Olympijské festivaly patřily mezi témata zasedání ANOV

Další rozvoj projektu Olympijských festivalů byl jedním z témat letošního zasedání valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů ANOV, které proběhlo v Tokiu v posledním listopadovém týdnu za účasti delegátů všech 206 národních olympijských výborů. „Olympijské festivaly vám umožňují slavit olympijské hry doma v době jejich průběhu. Jsou dostupné všem národním olympijským výborům ve formě licence,“ řekl James McLeod, který má v Mezinárodním olympijském výboru na starosti vztahy s národními olympijskými výbory.

Připomněl také, že Mezinárodní olympijský výbor připravuje pro národní olympijské výbory návod na pořádání festivalů, který vychází z manuálu na jejich organizaci, jenž připravil Český olympijský výbor ve spolupráci s dalšími osmi partnerskými organizacemi v rámci projektu Sport Parks Inspired by the Olympics. Více o manuálu najdete ZDE.

„Olympijské festivaly jsou projektem, který vychází přímo od národních olympijských výborů. Český olympijský výbor skvěle zorganizoval v době zimních olympijských her v Soči sportovní park a pak oslovil s touto ideou Mezinárodní olympijský výbor a Asociaci národních olympijských výborů. Následně dal dohromady osm olympijských výborů pro společný projekt. Je to dobrý příklad toho, co mohou národní olympijské výbory udělat. Pokud máte nápady, neváhejte s nimi přijít,“ vyzval delegáty James McLeod.

Během valného shromáždění se prezentovaly organizační výbory nadcházejících olympijských her v Tokiu 2020, Pekingu 2022, Paříži 2024 a Los Angeles 2028. Poprvé své záměry představila kandidátská města pro zimní olympijské hry v roce 2026, tedy Milán a Cortina d'Ampezzo (Itálie) a Stockholm (Švédsko). ANOV představil stav příprav prvních plážových her – San Diego 2019 ANOC World Beach Games.

V průběhu zasedání proběhlo také slavnostní předávání ANOC Awards, během kterého převzaly ocenění hvězdy zimních olympijských her a také nejúspěšnější národní olympijské výbory. Nejlepšími družstvy her v Pchjongčchangu byly vyhlášeny švédský ženský curlingový tým a mužský curlingový tým USA, nejúspěšnějším národním olympijským výborem byl Norský olympijský a paralympijský výbor a konfederace sportu. Ocenění za inspiraci získal společný tým ledního hokeje Severní a Jižní Koreje, nejlepší sportovkyní se stala rychlobruslařka Arianna Fontanaová a nejlepším sportovcem snowboardista Shaun White.

Za vynikající výkon byla vyzdvižena krasobruslařka Kim Juna, jako vynikající sportovec byl oceněn norský běžec na lyžích Bjørn Dæhlie. Za přínos olympijskému hnutí převzal cenu Mario Pescante a za průlomovou první účast na zimních olympijských hrách tyto národní olympijské výbory: Ekvádorský olympijský výbor, Eritrejský národní olympijský výbor, Kosovský olympijský výbor, Olympijská rada Malajsie, Nigerijský olympijský výbor, Singapurská národní olympijská rada.

Český olympijský výbor na zasedání reprezentovali předseda Jiří Kejval, generální sekretář Petr Graclík, místopředseda Roman Kumpošt a ředitelka zahraničních vztahů Veronika Zemanová.

ANOV také představila novou nezávislou etickou komisi. Její valné shromáždění schválilo návrh Výkonného výboru ANOV odložit volbu prezidenta pro období 2018–2022. Šejk Ahmad Al-Fahad Al-Sabah totiž odstoupil z pozice prezidenta až do právního slyšení u soudu ve Švýcarsku. Zastupovat ho dočasně bude Robin Mitchell.

@#eyof2019: #eyof2019#czechteam instagram.com/p…
@Fotbal: Vysoká výhra, povedený návrat a čisté konto Trojice hlavních událostí uplnynulého týdne z reprezentačního pohledu facebook.com…
@Tanec: Na výbornou si vedl v italském Pratu taneční pár David Odstrčil - #TaraBohak v soutěži WDSF International Open Standard. V konkurenci 134 tanečních párů obsadil skvělé 2. místo Gratulujeme! #českýtanečnísport facebook.com…
@Badminton: Dánsko je posedmnácté mistrem Evropy smíšených družstev facebook.com…
@Pozemní hokej: Ženy s SK Slavia Praha - pozemní hokej bohužel svůj poslední zápas klubových pohárů prohrály a tím pádem nepostupují do vyšší divize. Bylo to ale o kousek!!! Rozhodně všem ukázaly, že i v České republice umíme hrát kvalitní hokej. Děkujeme a gratulujeme ke konečnému třetímu místu!! facebook.com…
@Basketbal: Velké kvalifikační loučení českých je tady. Přijďte si užít oslavu postupu na #FIBAWC. Rozhodně neodejdete s prázdnou. Czech Republic v Bosnia and Herzegovina už ve čtvrtek od 18 hodin v Pardubicích a na ČT sport. #rvisejakolev #ThisIsMyHouse facebook.com…
@Florbal: Junioři mají za sebou poslední herní test před květnovým MS v Halifaxu, čtěte velký rozhovor s hlavním trenérem Jiřím Jakoubkem, který zároveň stejně jako před dvěma lety oznámil i nominaci první čtrnáctky hráčů ➡ ceskyflorbal.cz…
@Triatlon: Skvělé zahájení sezóny Radka Kahlefeldt - Vodickova Gratulujeme! facebook.com…
@Česká asociace cheerleaders: Pražská soutěž v novém kabátě Prague Cheer Open už na tebe čeká!!! facebook.com…