bridge 3. čtvrtfinále: Loreta GC Pyšely 1,5:3,5 GC Brno 4. čtvrtfinále: G&CC Svobodné Hamry 1,5:3,5 RGC Mariánské Lázně facebook.com/cgf.cz…
@Plavání: Na finále to dnes na MS juniorů v Budapešti bohužel nestačilo. Jan Čejka dohmátl na 100 znak v čase 55,01 a skončil devátý, 21 setin za postupem. Lýdie Štěpánková zopakovala ranní výkon 31,88 a skončila na 10. místě. K finále chybělo 18 setin. I tak patří plavcům velká gratulace, zítra v 9:30 pokračujeme. facebook.com…
@Jezdectví: Starší junioři – mistrovství ČR v parkurovém skákání 2019 Zduchovice youtube.com/watch?v…
@Českomoravský svaz hokejbalu: | Junioři HBC Hostivař podstoupili testování v HTC po jejich soustředění! ️‍♂️ Super práce! Co ostatní kluby? Podstupuje někdo také podobné testy před startem nové sezony? ✊ facebook.com…
@Český minigolfový svaz: EC Voitsberg Zdravíme naše fanoušky a držte nám palce! 1. DGC Bystřice pod Hostýnem & MGC Olomouc facebook.com/cesky…
Reklama