Jak mluvit (nejen) s novináři? Šampioni absolvovali komunikační seminář projektu TOP TEAM

Jak působí na televizní obrazovce, když sportovec při rozhovoru před kamerou podupává nohama nebo přemýšlí s očima obrácenýma k nebi? Jak správně reagovat na příliš zvídavé nebo kontroverzní otázky při živém rozhovoru nejen u rozhlasového mikrofonu? Jak využívat co nejlépe prostředí sociálních sítí a jaké jsou na nich nejnovější trendy? I taková byla témata semináře komunikačních dovedností projektu TOP TEAM, který absolvovali například trojnásobný olympijský medailista, kajakář Josef Dostál, nebo Marek Jelínek, trenér snowboardcrossového týmu, do nějž patří i dvojnásobná olympijská medailistka Eva Samková.

Nechyběla ani parta úspěšných vodních slalomářů – kanoistka Tereza Fišerová, kajakář Vít Přindiš, kanoista Tomáš Rak a juniorský mistr světa na kajaku Jan Bárta. Jiný pohled na rozhovory si přišla vyzkoušet i trojnásobná olympionička v synchronizovaném plavání Alžběta Dufková.

Dopolední část semináře, která se týkala komunikace (nejen) s novináři, mluvení na kameru a mikrofon, proběhla v prostorách Českého rozhlasu. Díky spolupráci s oběma generálními mediálními partnery Českého olympijského týmu, tedy Českou televizí a Českým rozhlasem, si účastníci vyzkoušeli mluvení na kameru se zkušeným televizním komentátorem Michalem Dusíkem. Rozhovory běžely zároveň na obrazovce, aby je viděli živě také ostatní účastníci, následně je společně analyzovali.

Do rozhlasového studia pak sportovce i trenéra na rozhovory před červeným světlem značícím živé vysílání zavedl reportér Petr Kadeřábek. „Dal nám pěkně do těla,“ říkal Marek Jelínek, když se vrátil k televizním rozhovorům v prostorách Radioklubu. Tam měl znovu možnost vyzkoušet si reakci na krizové otázky.

Průvodcem odpolední částí práce se sociálními sítěmi, které se zúčastnila také basketbalistka a členka Komise sportovců ČOV Ilona Burgrová, byl analytik Václav Blahout. Účastníkům představil aktuální dění i nejnovější trendy, kterými se sociální sítě ubírají.