Novinky ze sportovních organizací (2018/VII)

Český olympijský výbor připravil kreslené minipořady, které oslavují pohyb i úspěchy českých sportovců

Už dlouho se většina lidí nemusí honit za potravou při lovu nebo se naopak chránit úprkem před dravou zvěří. Statistiky dokazují, že pohyb se vytrácí jako přirozená součást života, přestože je základním pilířem zdravého životního stylu i lékem na mnoho neduhů. I proto připravil Český olympijský výbor kreslený minipořad pro vysílání České televize, který se tomuto tématu věnuje. Ve spolupráci s karikaturistou Miroslavem Kemelem vznikl také druhý díl, který vyzdvihuje sílu úspěchů českých sportovců. Celý článek čtěte zde.

Karlovarský kraj uspořádá olympiádu dětí a mládeže v roce 2020. Uzavřel smlouvu s Českým olympijským výborem

V Karlovarském kraji se ve dnech 19. 1. - 24. 1. 2020 uskuteční historicky poprvé zimní olympiáda dětí a mládeže. Prestižní sportovní akce se zúčastní 2 tisíce sportovců, trenérů a dalších osobností ze všech regionů České republiky. Podpisem smlouvy o pořadatelství a spolupráci to dnes potvrdila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Celý článek čtěte zde.

Olympijské festivaly patřily mezi témata zasedání ANOV

Další rozvoj projektu Olympijských festivalů byl jedním z témat letošního zasedání valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů ANOV, které proběhlo v Tokiu v posledním listopadovém týdnu za účasti delegátů všech 206 národních olympijských výborů. „Olympijské festivaly vám umožňují slavit olympijské hry doma v době jejich průběhu. Jsou dostupné všem národním olympijským výborům ve formě licence,“ řekl James McLeod, který má v Mezinárodním olympijském výboru na starosti vztahy s národními olympijskými výbory. Celý článek čtěte zde.

Zemřela olympijská vítězka Růžičková. Gymnastce, kterou celý život provázely osmičky, bylo devadesát let

V úctyhodném věku devadesáti let zemřela po krátké nemoci olympijská vítězka ve sportovní gymnastice Věra Růžičková. Rodačka z Brna vyhrála s družstvem českých reprezentantek v Londýně v roce 1948. Celý článek si můžete přečíst zde.


KOMISE, KLUBY, PROJEKTY, NADACE


ČESKÝ KLUB FAIR PLAY

Za čin fair play až na zápas reprezentace. Žák Karlových Varů obdržel Cenu Oldřicha Machače

Během utkání čtvrtých tříd mezi Karlovými Vary a Plzní se vzdal ceny pro hráče utkání a předal ji svému brankáři, který si podle něj ocenění zasloužil více. Desetiletý hokejista Jan Terla z týmu Karlových Varů obdržel ve čtvrtek za svůj fair play čin Cenu Oldřicha Machače přímo na ledové ploše v přestávce utkání české reprezentace proti Švédsku.Celý článek čtěte zde.

TOP TEAM

Jak mluvit (nejen) s novináři? Šampioni absolvovali komunikační seminář projektu TOP TEAM

Jak působí na televizní obrazovce, když sportovec při rozhovoru před kamerou podupává nohama nebo přemýšlí s očima obrácenýma k nebi? Jak správně reagovat na příliš zvídavé nebo kontroverzní otázky při živém rozhovoru nejen u rozhlasového mikrofonu? Jak využívat co nejlépe prostředí sociálních sítí a jaké jsou na nich nejnovější trendy? I taková byla témata semináře komunikačních dovedností projektu TOP TEAM, který absolvovali například trojnásobný olympijský medailista, kajakář Josef Dostál, nebo Marek Jelínek, trenér snowboardcrossového týmu, do nějž patří i dvojnásobná olympijská medailistka Eva Samková. Celý článek čtěte zde.

OLYMPIC MEDIA HOUSE

Olympionici ve florbalové akci

Na olympijské hry má sice florbal zatím ještě daleko, ale olympionici mají k tomuto sportu blízko. Důkazem byla i návštěva početné skupinky zástupců ostatních odvětví na zápase domácího týmu s Lotyšskem. Celý článek čtěte zde.

Squash podle českého mistra! Koukal ví, jak na to

Zima není jen o sněhu a ledu. Mnozí v tomto období právě kvůli počasí volí sporty pod střechou a squash je jedním z nejpopulárnějších. Je to totiž rychlý sport, který posiluje srdce a prakticky všechny velké svalové skupiny. Může se ho navíc naučit každý v jakémkoli věku a užijí si ho jak rekreační hráči, tak vrcholoví sportovci. Časopis Forbes dokonce na základě výzkumu označil squash za nejzdravější port vůbec. Podívejte se spolu s Janem Koukalem, co všechno squash obnáší... Celý článek čtěte zde.

Svět skrz dioptr malorážky i z koňského hřbetu. Bude Davidová budoucností českého biatlonu

Peče a veškerý volný čas tráví u koní. K tomu má doma zlato a stříbro z juniorského mistrovství světa 2018, olympijskou zkušenost a nově i bronz z vytrvalostního závodu Světového poháru v Pokljuce. Teprve jednadvacetiletá Markéta Davidová má být budoucností českého biatlonu a na úvod nové sezony to dokazuje premiérovými stupni vítězů mezi elitou. „Vůbec tomu nevěřím. Jelo se mi docela dobře a měla jsem výborný lyže. Běh ale hodně podpořila dobrá střelba. Jde to pak mnohem líp, než když se plácáte vzadu,,“ usmívá se studentka rehabilitace a asistenční práce se zvířaty na ČZU v Praze. Celý článek čtěte zde.

Dědeček čtyřbob, dvojbob od Brazilce a na konci zlaté medaile. Češi za oceánem váleli

Stál na stupních vítězů a naplno prožíval jeden ze svých snů – poprvé v životě se coby vítěz zaposlouchal do tónů národní hymny. „V mé bobové kariéře hrála poprvé a byl to moc hezký zážitek. Chci ho zažívat častěji,“ směje se Dominik Dvořák, pilot českého čtyřbobu i dvojbobu. Češi ovládli koncem listopadu čtvrtý díl Amerického poháru, předtím ještě skončili třetí. Celý článek čtěte zde.

Nejlepší hráčky všech dob. TOP 5 vládkyní světového tenisu

Jaké jsou nejlepší hráčky tenisové historie? Mrkněte na naše video a nalaďte se na fedcupové finále s českou účastí! A pokud by vám ve výčtu tenisových hvězd někdo chyběl, dejte nám to vědět do komentářů pod videem. Celý článek čtěte zde.


Další zajímavé články najdete na oficiálním webu Českého olympijského týmu - CZECHTEAM.INFO.


SPORTOVNÍ DIPLOMACIE

Triatlonistka Frintová se díky Sportovní diplomacii podívala i do Evropského parlamentu

Kvůli závodům Světového poháru sice nemohla zakončit studium společně s většinou spolužáků, program Sportovní diplomacie však triatlonistka Vendula Frintová zvládla na jedničku. V dodatečném termínu společně s ní obhájili své projekty také Helena Novotná (Česká softbalová asociace) a Jiří Šitina (Autoklub ČR). Celý článek čtěte zde.

ČESKÁ OLYMPIJSKÁ NADACE

Benefiční turnaj beachvolejbalistů opět lámal rekordy!

I letos se sešla česká beachvolejbalová rodina na tradiční akci „Vyber si, vydraž si, zahraj si.“ Devatenáct špičkových hráček a hráčů vybíralo peníze na podporu celkem šestnácti neziskových organizací. Vybralo se rekordních 756 tisíc korun. Za sedm ročníků tak beachvolejbalisté získali pro charitu celkem už 2 700 000 korun. Celý článek čtěte zde.

SAZKA OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ

Přednášky, sport i moře srandy. Učitelé se na společném kempu potkali už po deváté

Zápolení v badmintonu, stolním tenisu, biatlonu, házené či vědomostech z historie sportu – i takový program čekal na garanty Sazka Olympijského víceboje. V areálu Břve v Hostivicích se znovu sešli učitelé tělesné výchovy ze základních škol na společném kempu, Český olympijský výbor je sezval už po deváté. „Kapacita byla zcela naplněna, nezbylo ani jedno volné místo. Přijeli učitelé z celé republiky,“ říká šéf projektu Richard Adamec. Celý článek čtěte zde.


SPORTOVNÍ PŘEHLED


BOWLING

Slavíme 20 let organizovaného sportovního bowlingu v České republice

Historie českého bowlingu sahá do minulého tisíciletí, kdy se pár nadšenců, většinou kuželkářů, rozhodlo vyzkoušet nové sportovní odvětví, které se k nám šířilo ze západní Evropy a USA. Těchto pár lidí v roce 1997 uspořádalo nulté Mistrovství České republiky a pro velký zájem z řad kuželkářské, ale i laické veřejnosti, založili v roce 1998 sekci bowlingu, která fungovala pod záštitou Českého kuželkářského svazu. Jejím předsedou se stal Jiří John. Postupně přibývaly soutěže organizované sekcí bowlingu, ale i různé komerční turnaje na stále se zvyšujícím počtu bowlingových center. Byly ustanoveny první mistrovské soutěže a pravidla pro Bowlingovou ligu a zároveň byla podána přihláška k začlenění českého bowlingu do World Tenpin Bowling Association (WTBA). Začalo se hrát více soutěží, kromě titulu mistryně a mistra republiky byly udělovány také tituly v kategorii dvojic, družstev i v juniorské věkové kategorii.

Zásadním okamžikem v historii českého sportovního bowlingu byl 2. červen roku 2001, kdy se uskutečnila valná hromada, tehdy již Českomoravského kuželkářského svazu. Obrovský rozmach a nárůst členské základny si vyžádal vznik samostatné České bowlingové asociace, která začala pracovat po boku České kuželkářské asociace pod křídly zastřešující České kuželkářské a bowlingové federace, do které se ČKS transformoval. Prvním prezidentem federace byl zvolen Vladimír Tlamka, prezidentem kuželkářské asociace se stal Zdeněk Jaroš a prezidentem bowlingové asociace byl zvolen Michal Zvěřina. Toho ve funkci vystřídal v roce 2005 nynější prezident Karel Vopička. Celý článek si můžete přečíst zde.

ORIENTAČNÍ SPORTY

V Plzni byli vyhlášeni nejlepší orientační sportovci roku

O předposledním listopadovém víkendu byli v Kreativní zóně DEPO 2015 vyhlášeni nejlepší orientační sportovci Českého svazu orientačních sportů za rok 2018. Na rozdíl od jiných sportů se místo konání tohoto slavnostního vyhlášení každoročně mění a letos padla volba právě na Plzeň. Vybraní odborníci rozhodovali o těch nejlepších ve 4 orientačních disciplínách – pěším OB, orientační jízdě na horských kolech (MTBO), lyžařském OB (LOB) a trail-o, který je koncipován jako disciplína pro hendikepované sportovce. Celý článek si můžete přečíst zde.

JACHTING

Vyhlášení ankety JACHTAŘ ROKU 2018 proběhne během Společenského večera českého jachtingu, který se uskuteční 8. března 2019 v Kulturním Centru Novodvorská, Praha 4. Vstupenky budou v prodeji od 1. ledna. Nominovaní jachtaři budou zveřejněni nejpozději do 1. 1. 2019, hlasování bude probíhat do 31. ledna 2019.

FITNESS

Po 8 letech má ČR opět mistryni světa v aerobiku – je jí Adéla Citová!

Po dlouhých osmi letech se podařilo české závodnici vybojovat zlatou medaili na světovém šampionátu ve sportovním aerobiku. Adéla Citová porazila obávané a zkušené konkurentky z Belgie i Austrálie a je novou královnou dospělé kategorie žen. Na tuto příčku před ní dosáhly zatím jen dvě famózní Češky: Denisa Barešová a Olga Šípková.

Nová aerobiková královna, teprve 19letá Adéla Citová z Juniorského fitness klubu Louny, se světového šampionátu zúčastnila teprve podruhé - loni, při své první účasti, získala hned stříbro, je vícemistryní Evropy a trojnásobnou mistryní ČR. Nejen získané zkušenosti, ale především její osobitý přístup (už loni se na MS stala oficiálním miláčkem publika) odsunuly na druhou příčku mezinárodními závody protřelou Belgičanku Lissu Van Brande i třetí Australanku Sandi Heard.

“V kategorii dospělých je obrovská mezinárodní konkurence. Na jednu stranu je to velká motivace, inspirace, spousta výzev, ale na stranu druhou je to pro závodníky velmi náročná a vyčerpávající situace. Velice si proto vážíme také úspěchu našeho dospělého dua Lucie Veličkové a Marka Šotoly z Fit Studia D,” Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz.

Čeští závodníci oproti tomu posbírali naprosto rekordní počet medailí v kategorii juniorů a kadetů, kdy téměř nedali prostor závodníkům z jiných zemí, a potvrdili tak, že u nás vyrůstá skutečná aerobiková špička. Skvělý výkon předvedla Vanda Šimková z MV Team Univerzity Tomáše Bati, která byla rovněž velkým překvapením světového mistrovství. Na to totiž přijížděla z druhé pozice - zlatou mistryní ČR se těsně před světovým šampionátem stala Viktorie Prokopová z Fitness center Báry a Hanky Šulcové. V juniorské kategorii pak na aerobikový trůn zaslouženě dosedli také junior Luboš Hanus z Aerobik Studio Dvojka Sedlčany, duo Aerobic Team Praha a v Aerobic grande Fitness Center Báry a Hanky Šulcové. V kadetech nelze opomenout perfektně zvládnutá vystoupení Nikol Ullrichové z Fitness Center Báry a Hanky Šulcové, tria ze stejného klubu, dua Aerobic Teamu Zlín a mnohých dalších.

Projekt Děti na startu slaví úspěchy

Velké úspěchy v podobě mnoha nových center i zapojených dětí letos slaví celorepublikový projekt Děti na startu, který zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz.

Projekt je zaměřený na všeobecnou pohybovou průpravu dětí, na rozvoj základní pohybové motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. Je určen dětem ve věku od 4 do 9 let - štíhlým, s nadváhou i obézním, talentovaným i tém méně… Celková metodika je vytvořena tak, aby děti pohyb především bavil a láska k němu jim vydržela ideálně na celý život.

O úspěšnosti projektu, který běží od roku 2014, svědčí to, že má už 229 středisek a 7500 zapojených dětí! V letošním roce jeho pořadatelé zaznamenali o 12% vyšší nárůst aktivních středisek: nejvíce nových vzniklo v kraji Vysočina, celkově nejvíce jich je ve Středočeském kraji (41) a nejvíce poboček má středisko Sportklub Kladno (17).

Pořadatelem kurzu Děti na startu může být fyzická i právnická osoba, občanské sdružení, spolky, sportovní kluby a svazy, města, obce, mateřské školky, školy a další instituce, zaměřené na vzdělávání a volnočasové aktivity dětí a mládeže. Více o projektu i zapojení do něj se dočtete na www.detinastartu.cz.

RACKETLON

Čtyřkombinace s raketami = RACKETLON

Možná jste se ještě nesetkali s touto unikátní kombinací čtyř nejpopulárnějších raketových sportů – stolní tenis, badminton, squash, tenis. Jednoduchá pravidla umožňují trvání utkání do 1 hodiny, během níž často dochází k mnoha zvratům a rozhodnutí často nastává až v poslední výměně. V každé zmíněné disciplíně se hraje jeden set do 21 bodů bez ztrát, podání se střídá po dvou bodech, body se sčítají, takže vítězem je hráč s lepším poměrem bodů všech čtyř setů. Pořadí disciplin je logické – od nejlehčí rakety po nejtěžší (ST-BA-SQ-TE).

Všestrannost – jednoduchost – dynamika – spravedlnost. To jsou základní rysy relativně mladého sportu, jehož vznik datujeme do začátku 90. let min. století, kolébkou je Finsko a Švédsko. Mezinárodní Racketlonová federace (FIR) vznikla v r. 2001 za účasti 6ti členských zemí, Česká rep. se připojila v r. 2005, kdy byla založena Česká asociace racketlonu (ČAR). FIR má dnes 40 členů a na mezinárodním žebříčku figuruje více než 10 tis. sportovcůa počet příznivců stále narůstá. Velmocemi jsou Německo, Rakousko, Velká Británie, o další příčky se dělí ČR, Dánsko, Švédsko…Celý článek si můžete přečíst zde.

Veškeré informace k českému racketlonu najdete na stránkách www.czechracketlon.cz, mezinárodní dění na www.racketlon.net. Přijďte mezi nás!