Olympijské festivaly patřily mezi témata zasedání ANOV

Další rozvoj projektu Olympijských festivalů byl jedním z témat letošního zasedání valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů ANOV, které proběhlo v Tokiu v posledním listopadovém týdnu za účasti delegátů všech 206 národních olympijských výborů. „Olympijské festivaly vám umožňují slavit olympijské hry doma v době jejich průběhu. Jsou dostupné všem národním olympijským výborům ve formě licence,“ řekl James McLeod, který má v Mezinárodním olympijském výboru na starosti vztahy s národními olympijskými výbory.

Připomněl také, že Mezinárodní olympijský výbor připravuje pro národní olympijské výbory návod na pořádání festivalů, který vychází z manuálu na jejich organizaci, jenž připravil Český olympijský výbor ve spolupráci s dalšími osmi partnerskými organizacemi v rámci projektu Sport Parks Inspired by the Olympics. Více o manuálu najdete ZDE.

„Olympijské festivaly jsou projektem, který vychází přímo od národních olympijských výborů. Český olympijský výbor skvěle zorganizoval v době zimních olympijských her v Soči sportovní park a pak oslovil s touto ideou Mezinárodní olympijský výbor a Asociaci národních olympijských výborů. Následně dal dohromady osm olympijských výborů pro společný projekt. Je to dobrý příklad toho, co mohou národní olympijské výbory udělat. Pokud máte nápady, neváhejte s nimi přijít,“ vyzval delegáty James McLeod.

Během valného shromáždění se prezentovaly organizační výbory nadcházejících olympijských her v Tokiu 2020, Pekingu 2022, Paříži 2024 a Los Angeles 2028. Poprvé své záměry představila kandidátská města pro zimní olympijské hry v roce 2026, tedy Milán a Cortina d'Ampezzo (Itálie) a Stockholm (Švédsko). ANOV představil stav příprav prvních plážových her – San Diego 2019 ANOC World Beach Games.

V průběhu zasedání proběhlo také slavnostní předávání ANOC Awards, během kterého převzaly ocenění hvězdy zimních olympijských her a také nejúspěšnější národní olympijské výbory. Nejlepšími družstvy her v Pchjongčchangu byly vyhlášeny švédský ženský curlingový tým a mužský curlingový tým USA, nejúspěšnějším národním olympijským výborem byl Norský olympijský a paralympijský výbor a konfederace sportu. Ocenění za inspiraci získal společný tým ledního hokeje Severní a Jižní Koreje, nejlepší sportovkyní se stala rychlobruslařka Arianna Fontanaová a nejlepším sportovcem snowboardista Shaun White.

Za vynikající výkon byla vyzdvižena krasobruslařka Kim Juna, jako vynikající sportovec byl oceněn norský běžec na lyžích Bjørn Dæhlie. Za přínos olympijskému hnutí převzal cenu Mario Pescante a za průlomovou první účast na zimních olympijských hrách tyto národní olympijské výbory: Ekvádorský olympijský výbor, Eritrejský národní olympijský výbor, Kosovský olympijský výbor, Olympijská rada Malajsie, Nigerijský olympijský výbor, Singapurská národní olympijská rada.

Český olympijský výbor na zasedání reprezentovali předseda Jiří Kejval, generální sekretář Petr Graclík, místopředseda Roman Kumpošt a ředitelka zahraničních vztahů Veronika Zemanová.

ANOV také představila novou nezávislou etickou komisi. Její valné shromáždění schválilo návrh Výkonného výboru ANOV odložit volbu prezidenta pro období 2018–2022. Šejk Ahmad Al-Fahad Al-Sabah totiž odstoupil z pozice prezidenta až do právního slyšení u soudu ve Švýcarsku. Zastupovat ho dočasně bude Robin Mitchell.

@Lukostřelba: S lukostřelbou začal v roce 1990, za 3 roky se vypracoval do reprezentace a v roce 2008 se účastnil Olympijských her v Pekingu, pan Martin Bulíř, nový člen Síně slávy ČLS: czecharchery.cz/cz/bulir-martin-2/ facebook.com…
@Sandra Mašková - fighter: Takový ty trochu hezčí fotky má obvykle na svědomí Petr Mamula a jeho projektík Real Fighters Life.. naše spolupráce probíhá často ve stylu "Peťo průser, potřebuju akutně ..... " .. Práce s Petrem mě vždycky baví, hlavně proto, že už ví jak se mnou pracovat. On totiž ví, že "Sandro úsměv" na mě nefunguje ani za boha!!Jsem totiž tragickej matroš, a aby to vypadalo přirozeně, je třeba na mě vybalit nějakou hroznou hovadinu .. takový "Sandro m***t" je u nás osvědčenej funkční standard Taky mega oceňuju, že už nemusím zdůrazňovat "Petře, na ty pytle pod očima mi nešahej! To jsem já!" Díky!!! facebook.com…
@Biatlon: Svěťák v Novém Městě se nám blíží nadsvětelnou rychlostí, ale než spustíme informační dělostřelbu z Českomoravské vrchoviny, máme pro vás připravené ještě tradiční shrnutí uplynulého týdne. Obrázky se zajímavostmi z Hochfilzenu ve velkém fotoreportu tady. Výsledky, klíčové okamžiky a pohledy trenérů ve velmi pěkně čtivém, shrnujícím článku tady: biatlon.cz/hochfilzen-v-kostce-vitkova-s-fourcadem-na-vzestupu-a-pekna-ceska-tecka/ facebook.com…
@Kolečkové bruslení: Nové stránky World Skate Europe wske-speed.eu/
@Softball: Jihočeským týmem roku jsou Žraloci Ledenice! Posíláme obrovskou gratulaci. facebook.com…
@O_Synek: Wow nice video how Synek Collection is maded #atexsport #synekcollection facebook.com/OSynek…
@Tomáš Portyk: Příprava pokračuje a o víkendu konečně další závody v Ramsau! ❄️❤️ #Tp96 #TimmyTeam #NordicCombined #FisSki #CrossCountry #SkiJumping #CompresSport #Winter #Mountains #AlpinePro #KinetixX ALPINE PRO Fischer Nordic Compressport CZ Kinetix facebook.com…
@Plavání: Plavecká hvězda 2018 - anketa, ve které rozhodnou pouze vaše hlasy a dnes další dva nominovaní v kategorii dospělých! 3. Tomáš Franta - rekord ČR na 50 a 100 znak (25,58 a 54,63), ME Glasgow (12.místo), MS Chang-Čou (21. a 22.místo), SP Budapešť (5.,6. a 7.místo) 4. Kristýna Horská - ME Glasgow (13.místo), MS Chang-Čou (13.místo), SP Budapešť (11.,12. a 14.místo) Hlasování začne v sobotu 22.12. a už se těšíme na vaše hlasy! ☺️ facebook.com…